Nekaj več kot 1,6 milijona volilih upravičencev bo o prihodnosti Slovenskih železnic in o vprašanju vračanja vlaganj v telekomunikacijsko omrežje lahko odločalo jutri na približno 3400 voliščih po državi, in sicer od 7. do 19. ure.
Kršitve referendumskega molka
Kot je za 24 ur povedal državni podsekretar Bojan Trnovšek iz urada za upravne notranje zadeve notranjega ministrstva, se kršitve nanašajo na razdeljevanje letakov ter na objave v elektronskih medijih. Največ kršitev so zabeležili v Ljubljani.
V času referendumskega molka na notranjem ministrstvu deluje dežurna služba, kamor lahko državljani sporočajo podatke o kršitvah referendumskega molka. Od 19. ure do 7. ure zjutraj jih lahko posredujejo Operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave na telefonsko številko 080 12 00. Dežurna služba notranjega ministrstva pa podatke o omenjenih kršitvah sprejema tudi čez dan, in sicer danes od 7. do 19. ure in jutri od 7. do 19. ure na telefonski številki 080 21 13.
Doslej že trije referendumi
Od osamosvojitve države so se državljani doslej odločali na treh referendumih. Leta 1996 so volivke in volivci na predhodnem zakonodajnem referendumu odločali o volilnem sistemu, leta 1999 o vprašanju financiranja izgradnje TET 3 ter leta 2001 na naknadnem zakonodajnem referendumu o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP).
Državni zbor je vezan na izid zakonodajnega referenduma. Predlog je na referendumu sprejet, če zanj glasuje večina volivcev, ki so glasovali. Eno leto po izvedbi referenduma DZ ne more sprejeti zakona, ki bi bil v nasprotju z izidom referenduma, niti ponoviti referenduma o istem vprašanju.