Ko se je začela serija odpovedi poletov – pretekli konec tedna je število preseglo deset na dan – so to v družbi pojasnjevali s "tehničnimi in operativnimi razlogi". Ker smo se želeli prepričati, da ne gre za olepševanje rdečih bilanc, smo Adrio prosili za pojasnila. "Poleg rednega vzdrževanja nastajajo tudi ad hoc tehnične okvare, kar v letalski industriji ni popolnoma nič nenavadnega, žal pa se pri izvedbi plana letenja to lahko kaže v odstopanjih," so pojasnili in dodali, da Adria Airways dosledno sledi visokim varnostnim standardom, ki določa nadaljnje operativne postopke in varnost letenja.
Del, ki se nanaša na 'operativne razloge', pa govori o manku posadk. "Kljub temu da smo samo lani zaposlili več kot 50 pilotov, teh še vedno primanjkuje. Trenutno izvajamo intenzivna usposabljanja, ki bodo po pričakovanjih kmalu zaključena." V Adrii pa dodajajo, da je eden od bistvenih razlogov za trenutne razmere poslovni plan, ki je letos temeljil na dodatnih 15 letalih SSJ100, ki bi morala biti dobavljena v okviru dolgoročne najemne pogodbe z družbo Sukhoi Civil Aircraft Company. Ker pa je dogovor padel v vodo, so nastale težave. "Tako plani letenja kot plani vzdrževanja so temeljili na tem sodelovanju. Urnike letenja smo lahko relativno hitro prilagodili, plana vzdrževanja pa ni mogoče spreminjati v relativno kratkem času." Letalski prevoznik tako zanika, da bi bila razloga povezana s finančnim stanjem ali varnostjo, ki ostaja na najvišji ravni in ni vprašljiva.
Pri Adrii so tudi zanikali, da so zaprosili za državno pomoč. "Iščemo pa načine za boljše sodelovanje," trdijo pri letalskem prevozniku.
Zamujanje plač pilotov
Svoje nezadovoljstvo so izrazili tudi v Sindikatu prometnih pilotov Slovenije (SPPS), kjer menijo, da so težave povezane s preveč optimistično zastavljenim urnikom letov v poletni sezoni in preveliko obremenitvijo pilotov. Piloti so junija, čeprav je to v nasprotju s kolektivno pogodbo, prejeli plačo v dveh delih. Druga polovica plače je prispela z dvodnevno zamudo. "Dnevnice po nalogu za let pa redno zamujajo in so izplačane po petnajstem v mesecu, kar znova pomeni kršitev kolektivne pogodbe pilotov," je povedal Luka Radovic, vodja sindikata pilotov. Vodstvo jim je zagotovilo, da bodo dnevnice poravnane do 20. v mesecu, preostali del neplačanih prispevkov za dodatno pokojninsko zavarovanje pa do konca meseca.
Predstavniki pilotov so se sešli tudi s predsednikom vlade Marjanom Šarcem in z njim izmenjali poglede ter ideje. "Veseli nas, da nam je prisluhnil in bil konstruktiven sogovornik," je povedal Radovic. Sindikat od vodstva podjetja pričakuje, da se bo ustrezno odzvalo na številne odpovedi letov, "ki kvarijo ugled pri potnikih in poslovnih partnerjih".
"Lastniki so omadeževali nemški imidž v Sloveniji"
Nekdanji predsednik uprave Adrie Airways Peter Grašek pa krivdo za nastanek težav pripisuje nemškemu lastniku. Kot pravi, bi vsak resni lastnik moral s svojo lastnino ravnati odgovorno. Grašek meni, da lastniki podcenjujejo Slovenijo in slovenske lastnike ter tudi državo, misleč, da bo ta zopet pomagala družbi, ki je zdaj v privatni lasti. "SDH je družbo prodal za majhen denar oz. jo praktično podaril sedanjim lastnikom. Ti so očitno dolžni velike vsote denarja. Če bi država pomagala, bi plačala dolgove lastnika, kar ne bi bilo smiselno," je prepričan Grašek.
Nekdanji predsednik uprave meni, da je sprožilec v rokah za kakršnekoli drastične ukrepe v rokah večjih dobaviteljev, ki imajo do Adrie neplačane terjatve. "Ti bodo prej ali slej, pod pritiskom svojih notranjih upravljavcev, lastnikov in nadzornih svetov, morali začeti ukrepati, če bodo želeli rešiti, kar se rešiti da." Grašek je še povedal, da so lastniki omadeževali nemški imidž v Sloveniji.
Kdaj je Adria odprla 13 računov v tujini?
Po podatkih, dostopnih na Gvinu, je družba Adria Airways, d. o. o., 9. in 10. aprila letos v tujini odprla 12 bančnih računov. Gre za države, kamor Adrijina letala sicer tudi letijo. V družbi so nam odgovorili, da ne drži, da gre za stare račune ter da jim ni jasno, od kod Ajpesu takšni podatki. Za pojasnila smo se obrnili na Agencijo Republike Slovenije za javnopravne evidence. Odgovor še čakamo.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.