Vzrok za nedavni pomor 27 čebeljih družin, v občini Rače-Fram, je po prvih ugotovitvah analiz in inšpekcijskih pregledov biocidno sredstvo za zatiranje insektov, in sicer gre za aktivno snov fipronil, je povedal glavni inšpektor inšpektorata za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano Matjaž Kočar.
Preliminirani vzorci – uradni rezultati bodo znani prihodnji teden – so v mrtvicah pokazali tri oziroma štiri aktivne substance, od tega dva insekticida. Poleg fipronila in njegovega prvega metabolita so našli še preparat spinosad, ki prav tako spada v skupino insekticidov.
Po besedah Kočarja je slednji k smrti čebel predstavljal 12 odstotkov, v čebelah pa so našli tudi iprodion (fungicid), ki pa na same čebele naj ne bi imel bistvenega vpliva. Fipronil je dosegal koncentracijo, ki je presegla več kot stoodstotno letalno dozo oziroma smrtnost in je vzrok za pomor v tej aktivni substanci. "Ta primer kaže, da se po vsej verjetnosti tudi letos ne bomo mogli v celoti izogniti tovrstnih primerov, ta primer kaže, vsaj velik sum je, da ne gre za klasično korelacijo kmetijstva in pomora čebel," je poudaril.
Biocidna sredstva
Biocidna sredstva sicer niso dovoljena za tretiranje rastlin, ampak izključno za neposredno zatiranje insektov. V Sloveniji ni registriranega nobenega fitofarmacevtskega sredstva, ki vsebuje fipronil že od leta 2003, v nekaterih evropskih državah pa je aktivna snov fipronil registrirana tudi kot talni insekticid.
Uporablja se za tretiranje semena, predvsem sončnic in tudi pri proizvodnji okrasnih rastlin izključno v zaprtih prostorih. Na trgu se pojavlja pod komercialnim imenom regent. V Sloveniji so registrirani le biocidni pripravki z omenjeno aktivno snovjo, in sicer celaflor insekticidni posip proti mravljam, celaflor vaba za zatiranje mrčesa in goliath gel.
Delo inšpektorjev
Skupina inšpektorjev je temeljito pregledala območje. Začeli so na kmetijskih površinah, nekatere so že bile sejane s koruzo, krog pa so nato zaključevali vse do samega čebelnjaka oziroma do mesta pomora. Vzeli so številne vzorce, tako rastlin kot zemlje, ugotavljali pa so, ali je prišlo do možnosti zanosa določenih fitofarmacevtskih sredstev na tam v bližini cvetoče rastline. Inšpektorji so vzorčili regrat in določene okrasne rastline v neposredni bližini, na katere občasno prehajajo tudi čebele.
Tri vrste prekrškov
V eni izmed sosednjih vrtnarij so laboratorijske analize pokazale prisotnost omenjenih substanc na okrasnih rastlinah. Na osnovi uradnih rezultatov bo kmetijska inšpekcija postopek zaključila in v skladu s predpisi predlagala sankcije za povzročitelje pomora.
V skladu z zakonom gre za tri vrste prekrška, ki ga lahko potencialni kršilec stori, in sicer za uporabo nedovoljenega, neregistriranega sredstva, uporabo na nepredpisan način, rabo za rastline, ki niso v spisku dovoljenega tretmaja, in nenazadnje tudi za nevodenje evidence uporabe fitofarmacevtskih sredstev, je navedel Kočar. Če bi sešteli vse omenjene kršitve, bi kršilec plačal okoli 1500 evrov kazni.
Izključili kužno bolezen
Regrat ni vseboval nobenih aktivnih substanc, inšpektorji pa so pregledali tudi evidence in polja koruze, kjer niso ugotovili nepravilnosti. "Nesporno dejstvo je, da je bila izključena kužna bolezen, da je bila ugotovljena aktivna substanca, ki je pomenila vzrok smrti čebel, in imamo kar nekaj vzorcev oziroma indicov, kjer so bile najdene te iste substance v koncentracijah, ki bi lahko imele vpliv," je poudaril.
Veterinarji so ugotovili 70-odstotni padec na posamezno družino. "Glede na to, da smo lani imeli resne težave in smo sprejeli kar nekaj ukrepov ter glede na problematiko, ki je bila obravnavana v dosedanjem času, vezana na koruzo, smo ta primer zelo resno obravnavali," je poudaril in dodal, da se inšpekcijski postopek nadaljuje.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.