Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve je danes v spomin na 17. december 1990, "ko je prvič zadišalo po Slovenski vojski", v Kočevski Reki organiziralo prireditev z naslovom Prihodnost pripada pogumnim. Slavnostni govornik je bil Jelko Kacin, ki je bil leta 1990 namestnik ministra za obrambo.
Tone Krkovič je medtem ob obletnici združenju poslal svojo odstopno izjavo. Kot je zapisal, nepreklicno odstopa s funkcije člana predsedstva in podpredsednika združenja. Med razlogi za svojo odločitev je navedel, da je bil pod vlado Janeza Janše za Slovensko vojsko označen za "človeka s ceste". Po njegovih besedah so ga člani združenja označili tudi za "persono non grata", ko je postal sodelavec nekdanjega predsednika uprave GEN-I in zdajšnjega premierja Roberta Goloba, kasneje pa mu je tudi javno stopil v bran.
Golob je nedavno v oddaji 24UR ZVEČER dejal, da mu je Krkovič "odprl oči o tem, kako razmišlja druga stran". "In če mi ne bi, bi lahko bil nekdo drug predsednik vlade. Morate se obdati z ljudmi, ki vam lahko na tistem področju največ povedo. Včasih to pomeni, da moraš za mnenje vprašati tudi nekoga, ki je prestopil na temno stran, zato da zaščitiš svetlobo, ni druge poti," je dejal Golob. Spomnil je, da je nekdanji premier Janša nekaj časa preživel v zaporu, kjer mu je družbo delal tudi Krkovič. Slednji je kasneje dejal, da je zaradi Golobovih besed presenečen in počaščen hkrati.
"Bil sem presenečen in počaščen hkrati, ko je predsednik vlade dr. Robert Golob sinoči v oddaji 24ur zvečer dejal, da sem bil prav jaz tisti, ki mu je odprl oči pri razmišljanju o "temnih straneh" slovenske politike. Roberta Goloba dovolj dolgo poznam, da sem v njem prepoznal strokovnega in etičnega človeka. Zelo ga cenim in sem zato vesel, da mu lahko s svojimi izkušnjami vsaj malo pomagam pri njegovem uspešnem vodenju države. Nisem pa v ničemer vpleten v slovensko politiko in nimam nobenega namena aktivno sodelovati v političnih procesih," je povedal.
Odpor do Krkoviča so posamezniki in skupine članov VSO manifestirali na različne načine. Septembra na slavnostni seji predsedstva in proslavi na Pristavi ob prihodu na sestanek denimo niso želeli sedeti poleg njega in med njim ter ostalimi puščali "zgovorno praznino". To se po besedah Krkoviča ni zgodilo prvič.
Vse to počno večinoma člani stranke SDS, in sicer "z namenom, da bi pokazali svojemu šefu averziven odnos do mene". Krkovič je predsedniku združenja Peterletu pripomnil, da se je začel zaradi takšnega odnosa slabo počutiti v tej družbi.
Ta je Krkoviču zagotovil, da se bodo danes po proslavi sestali "štirje možje iz tistega časa in si, kot se za soborce vojne za Slovenijo spodobi, na ta pomembni dan temeljito nalili čistega vina". A sestanek je padel v vodo, potem ko je Janša sporočil, da se proslave ne bo udeležil. "Enostavno, ne grem se več," je Krkovič še dodal v odstopni izjavi.
KOMENTARJI (1163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.