
Barbara Grm je bila prva, ki je prek SMS sporočila, Tomo ji ga je poslal takoj po srečanju z etiopsko policijo, izvedela za njegove težave. Razkrila je nekatere podrobnosti njegovega potovanja. Potem, ko se je Križnar zaradi Nub, znan je kot borec za njihove pravice, pred tremi meseci odpravil v Sudan, se je na območju med Sudanom, Etiopijo in Kenijo povsem na novo spoznal s plemenom Kačipi. Pleme, o katerem se ne ve skorajda nič, šlo naj bi za povsem necivilizirano ljudstvo, naj bi ga zadrževalo na območju, kjer je gibanje omejeno. Tam pa ga je aretirala policija. Za rešetkami zapora v Adis Abebi je zdaj že 14 dni, nad razmerami v njem pa se ne pritožuje, kljub neizpolnjeni želji.
Andrej Šter iz Ministrstva za zunanje zadeve pravi, da je želja po elektronskem stiku s svetom in javnostjo pri njemu še vedno prisotna, res pa je, da okoliščine etiopskih zaporov in odločitev etiopskih oblasti tega ne dopuščajo.
Medtem pa se preiskava v Etiopiji nadaljuje. Naše zunanje ministrstvo je pred kratkih že potrdilo pristnost Križnarjevih zaseženih dokumentov, sicer pa ima z njim še naprej stike preko avstrijskega konzula. Prav slednji pa morebitni razplet že napoveduje. Leopold Unger, avstrijski konzul v Etiopiji, pravi, da pričakujejo, da bo odločitev sodišča znana jutri.

Možnih razpletov pa je več. Šter ocenjuje, da je Križnar lahko izpuščen iz pripora brez kakršnihkoli sankcij, druga hujša varianta je, da mu izrečejo ukrep izgona iz države, se pravi, da je izpuščen iz zapora in izgnan iz Etiopije, morda pa kakšna obtožba zaradi resnejšega prekrška ali pa zaradi kaznivega dejanja. Po zdaj znanih informacijah pa do te, najskrajnejše možnosti, najbrž ne bo prišlo.