Kot so sporočili iz Ministrstva za zunanje zadeve, je slovenski konzul v Kairu Andrej Dernovšček iz zanesljivih virov danes izvedel, da je sudanski predsednik Omar al Bašir okoli enih popoldne po našem času podpisal sklep o pomilostitvi Toma Križnarja.
V sporočilu MZZ so zapisali, da je Dernovšček sudanskim oblastem v Kartumu že predal Križnarjev potni list, ki mu ga je priskrbelo slovensko zunanje ministrstvo, Križnar pa bo najverjetneje izpuščen v nedeljo dopoldne. Iz zapora naj bi odšel najprej v prestolnico Kartum, nato v Kairo in potem v domovino. Tako bi v ponedeljek že lahko odpotoval iz Sudana in kasneje pristal na brniškem letališču.
Papirji o pomilostitvi morajo najprej na sudansko notranje in pravosodno ministrstvo, ti pa jih bodo poslali iz Kartuma poslali v zapor v Al Fašerju, kjer bodo najverjetneje jutri.
Na MZZ so še zapisali, da je izpustitev Toma Križnarja iz zapora dobra novica predvsem za njegovo družino in svojce, prav tako pa izpustitev po mnenju MZZ predstavlja uspeh slovenske diplomacije in vseh, ki so se trudili za Križnarjevo izpustitev.
Generalni direktor direktorata za mednarodno pravo na MZZ Andrej Šter je pojasnil, da je v Sudanu sobota dela prost dan, zato danes ne pričakujejo uradnega dokumenta o pomilostitvi, čeprav so zanj zaprosili. Šter je še povedal, da naj bi Bašir Križnarja sicer res pomilostil, ne pa tudi oprostil obtožb.
Novico o Baširjevem podpisu sklepa o pomilostitvi je potrdil tudi Urad predsednika Janeza Drnovška, kjer naj bi jih o pomilostitvi obvestil Drnovškov posebni odposlanec in visoki predstavniki v sudanski vladi. Kot je povedal svetovalec predsednika republike za zunanjo politiko Ivo Vajgl, je bil Urad o tem neuradno obveščen iz zanesljivega vira v Sudanu, vendar še nimajo uradne informacije, tako kot je trenutno nima še nihče v Sloveniji.
Vajgl je še povedal, da zaenkrat še ni mogoče govoriti o nadaljnjem postopku za vrnitev Križnarja v domovino, saj so o tem potrebni dogovori na tehnični ravni s sudanskimi oblastmi in slovenskimi predstavniki v državi. Poudaril pa je, da je bilo za izpustitev slovenskega zapornika ključno posredovanje slovesnkega predsednika, ki je prejšnji teden pisal sudanskemu kolegu ter mu predstavil namen in cilje Križnarjeve humanitarne misije, poleg tega pa tudi izrazil pričakovanje, da bodo Križnarja obravnavali kot prijatelja in mu omogočili hitro vrnitev v domovino. Zunanji minister Dimitrij Rupel pa je v oddaji 24UR dejal, da so k pomilostitvi prispevale številne ugodne okoliščine.
Za izpustitev Toma Križnarja, ki je za pomilostitev izvedel od svojega odvetnika Mohameda Mahdžuba, so si poleg uradnega odvetnika prizadevali še njegov drugi odvetnik Halil Tukras, posebni odposlanec predsednika Janeza Drnovška za reševanje Križnarja Hamdija Blekić, ki je posredoval pri sudanskih oblasteh, in slovenski konzul v Kairu Andrej Dernovšček, ki se je prav tako večkrat sestal s pomembnimi predstavniki sudanskih oblasti.
Z urada predsednika republike Slovenije so že v četrtek sporočili, da naj bi do izpustitve Toma Križnarja prišlo v »najkrajšem času«, do takrat pa naj bi v državi ostal tudi predsednikov odposlanec Blekić. Sudanska zakonodaja sicer omogoča pomilostitev zapornikov, sklep o pomilostitvi pa lahko podpiše sudanski predsednik, po navedbah odvetnika Halila Tukrasa pa lahko pri izpustitvi zapornikov posreduje tudi minister za pravosodje, ki lahko razveljavi katerokoli sodbo.
Kot je znano, je Križnarja sodišče v Al Fašerju 14. avgusta obsodilo na dve
leti zapora zaradi nedovoljenega vstopa v državo, vohunjenja ter lažnih
navedb o sudanski vladi in sudanskem ljudstvu. Sodišče je Križnarju
zaplenilo tudi vse premoženje, ki ga je imel pri sebi, in mu naložilo
danarno kazen v višini 2000 evrov.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.