
Na seji izvršnega odbora LDS so zelo resno razpravljali o tem, kako naj stranka v trenutnih razmerah deluje in kako naj deluje bolj učinkovito. Govorili so tudi o odstopu Romana Jakiča z mesta generalnega sekretarja LDS. Poglobili so se v vsebinske razloge za njegov odstop, o tem, kdo naj bi ga zamenjal, pa bodo člani izvršnega odbora razpravljali prihodnji teden, ko se bodo znova sestali, je po seji povedal predsednik LDS Anton Rop. O pripravi programske konference in morebitnem predčasnem kongresu stranke pa bo po njegovih besedah odločal svet LDS, ki se bo sestal po 20. juniju.
Bo Rop ob stolček?
Vedno več je teženj, da lahko LDS oživi le še nov predsednik. Menda naj bi ga nezadovoljneži v stranki skušali postaviti še letos. Vrh stranke pa medtem še naprej daje vtis enotnosti. "Dokler verjamem v program in projekte LDS, s katerimi lahko uspemo kot največja opozicijska stranka, je smiselno, da celotno vodstvo stranke nadaljuje z delom," se je na ta namigovanja odzval Rop.

Programsko konferenco LDS, na kateri naj bi govorili tudi o pripravi programa slovenske opozicije, bi lahko po Ropovem mnenju pripravili nekje do jeseni. Do sedaj po njegovem mnenju priprava konference niti ni bila smiselna, saj so se "šele v zadnjem času pojavili obrisi vladne politike, zato lahko šele sedaj pripravijo alternativno pot vladni".
Tudi po Jakičevih besedah mora LDS sedaj gledati naprej, kar je bila tudi ena od želja ob njegovem odstopu. "Da se namreč stranka več ne ukvarja sama s sabo, ampak se začne ukvarjati z vsebino." Zato ga veseli, da je izvršni odbor toliko časa posvetil vsebinskim vprašanjem, je poudaril Jakič. "V LDS ostajam, ker je pluralna stranka in lahko vsak pove svoje mnenje," je še povedal v zvezi s tem in dodal, da v pismu Ropu, v katerem je pojasnil razloge za svoj odstop, "ni problematiziral imen v stranki". Šlo je le za vsebino, je še povedal Jakič, ki je želel, da "pismo ostane stvar diskusije znotraj stranke", zato ga mediji tudi niso dobili.
Težave tudi v ljubljanski svetniški skupini LDS
Na seji izvršnega odbora so govorili tudi o ljubljanski svetniški skupini LDS, iz katere je poleg nekaterih drugih svetnikov izstopil tudi Jakič. Dogovorili so se, da bo posebna skupina analizirala stanje in pripravila predloge rešitev, je povedal Rop. Ob tem je ocenil, da se dogajanje v ljubljanski LDS ne more prenesti na poslansko skupino liberalne demokracije v državnem zboru, poslanci pa do zdaj tudi niso napovedali nobenih odstopov, je zatrdil prvak LDS.
Jakič pa je kot mestni svetnik nezadovoljen z razvojem stvari v ljubljanskem mestnem odboru LDS, zato je izstopil iz svetniške skupine, ne pa tudi iz stranke. Kot je pojasnil v zvezi s tem, želijo biti tisti, ki so izstopili, "sestavni element vladajoče koalicije LDS in SD do lokalnih volitev prihodnje leto". Jakič je tudi prepričan, da lahko izpolnijo program, ki so si ga zadali, zato ne vidi razlogov za predčasne volitve v Ljubljani.
Kot je znano, je iz svetniške skupine LDS v ljubljanskem mestnem svetu v zadnjih dveh dneh izstopilo osem svetnikov. Kot zadnji sta danes izstopili Cvetka Selšek in Eva Strmljan Kreslin, ki sicer nista članici LDS, obe pa sta delovali v okviru svetniškega kluba liberalne demokracije. Po marčevskem odstopu Vike Potočnik in odstopih v zadnjih dveh dneh je v svetniški skupini LDS tako ostalo le še šest mestnih svetnikov.
Zaradi težav v ljubljanski LDS je ljubljanska županja Danica Simšič tudi preložila za ponedeljek sklicano nadaljevanje 20. seje mestnega sveta. Županja se namreč želi pred nadaljevanjem seje glede na izstope svetnikov iz svetniškega kluba LDS pogovoriti s predstavniki vseh političnih strank in samostojnimi svetniki o nadaljnjem delu mestnega sveta, so v zvezi s tem sporočili z ljubljanske občine.