
Humanitarca, aktivista in popotnika Toma Križnarja so aretirali v Južnem Sudanu. Danes bi moral imeti predavanje v Celju, pa ga ni bilo.
Da je Križnar v sudanskem zaporu, so potrdili tudi na zunanjem ministrstvu. V stiku z njim so preko nemškega diplomata, ki ga je v zaporu že obiskal in že zaprosil tudi za drugi obisk, so za novinarje 24UR ZVEČER potrdili na MZZ.
Križnar naj bi se sicer počutil dobro. Kot zagotavljajo na zunanjem ministrstvu, poskušajo storiti vse, kar je v njihovi moči, da bi mu zagotovili vso potrebno pomoč, so še poročali v oddaji 24UR ZVEČER.
Zakaj so ga aretirali in kje je zaprt, za zdaj še ni znano. Sicer pa to ni prvič, da se je v Sudanu znašel za zapahi.
Pred desetimi leti že bil zaprt v Sudanu, pred trinajstimi v Etiopiji
Tomo Križnar je bil zaprt že leta 2006, takrat je bil dober mesec zaprt v sudanskem zaporu v kraju El Fašir. Policija ga je aretirala, ko je želel nezakonito vstopiti v državo, saj ni imel vizuma. Dunajsko veleposlaništvo mu ga namreč ni izdalo v nekaj dneh. Tamkajšnje sodišče ga je takrat obsodilo na dve leti zaporne kazni in plačilo kazni v višini 2000 evrov.
Prijeli so ga 21. julija 2006 in mu zasegli opremo, ki jo je imel s seboj, izpustili pa 4. septembra šele po posredovanju takratnega predsednika Janeza Drnovška. V reševanje se je takrat vključilo slovensko zunanje ministrstvo. Za njegovo izpustitev so si prizadevali tudi predstavniki Evropske unije, Nemčije, Arabske lige.
Izupustili so ga na podlagi pomilostitve sudanskega predsednika Omarja al Baširja. Po pomilostitvi so ga izgnali iz države. Reševanje ga je stalo dobrih 20.000 evrov.
Sicer pa je bil Križnar leta 2003 zaprt tudi v zaporu v Etiopiji. Takrat ga je policija aretirala na območju, kjer je omejeno gibanje, saj naj bi bil tam brez potrebnega dovoljenja.
Aktivist in popotnik Tomo Križnar je sicer lani prejel evropsko nagrado za državljana Evrope, ki jo evropski parlament podeljuje za promoviranje evropske ideje.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.