Po povečanem številu prijav so inšpektorji za delo pred mesecem dni izvedli poostren nadzor nad opravljanjem del na začasnih in premičnih gradbiščih. Ugotovili so 79 kršitev delovne zakonodaje ter 236 kršitev s področja varnosti in zdravja pri delu, so sporočili z Inšpektorata RS za delo.
V petih primerih prepovedali delo
Zaradi ugotovljenih nepravilnosti na področju varnosti in zdravja pri delu so inšpektorji v 12 primerih prepovedali nadaljevanje posameznih del do odprave nepravilnosti in v petih primerih prepovedali delo zaradi neposredne nevarnosti za življenje in zdravje delavcev. V zvezi z ugotovljenimi prekrški so izdali en plačilni nalog ter več opozoril.
V okviru usmerjene akcije so inšpektorji ugotovili, da le en naročnik ni prijavil gradbišča inšpekciji za delo 15 dni pred začetkom del. Prav tako je na enem gradbišču dela izvajalo dva ali več izvajalcev, naročnik pa kljub temu ni imenoval koordinatorjev za varnost in zdravje pri delu. Šest od 58 naročnikov pa ni zagotovilo izdelave varnostnega načrta.
Najpogosteje ni bilo evidenc, prav tako ni bilo pogodb
Na področju delovne zakonodaje so inšpektorji najpogosteje ugotovili kršitve v zvezi z evidencami na področju dela in socialne varnosti – predstavljale so skoraj polovico vseh ugotovljenih kršitev. Izstopale so tudi kršitve v zvezi s pogodbo o zaposlitvi za določen čas ter kršitve v zvezi s sestavinami pogodbe o zaposlitvi. Nekaj kršitev se je nanašalo tudi na razporeditev delovnega časa.
Na področju delovnih razmerij so inšpektorji v 26 primerih ukrepali z izdajo ureditvene odločbe. Zaradi narave vodenja postopkov inšpekcijskih nadzorov in morebitnih postopkov o prekršku ugotovitve še niso dokončne, saj postopki v večji meri v času poročanja še trajajo.
Na inšpektoratu dodajajo, da bodo krajše intenzivne akcije nadaljevali.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.