Slovenski avtoprevozniki so na nocojšnjem kriznem sestanku v Območni obrtni zbornici Celje vlado pozvali k razglasitvi krize v cestnem prevozništvu. Kot je v izjavi za medije povedal predsednik Avtoprevozniške zbornice Slovenije Lojze Rehar, je vlada doslej sprejemala le ukrepe, ki so škodili slovenskemu cestnemu prevozništvu.
Rehar je pojasnil, da je vlada za kar 50 odstotkov dvignila trošarine in tako iz žepov avtoprevoznikov izvlekla nekaj milijonov evrov. Od vlade avtoprevozniki zato pričakujejo vračilo trošarin za komercialna goriva, nasprotujejo zvišanju cen cestnin in so za prepoved nadaljnje izdaje licenc, saj je v Sloveniji avtoprevoznikov že tako preveč.
Pričakujejo tudi, da vlada zakonsko določi 30-dnevni rok za plačila. Po zagotovilih Reharja so vsi ti predlogi že na mizi prometnega ministra Patricka Vlačiča, s pristojnimi organi so se pogovarjali približno dva meseca, vendar neuspešno.
Vlačič igra 'silno nevarno igro'
Predsednik avtoprevozniške sekcije pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Andrej Klobasa opozarja, da minister Vlačič "igra silno nevarno igro", ko opozarja, da je dokument o cestninjenju strogo zaupen. To, tako Klobasa, vzburja domišljijo slovenskih prevoznikov, a teh je v Sloveniji 9000, razpolagajo pa s 70.000 vozili.
Klobasa je izpostavil, da trenutno v Sloveniji stoji kar 40 odstotkov registriranih tovornih vozil, saj nimajo dovolj dela. Zato od vlade pričakuje vračilo trošarin do 302 evra za gospodarsko gorivo, kot je to praksa vseh evropskih držav. Navedel je tudi primer Gorenja in podobnih podjetij, ki prejemajo državne subvencije, 90 odstotkov njihovih izdelkov pa vozijo tujci.
"Zahtevamo tudi nadzor nad tujimi vozniki, ki nam odpeljejo 30 odstotkov tovora z neizpravnimi vozili. Država nam mora čim prej izplačati subvencije za ekološka vozila," je še dejal Klobasa.
Predsednik sekcije avtoprevoznikov pri Območni obrtni zbornici Celje Peter Pišek je pojasnil, da je bil nocojšnji sestanek namenjen poenotenju cestnih prevoznikov, ki so bili doslej "vsak na svojem bregu". Ocenjuje, da v slovenskem avtoprevozništvu vladajo krizne razmere in da so evropske vlade doslej imele več posluha za svoje prevoznike kot Slovenija.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.