V pismu organizacije navajajo, da je sicer splošni kazalnik dober, a da jih skrbi dejstvo, da so na nekaterih postavkah načrtovana znižanja. Kot so zapisali v pismu, do največjega reza prihaja pri postavki spodbujanja kulturne ustvarjalnosti, iz katere država sofinancira programe in projekte nevladnih organizacij, ki so mednarodno prepoznani in prejemajo številne nagrade in vabila k sodelovanju.
Z rebalansom proračuna za prihodnje leto se postavka s slabih 6,5 milijona evrov zmanjšuje na dobrih 3,5 milijona evrov. Tak odnos do kulture bi po njihovem povzročil zaton pomembnih kulturnih središč, izginotje mednarodnih kulturnih povezovanj in zmanjšanje domačih in tujih obiskovalcev, navajajo v pismu.
Za dobrih 700 tisoč evrov se znižujejo tudi sredstva, namenjena ljubiteljski kulturi. Organizacije na tem mestu opozarjajo, da prav to področje v zadnjih letih raste in da bi dodatno podporno nujno potrebovali, v nasprotnem primeru so po njihovem mnenju ogrožena številna ljubiteljska društva, ki sicer težko dostopajo do denarja.
Znižuje se tudi postavka, s katero država sofinancira vrhunske književne produkcije, bodisi izjemna dela domačih ustvarjalcev bodisi pomembna prevodna dela. Področje bi utrpelo 10-odstoten rez, kar pomeni veliko izgubo za področje, ki je temeljno za slovenski prostor, še navajajo.
Rešitev vidijo v vrnitvi sredstev na izhodiščno vrednost za leto 2022 in z vztrajanjem pri najmanj enaki višini navedenih postavk še za leto 2023, s čimer bi ohranili kulturno delo in produkcijo, zaključijo.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.