Aktualna županja v Šmarjeških Toplicah Bernardka Krnc je s svojim ugovorom na tamkajšnji volilni komisiji dvignila veliko prahu. Ne strinja se namreč s tem, da imajo pravico do glasovanja tudi hendikepirane osebe. Krnčeva meni, da je "v imenu oseb, ki imajo odvzeto opravilno sposobnost in ki ne znajo ne brati ne pisati ne govoriti, obkrožil kandidata nekdo drug. Menim, da gre za kršenje človekovih pravic, in sicer zlorabo v politične namene".
V oddaji Tarča je celo napovedala, da bo predlagala spremembo zakonodaje glede glasovanja takšnih oseb.
O zdravstvenem stanju volivca poizvedovala pri direktorici Varstveno delovnega centra
Oglasili so se svojci hendikepiranega volivca Uroša Bregača, ki so zaradi izjav Krnčeve šokirani in ogorčeni.
Oče in skrbnik Uroša Bergača Tone Bregač je na novinarski konferenci povedal, da je Krnčeva glede zdravstvenega stanja njegovega sina poizvedovala pri direktorici Varstveno delovnega centra Novo mesto Romani Trpin. Ta se zaradi službenih obveznosti novinarske konference ni udeležila, je pa podala pisno sporočilo, da jo je Bernardka Krnc res poklicala po telefonu in spraševala po zdravstvenem stanju enega izmed varovancev. Dodala je, da ji teh podatkov ni posredovala, ker gre za poseganje v pravice posameznika, za namen klica pa je po njenih besedah izvedela šele iz medijev. Zaskrbljujoče je po mnenju Trpinove tudi to, da gre za politično motiviran kontekst tega poizvedovanja.
Bergač: Sin ima volilno pravico, to mu omogoča zakon
To je bila po besedah Bregača samo kaplja čez rob, saj so bili že v pretekli volilni kampanji pogosto deležni etiketiranja in preganjanja drugače mislečih, saj je znano, da njegova družina podpira županskega kandidata Marjana Hribarja. Kot je poudaril Bregač, ima njegov sin volilno pravico in se je do sedaj vedno udeležil volitev, to mu omogoča zakon in s tem se tudi sam počuti kot enakovreden del lokalne skupnosti.
Bregač z odvetniki tudi proučuje vse pravne možnosti za vložitev tožbe proti Krnčevi, od županje pa zahteva javno opravičilo in odstop s funkcije. "Gre za osebno prizadetost naše družine, prav zato želimo Krnčevi nastaviti ogledalo javnosti. Njeno početje je nemoralno in nelegitimno, pravna pot pa bo pokazala, da je najverjetneje tudi nezakonito," je prepričan Bergač.
Krnčeva vztraja: Šlo je za zlorabo hendikepiranega volivca in politični konstrukt
Bernarda Krnc vztraja, da je šlo pri tem glasovanju za "zlorabo hendikepiranega volivca" in politični konstrukt, naperjen zoper njo in njeno kandidaturo. Navedla je še več drugih domnev o napadih nanjo in njeno družino.
Sicer pa je v izjavi za televizijo med drugim dejala, da je volilna komisija glede na pravno prakso v Sloveniji njen ugovor zavrnila, vendar pa meni, "da to ni pravilno" in da bo treba "absolutno na tem področju spremenit zakonodajo".
Novinarske konference sta se sicer udeležili tudi predsednica skupščine Socialne zbornice Slovenije Valerija Bužan, ki je dejala, da je žalostna, da se je s tem v Sloveniji odprla razprava na to temo, in predstavnica društva Polžek Annmarie Gorenc Zoranc, ki je prebrala pisno mnenje profesorja mariborske pravne fakultete Jurija Toplaka.
Ta je zapisal, da imajo v Sloveniji volilno pravico vsi polnoletni državljani, in to "ne glede na morebitno telesno, intelektualno, psihosocialno ali kakšno drugo invalidnost". Med drugim je poudaril, da ima invalid pravico, "da glasuje sam ali s pomočjo svojih bližnjih ali drugih oseb, ki jih sam izbere".
Ker se je pred šmarješkim gasilskim domom ob novinarski konferenci zbralo približno 20 občanov, je to prišla preverit policija.
StaV Šmarjeških Toplicah sta sicer županska kandidata Hribar in Krnčeva v drugem krogu volitev zbrala vsak po 1016 glasov. Občinska volilna komisija je v sredo po pritožbi priznala še en glas Hribarju, zaradi nepravilnosti pa je določila ponovne volitve na volišču Bela Cerkev.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.