Računsko sodišče je Lekarni Ljubljana izdalo negativno mnenje za poslovanje v letu 2011. Zavod je po ugotovitvah sodišča pri nabavi materiala kršil predpise o javnem naročanju v znesku najmanj 101.471.575 evrov.
V posameznih primerih je Lekarna Ljubljana nepravilno določila osnovno plačo, delovno uspešnost za povečan obseg dela in odpravnino. Poleg tega sta javna uslužbenca napredovala, preden sta izpolnila vse zahtevane pogoje, zato so v nasprotju z zakonom o sistemu plač v javnem sektorju in kolektivno pogodbo za javni sektor javnim uslužbencem izplačali za najmanj 21.803 evrov previsoke plače in 144 evrov prenizke odpravnine.
Sodišče je izreklo mnenje s pridržkom glede računovodskih izkazov. V nekaterih primerih ni bilo obračunane amortizacije, zato so za leto 2011 izkazali za 734.145 evrov prenizko vrednost opredmetenih osnovnih sredstev, za 667.017 prenizek presežek prihodkov nad odhodki iz preteklih let ter za 67.128 evrov prenizek presežek prihodkov nad odhodki leta 2011.
31. decembra 2011 je bila tako vrednost osnovnih sredstev v glavni knjigi za 5973 evrov višja od vrednosti osnovnih sredstev v registru osnovnih sredstev. Dolgoročne finančne naložbe in obveznosti za dolgoročne finančne naložbe pa so bile previsoke za 7450 evrov, ker zavod ni pravilno določil zneska prevrednotenja finančne naložbe.
Zavod tudi ni pravilno razmejil nekaterih prihodkov in odhodkov na dejavnost javne službe in tržno dejavnost. Tako so izkazali presežek prihodkov nad odhodki za 356.239 evrov pri opravljanju tržne dejavnosti oz. toliko premalo pri dejavnosti javne službe.
Zaradi prenizko izkazanega presežka prihodkov nad odhodki iz pretekih in tudi za leto 2011 je Lekarna Ljubljana prenizko obračunala davek od dohodkov pravnih oseb po posameznih letih.
Ker Lekarna Ljubljana med revizijskim postopkom ni odpravila vseh ugotovljenih nepravilnosti, je računsko sodišče zahtevalo predložitev odzivnega poročila, v katerem mora zavod izkazati popravke za nepravilno obračunano amortizacijo ter ukrepe za odpravo nepravilnosti pri določanju in obračunavanju plač, so sporočili s sodišča.
Jaklič: Sodišče odločalo v prid zdravstvenim lobijem
Marko Jaklič, ki je bil do aprila letos predsednik uprave Lekarne Ljubljana, je zapisal, da je poročilo "sramota za računsko sodišče in dokaz, kako lobiji obvladujejo zdravstvo". Pri tem dodaja, da se glavni očitki nanašajo na nabavo zdravil v višini več kot sto milijonov evrov, za katere je Lekarna Ljubljana pod njegovim vodenjem izvedla tri ali štiri javna naročila, na katera se ponudniki niso prijavili. Prepričan je, da so bili ponudniki dogovorjeni in je priti njim postopke uvedla tudi Agencija za varstvo konkurence (AVK).
V primeru Lekarne Ljubljana računsko sodišče po mnenju Jakliča ni upoštevalo načela gospodarnosti poslovanja in je v ščitenju lobijev odločalo birokratsko. Dodaja, da je Lekarna Ljubljana leta 2011 imela 5,3 milijona evrov dobička pred davki, hkrati pa se je uvrstila med sedem najboljših zaposlovalcev in bila med finalisti Zlate niti. "Poudarjam, negativno mnenje smo dobili samo zato, ker smo poslovali racionalno v dobro skupine Lekarne Ljubljana, mimo posrednikov," je še zapisal.
Sedanji direktor Lekarne Ljubljana Marjan Sedej pa je zapisal, da glede na obsežnost in strokovno zahtevnost poročila danes ne morejo dati izjave. Sicer pa ga uradno niso niti še prejeli, trdijo. Bodo pa poročilo natančno proučili in v predpisanem roku pripravili odzivno poročilo. Rok je 90 dni po objavi poročila.
Sedej tudi pravi, da spoštujejo mnenje računskega sodišča, a se hkrati zavedajo, da je "na zakonodajnem področju kar nekaj nedorečenih zadev, ki jih je v praksi zelo težko realizirati".
Ministrstvo ni presenečeno
Po drugi strani pa ministrstvo za zdravje nad ugotovitvami računskega sodišča ni presenečeno, saj je tudi samo prišlo do podobnih ugotovitev v upravnem nadzoru, ki so ga izvedli lani.
Upravi nadzor je lani pokazal neskladje bilančnih podatkov med letoma 2007 in 2010 z vsemi prihodki. Lekarna je tako izkazovala višje prihodke pri izvajanju javne službe.
Med drugim je nadzor tudi pokazal, da je Lekarna Ljubljana z ustanovitvijo LL Grosista kršila zakona o javnih financah ter da ciljno vodenje Lekarne Ljubljana ni skladno z namenom zakona o lekarniški dejavnosti in zakona o zavodih. Lekarna Ljubljana po ugotovitvah ministrstva kot svoj osrednji cilj poslovanja zasleduje povečevanje prodaje blaga, zaslužka in dobička.
SDS sprašuje Jankovića, ali je Jaklič zanj še prototip "izjemnega direktorja"
Iz SDS so sporočili, da so se potrdili njihovi sumi, da se v javnem zavodu posluje precej po domače. "Je pa omenjeno poročilo dobra novica za davkoplačevalce, saj bo vsaj v naslednjem polletju zavod verjetno posloval bolj previdno," so zapisali, dodajajo pa, da bi do podobnih ugotovitev prišli tudi v morebitni reviziji za leto 2012.
Ljubljanskega župana Zorana Jankovića pa sprašujejo, kje se nahaja presežek prihodkov Lekarne Ljubljana, o katerih govori poročilo računskega sodišča v svojem negativnem mnenju o pravilnosti poslovanja v letu 2011. Zanima jih tudi, ali je Jaklič zanj še naprej prototip "izjemnega direktorja", kot je še konec leta 2012 zatrjeval v javnosti.
O poročilu bo razpravljal tudi svet Lekarne
Predsednik sveta Lekarne Ljubljana Sašo Rink bo sklical sejo sveta, na kateri bodo obravnavali poročilo računskega sodišča glede poslovanja Lekarne Ljubljana. Poročila podrobno še ne pozna, zato še ne more napovedati kakršnih koli ukrepov. Potrdil je, da ga je danes klical Sedej, s katerim sta govorila o poročilu.
Rink je dejal, da ne more napovedati kakršnih koli ukrepov zoper vodstvo Lekarne Ljubljana, saj tudi sam ni podrobno seznanjen z vsebino poročila, poleg tega mora takšne sklepe sprejeti svet zavoda. Datum seje še ni znan, Rink pa pravi, da sklic ni tako nujen, da bi morali člane klicati z dopusta.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.