
Govoril pa je tudi o reševanju presežnih delavcev v celulozni proizvodnji tovarne Vipap Videm Krško ter problemih ob sprejemanju letošnjega občinskega proračuna.
Bogovič je natančno opisal potek dosedanjih razprav in nasprotovanj ratifikaciji meddržavne pogodbe, ki so potekale na izredni seji občinskega sveta in na zboru krajanov Krškega, posebej pa še svoje obiske pri vseh poslanskih skupinah v državnem zboru. Povedal je, da je podporo krški občini izrazilo 39 poslancev, v glavnem desnih političnih strank, pričakuje pa, da za ratifikacijo v parlamentu ne bodo glasovali še nekateri poslanci LDS in ZLSD. V takem primeru meddržavna pogodba ne bi imela zadostne podpore. Kot je znano, je dokument že pred poslanci hrvaškega sabora, v Sloveniji pa nared za razpravo na vladi.
Predstavniki Krškega, je dejal župan Bogovič, bodo pred obravnavo v državnem zboru še enkrat obiskali poslanske skupine. V Krškem sicer še naprej opozarjajo na nekatera neskladja pogodbe z zakonodajo, na nerešene probleme okrog končnega odlagališča radioaktivnih materialov ter na nepoznavanje tajnih pogajalskih izhodišč, ki naj bi bila sprejeta v slovenskem parlamentu.
Vodilni delavci občine Krško medtem nadaljujejo tudi s prizadevanji za rešitev problemov ob izgubi dela okrog 450 delavcev v proizvodnji celuloze tovarne Vipap Videm Krško. Podjetje, ki je v češki lasti, se je namreč ob nakupu moralo do leta 2003 obvezati tudi za reševanje ekoloških problemov. Ker je največji onesnaževalec okolja proizvodnja celuloze, bodo prešli na drugačno ekološko-tehnološko sanacijo celulozne proizvodnje, kar pa bo terjalo le minimalno število delavcev. Predstavniki občine, podjetja in ministrstev za gospodarstvo ter za delo, družino in socialne zadeve bodo za rešitev težav pripravili potrebne projekte, poskrbeli za prezaposlitev 150 celulozarjev in nove proizvodne programe.
Župan Bogovič je pojasnil tudi nekatere zagate, do katerih prihaja pri oblikovanju občinskega proračuna za leto 2002 in odgovoril piscem pisem, ki so opozarjali na primanjkljaje. Župan je povedal, da so bila pisma brez osnove in napihnjena, kajti občinske finance so bile na prehodu iz lanskega v letošnje leto zadosti usklajene. Za primanjkljaj v višini okrog 50 milijonov tolarjev naj bi bila posredno kriva neprodaja počitniških zmogljivosti v Materadi pri Poreču. Njihova vrednost je ocenjena na 330 milijonov tolarjev, prodali pa naj bi jih letos.