Dernovšček ima pri sebi Križnarjev potni list, ki mu ga je MZZ izdal prav za primer, če ob odhodu iz zapora ne bi dobil svojega prejšnjega potnega lista, je povedal Šter. Pojasnil je, da lahko Križnar odide iz države le s potnim listom in s sudanskim izstopnim vizumom, ki pa ga izda sudansko zunanje ministrstvo.
Da je al Bašir ukaz podpisal, so potrdili tudi v uradu predsednika republike, vendar pa morajo za Križnarjevo izpustitev ta ukaz zdaj prejeti še oblasti v zaporu v El Fašerju. Ukaz sudanskega predsednika al Baširja o pomilostitvi bo v zapor v El Fašerju, kjer se Križnar še vedno nahaja, morda prispel že v ponedeljek ali torek, je v telefonskem pogovoru s slovenskimi novinarji v nedeljo popoldan iz Kartuma povedal slovenski konzul Andrej Dernovšček. Dejal je še, da je sudansko zunanje ministrstvo Križnarju tudi že izdalo izhodni vizum, s katerim lahko po izpustitvi zapusti državo.Dernovšček ni mogel natančno napovedati, kdaj bo Križnar odšel domov, vendar pričakuje, da bo v nekaj dneh Križnar zapustil zapor in prišel v Kartum. Konzul ima v ponedeljek sestanek z generalnim direktorjem vseh zaporov, na katerem bo poskušal doseči, da bi predsednikov ukaz čim hitreje prispel v El Fašer. V torek ali v sredo je po Dernovščkovih besedah Križnar že lahko v Kartumu, kamor mora na vsak način, saj je bil takšen dogovor s sudanskim zunanjim ministrstvom, ki je najprej razmišljalo tudi o tem, da bi Križnar potoval preko Čada, nato pa so se odločili za Kartum. Iz Kartuma bo nato Križnar z Dernovščkom odpotoval v Kairo in odtod domov.
Križnarjev odvetnik Mohamed Mahdžub, s katerim je konzul prav tako v stalnem stiku, pa ima vse pripravljeno za čim hitrejšo izpustitev. Tudi Mahdžub še ni prejel uradnega odloka o pomilostitvi. Mahdžub ve le, da je predsednik Križnarja pomilostil, ne ve pa, na podlagi česa. Po njegovih besedah bo Križnar sicer zagotovo izgnan iz Sudana, saj nima potnega lista in je v državo vstopil brez vizuma. Mahdžub sicer že čaka na Križnarja v El Fašerju in ima zanj že pripravljeno letalsko karto za Kartum.
Križnar bo po Dernovščkovih besedah izpuščen na podlagi al Baširjevega ukaza, s čimer želi sudanski "predsednik pokazati dobro voljo", natančneje pa vsebine ukaza ni želel komentirati. Z vsebino dokumenta je seznanjen, ni pa ga osebno videl in se mu ne zdi primerno govoriti o podrobnostih. Na vprašanje, ali je predsednik res izdal ukaz na podlagi pisma slovenskega predsednika Janeza Drnovška, je konzul odgovoril, da te informacije nima, "kar pa ne pomeni, da ni res".
Ker še nihče nima uradnega predsednikovega ukaza, tudi nihče natančno ne ve, kaj je tam zapisano, je dejal Šter, generalni direktor direktorata za mednarodno pravo na MZZ. Dodal pa je, da bi moral Križnar nazaj v Slovenijo preko sosednjega Čada le v primeru, da tako izrecno piše v predsednikovem ukazu. Možnost, da bi moral Križnar v Čad, od koder je vstopil v Sudan, je danes omenil Hamdija Blekič, ki ga je predsednik Janez Drnovšek pooblastil za reševanje Križnarja.
"Sicer pa dobi izhodni vizum na zunanjem ministrstvu v Kartumu, kamor bo tako moral vsekakor priti osebno, s potnim listom. Ko bo v Kartumu, pa je tam naš konzul, da mu pomaga pri najkrajši poti do doma," je dejal Šter, ki je tudi povedal, da so to v Kartumu sudanskim oblastem tudi že najavili. "Najkrajša pot pa vsekakor ni nazaj v El Fašer, ampak iz Kartuma v Kairo in nato v Evropo. Če pa v predsednikovem ukazu piše, da mora v Čad, potem tako bo," pravi Šter.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.