![Tone Krkovič in Janez Janša sta v avstrijskem primeru nastopila v vlogi priče.](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Sep2011/60753176.jpg?v=d41d)
Na dunajskem sodišču se v pospešenem tempu odvija sojenje v avstrijski različice Patrie. Danes so prek videokonference zaslišali brigadirja Toneta Krkoviča, ki je potrdil, da je na sedežu slovenskega energetskega holdinga HSE 1. septembra 2005 potekalo srečanje. Na tem "kratkem srečanju ob kavi", ki je trajalo približno 20 minut, sta poleg Krkoviča sodelovala še nekdanji prvi mož HSE Jože Zagožen in direktor Rotisa Ivan Črnkovič.
Na sestanku naj bi bil domnevno tudi glavni obtoženec v avstrijskem sodnem procesu, orožarski lobist Hans Wolfgang Riedl, a se Krkovič tega ne spomni več. Kot je še dejal, je to bilo zanj "čisto naključno srečanje", na katerem je sodeloval njegov "prijatelj iz otroških let" Črnkovič.
Krkovič ni govoril s tujcem, saj ne razume nemško
Krkovič med zaslišanjem ni mogel pojasniti, zakaj je bil v zabeležki predstavnik Patrie za Slovenijo Reijo Niittynen omenjen na srečanju kot "Tone Herkovec". "Trditev gospoda Nittynena, da me pozna, če takšna trditev obstaja, je laž," je dejal Krkovič. Dodal je, da ga na srečanju niso nikomur predstavili, prav tako na srečanju ni govoril z nobenih tujcem, saj so se ti pogovarjali v nemščini, ki je sam ne razume. Krkovič je tudi zanikal, da naj bi mu v zadevi Patria ponudili denar.
V torek je kot priča nastopil slovenski premier Janez Janša, ki je ponovil, da je odločitev o nakupu oklepnikov leta 2004 sprejela vlada njegovega predhodnika Antona Ropa, ko je bil sam poslanec v državnem zboru. Glede njegovega odnosa do glavnih obtožencev je dejal, da Riedla ne pozna, z Walterjem Wolfom pa ima stike šele, odkar poteka postopek.
![Oklepnik Patrie](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Nov2012/61072800.jpg?v=d41d)
Sojenje spremljali tudi predstavniki podjetja Steyr
Časnik Delo poroča, da so današnji narok v sodni dvorani spremljali tudi predstavniki podjetja Steyr, ki je v povezavi s slovensko Sistemsko tehniko izgubilo na razpisu za nakup oklepnikov, saj je posel dobila Patria.
Proces na Dunaju poteka proti petim obtoženim, ki so med drugim obtoženi podkupovanja in industrijskega vohunjenja ter je povezan s prodajo 135 oklepnikov finskega podjetja Patria Sloveniji leta 2006.
Pri 278 milijonov evrov vrednem poslu naj bi bile v igri milijonske podkupnine posameznikom, s katerimi naj bi poskušali iz posla izločiti slovensko Sistemsko tehniko, sicer partnerja avstrijskega proizvajalca oklepnikov Steyr Daimler Puch Spezialfahrzeuge.
Prvoobotoženi je avstrijski lobist Riedl, ki naj bi skupaj s podjetnikom Walterjem Wolfom podkupnine spravila do pomembnih ljudi v Sloveniji.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.