
Nekdanji minister za notranje zadeve Igor Bavčar in nekdanji vodja Manevrske strukture narodne zaščite brigadir Anton Krkovič sta predstavila knjigo Veleizdaja Slovenije – razorožitev Teritorialne obrambe RS maja 1990.
Za razorožitev teritorialne obrambe (TO) so poleg JLA soodgovorni takratno predsedstvo in predsednik RS, vodstvo TO, varnostne službe in pripadniki TO, ki so slepo sledili ukazom, je na predstavitvi zbornika Veleizdaja Slovenije – razorožitev TO RS maja 1990 povedal Krkovič.
Razorožitev TO leta 1990 je bila namreč po prepričanju Krkoviča samorazorožitev, saj je v tistih trenutkih v procesu sodelovalo nekaj ključnih ljudi v TO.
Samorazorožitev bi bilo moč preprečiti, če bi v takratnem političnem vrhu pravočasno prišlo do reakcije, ki bi preprečila dejanje JLA, je prepričan Krkovič. Nekdanji notranji minister Bavčar je na predstavitvi zbornika izrazil željo, da bi se nekega dne pojasnilo, zakaj je takratni predsednik Milan Kučan o namerah JLA molčal štiri dni, čeprav je bil o tem obveščen, kar dokazujejo tudi nekateri dokumenti v zborniku.
"Če ne bi znali nadomestiti te izgube v nekaj mesecih, bi se zgodba o slovenski osamosvojitvi lahko končala drugače," je izjavil Bavčar in se ob tem vprašal, ali bi sploh prišlo do osamosvojitvene vojne, če bi TO zadržala svoje orožje. Sam je informacije o dogajanju takrat dobil na lastno pobudo, saj Demos kljub prevzemu oblasti ni imel lastnih kadrov, da bi tudi dejansko prevzel nadzor nad vsemi državnimi institucijami.
Na vprašanje o tem, ali je bila napaka, da se Demos takrat ni odločil za lustracijo, je Bavčar odgovoril, da je bila Demosova oblast maja 1990 "brezzobi tiger". Državne institucije so bile prepredene s starimi kadri, ki so imeli drugačne poglede na projekt slovenske osamosvojitve, Demos pa ni imel dovolj kadrov, da bi jih zamenjal. Poleg tega so številni tudi verjeli v takratno geslo "o sestopu z oblasti", zato je bila razorožitev v takšnih razmerah lažja.
Krkovič je v oddaji 24UR OB ENIH dejal, da so nekateri vedeli za razorožitev, nekateri pa so direktno sodelovali z JLA. Ob tem je dejal, da nekateri govorijo o trgovini z orožjem, pri tem pa ne omenijo razorožitve TO. Če je kaj mati afer, je to razorožitev Slovenije, je dejal. Krković je še dejal, da je JLA uspela dobiti vsaj 80 odstotkov orožja, ki je bilo v Sloveniji.
Kučan zanika in 'obžaluje uporabo projekta osamosvojitve za interese strank'
Za oddajo 24UR pa se je odzval tudi Kučan, ki je dejal, da trditev, da bi bila on ali predsedstvo o razorožitvi uradno obveščena, ni resnična. So pa takoj, ko so za ukaz izvedeli, od tistih, ki so ga dali, zahtevali pojasnila. "Zato sem bil tudi z g. Plutom v Beogradu, po vrnitvi iz Beograda pa smo razjasnjevali, kaj se je v resnici dogajalo doma," pravi Kučan.

Dodaja še, da se trditve, "da smo nekaj vedeli prej, ne pojavljajo prvič". Na očitke o kolaboraciji pa je odgovoril: "Kakršno koli očitanje o moji kolaboraciji z jugoslovansko armado je, bi lahko rekel, slaboumno. Če spomin zavrtite nazaj – kdo pa je bil največji kamen spotike za JLA in politično vodstvo v Beogradu? Največji kamen spotike sem bil takrat že dolgo časa jaz sam," je odgovoril in dodal, da bi morda kdo drug ravnal drugače kot je on. Gledano s časovne distance je na svojo vlogo pri osamosvojitvi Slovenije ponosen. Kučan še obžaluje, da "se ta projekt uporablja v politične delitve v funkciji sedanjih strankarskih političnih interesov, namesto da bi se zavedali, da je bila osamosvojitev največji projekt v zgodovini Slovencev in da smo ga briljantno izpeljali", konča Kučan.
Tudi Janko Kušar, ki je bil takrat sekretar za obrambo, je zatrdil, da je za ukaz izvedel 16. maja. Kušar še vztraja, da je bil o ukazu takrat obveščen tudi Janša.
KOMENTARJI (309)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.