Mineva 65 let, odkar so bile v Sloveniji konzervirane prve steklenice krvi, ta prelomni dogodek pa je postal povod za vsakoletni dan slovenskih krvodajalcev. Od takrat pa vse do danes so že več kot štirje milijoni krvodajalk in krvodajalcev darovali prek milijon in pol litrov krvi.
Leta 1945 je bil v Ljubljani ustanovljen transfuzijski oddelek pri Centralni vojni bolnici, 4. junija pa smo v Sloveniji odvzeli prve doze in jih tudi konzervirali, kar pomeni začetek transfuzijske službe, je ob današnjem dnevu zapisal predsednik Rdečega križa Slovenije (RKS) Franc Košir. Devet let kasneje smo uvedli brezplačno, prostovoljno in anonimno krvodajalstvo, kar pomeni, da RKS organizirano izvaja krvodajalske akcije že 57 let.
Krvodajalstvo je v Sloveniji najbolj množična solidarnostna akcija državljanov. Letno v več kot 1.180 krvodajalskih akcijah daruje kri več kot 97.000 krvodajalcev, ki zagotovijo več kot 42.000 litrov krvi. Krvodajalstvo v organizaciji RKS pokrije vse potrebe po krvi in krvnih derivatih v naši državi. V prvih štirih mesecih so na RKS zabeležili 36.846 krvodajalcev, kar je skoraj enako kot lani v enakem obdobju.
Poziv krvodajalcem
"Pripravljamo se na potencialno moteno preskrbo s krvjo zaradi poletnih mesecev, ki prihajajo, ko so krvodajalci na dopustu, bolniki pa žal ne. Vabimo vse krvodajalce, da se še naprej odzivajo na povabila v čim večjem številu. Trenutno vabimo zlasti O- krvodajalce," je ob tem za 24ur.com pojasnila dr. Polonca Mali, vodja oddelka za zbiranje krvi na Zavodu za transfuzijo.
Ob današnjem dnevu slovenskih krvodajalcev smo se pogovarjali s 57-letnim darovalcem Marjanom Pečanom, ki je svojo kri daroval že kar 406-krat. Njegovo zgodbo in pa več o tem, kako poteka darovanje krvi, kako hitro bo vaše telo nadomestilo izgubo in katera krvna skupina je najbolj zaželena, pa si preberite v članku na spletni strani Vizita.si.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.