Družine, študenti, upokojenci, invalidi ... Vsi si lahko obetajo pomoč države pri soočanju s posledicami širjenja koronavirusa. Doslej največji, kar tri milijarde evrov težak nabor ukrepov, namreč ni namenjen le gospodarskim subjektom, ampak tudi posameznikom.
Vsa izplačila družinske in socialne politike bodo tekla normalo, roki za zaprositve za posebne socialne transferje, ki se tičejo družinskih prejemkov, pa so podaljšani. Veljavnost vseh pravic iz javnih sredstev (denarna socialna pomoč, varstveni dodatek, otroški dodatek in druge), ki se iztečejo 31. marca ali kasneje se namreč podaljšuje do izteka meseca, v katerem bodo ukrepi preklicani.
Velike družine bodo dobile dodatna sredstva. In sicer bodo tiste s tremi otroki prejele 500 evrov dodatka za veliko družino (100 evrov več kot pred krizo), s štirimi ali več otroki pa približno 700 evrov, kar je 200 evrov več kot pred krizo.
Pomoč bo namenjena tudi vsem rednim študentom s prebivališčem v Republiki Sloveniji. Do konca aprila bodo prejeli enkratni krizni dodatek v višini 150 evrov. Enak znesek velja za prejemnike denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka ter invalide.
Vsaj nekaj finančnih tegob se bodo znebili tudi upokojenci, ki se jim prav tako obeta krizni dodatek. Kot je znano, bo upokojencem z do 700 evrov pokojnine država izplačala solidarnostni dodatek v treh različnih višinah: za pokojnine do 500 evrov v višini 300 evrov, za pokojnine od 501 do 600 evrov v višini 230 evrov, za pokojnine od 601 do 700 evrov pa v višini 130 evrov.
Prejemek se ne bo všteval v dohodek za ugotavljanje upravičenosti do pravic iz javnih sredstev. Prav tako od prejetega solidarnostnega dodatka ne bo potrebno plačati dohodnine in prispevka za zdravstveno zavarovanje, dodatek pa tudi ne bo predmet davčne izvršbe.
"Če bo kdorkoli našel praznino glede tega, da so bile težave drugih rešene, njegova težava pa izpuščena, bo za to čas in prostor pri drugem paketu, ki ga je vlada deloma že začela pripravljati, saj se je morala zaradi številnih in različnih predlogov, časovne omejenosti in administracije (tudi zakonodajalca) odločati o tem, kaj je zares nujno vključiti v prvi paket in kaj lahko počaka," je povedal premier Janez Janša.
KOMENTARJI (506)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.