Kot je dejal predsednik vlade Borut Pahor, ga voditelji EU večkrat povprašajo za mnenje glede situacije v jugovzhodni Evropi, še posebej pa glede Bosne in Hercegovine (BiH). Zato se je odločil, da k sodelovanju povabi nekdanjega predsednika republike Milana Kučana, ki bo za vlado preučil možnosti glede prihodnjega razvoja BiH. Za njega se je odločil, ker ima ta "znanje, izkušnje in modrost", odločitev pa je podprl tudi predsednik republike Danilo Türk.
Razlog za imenovanje posebnega odposlanca je po Pahorjevih besedah sicer ta, da ima Slovenija na Zahodnem Balkanu povsod prijatelje, še posebej po ureditvi odnosov s Hrvaško, in mnenje Slovenije v Evropi šteje. Kot je dejal Pahor, šteje mnenje Slovenije o Zahodnem Balkanu in Jugovzhodni Evropi precej bolj kot pa na primer o Bližnjem vzhodu, "zlasti zdaj, ko je proces Brdo začel prinašati rezultate". In zato bo Kučan pripravil poročilo, na podlagi katerega bo nato sam oblikoval stališče glede temeljnih problemov za ustavno reformo v BiH.
Kot je dejal Kučan, bo preveril pripravljenost ključnih političnih akterjev BiH za "bolj radikalne“ ustavne reforme ali pa katere so alternative, če te pripravljenosti ne bo.
Kučan bo pripravil poročilo za slovensko vlado, ki bo te izkušnje potem lahko delila tudi z EU. Kot je še dejal, pa ni njegova ambicija, da bi prevzel položaj visokega predstavnika za BiH. "Nimam nobene ambicije biti posrednik ali predstavnik EU," je poudaril, hkrati pa dejal, da sedanji predstavnik EU v BiH Valentin Inzko naloge opravlja "odlično".
Sicer pa je Kučan še dejal, da lahko s svojim angažmajem pomaga BiH, končne odločitve za prihodnost pa morajo narodi BiH sprejeti sami.
Kučan naj bi prvi vmesno poročilo pripravil do decembrskega vrha EU, končno poročilo pa naj bi končal do sredine prihodnjega leta.
Glede nasprotovanja predsednika vlade Republike srbske Milorada Dodika pa je Pahor dejal, da je danes z njim govoril in da bo ta kljub svojemu mnenju z veseljem sprejel in se pogovarjal s Kučanom.
V BiH z imenovanjem Kučana zadovoljni
Sin tvorca bosansko-hercegovske države Alije Izetbegovića Bakir Izetbegović je v imenu Stranke demokratske akcije povedal, da je po njegovem mnenju Kučan korektna izbira, ker je poučen o stvareh in pozna razvoj dogodkov v BiH. Prav tako pa tudi HDZ Bosne in Hercegovine meni, da je Kučan ena najboljših izbir. Mišo Relota pravi, da je Kučan dober sogovornik Bruslja, prav tako pa je prepričan, da dobro pozna razmere v BiH. A pri tem poudarja, da imajo glavno vlogo za iskanje rešitev v državi bosanski politiki sami. Pri tem dodaja, da je trenutno oblast v državi nefunkcionalna, saj ima kar 14 vlad na vseh nivojih.
Vlada bo Kučanu plačala le potne stroške
Kučan se je sicer odpovedal honorarju za opravljeno delo, vlada pa mu bo tako plačala le potne stroške, ki jih bo imel pri obiskih v BiH. Zavrnil je tudi namige, da naj bi pri imenovanju na položaj poročevalca računal tudi na notranjepolitične razsežnosti. "Bilo bi narobe, če bi; gre za Slovenijo," je poudaril Kučan. "Moje delovanje od leta 1990 naprej je bilo po mojem prepričanju vedno v interesu Slovenije. Da obstojita dve Sloveniji ali tri Slovenije, ni moj način političnega razmišljanja," je dejal in izrazil upanje, da ne bo prišlo do razdvajanja "vsaj pri teh stvareh, ki zunaj govorijo o ugledu Slovenije".
KOMENTARJI (234)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.