Poslanska skupina nepovezanih poslancev je danes na predsednika parlamentarnega odbora za kulturo, šolstvo in šport Branka Grimsa naslovila zahtevo za sklic izredne seje odbora. Na njej bi skušali osvetliti trenutno stanje na področju slovenskega filma. Po mnenju poslanke Majde Širca, ki je predstavila zahtevo, smo namreč priča eni največjih kriz slovenske kinematografije od ustanovitve Filmskega sklada RS dalje.
"Višek fars in cinizma se je zgodil v petek na seji nadzornega sveta Filmskega sklada, ko je bil v zadnjem letu imenovan že tretji vršilec dolžnosti direktorja Filmskega sklada Igor Prodnik, ki je hkrati tudi visoki funkcionar na področju medijev in avdiovizualne kulture na ministrstvu za kulturo in tudi bližnji ali celo najbližji svetovalec ministra Vaska Simonitija. V tej točki lahko govorimo o zmanjšani ali celo odvzeti avtonomnosti Filmskega sklada," je dejala Širca.
Denis Miklavčič je bil razrešen zaradi tega, ker ni zagotovil izvajanja nacionalnega filmskega programa. Novi namestnik predsednika nadzornega sveta je postal Andrej Vajevec, je sporočila Nerina T. Kocjančič, vodja promocije in trženja na skladu.
Širca: Ni odgovornih ljudi
Po oceni Širce se je zaupanje v domači film z napačnimi odločitvami v zadnjem času zmanjšalo, na odgovornih mestih ni kredibilnih ljudi, v nadzornem svetu pa se člani menjajo kot po tekočem traku.
Pri tem je opozorila še na dejstvo, da slovenski film nima legitimnega programa za letošnje leto, zato se lahko zgodi, da se bodo sredstva, ki niso majhna, vrnila nazaj v proračun.
Predlagatelji nujne seje zato želijo, da bi odbor, če bodo njihovi sklepi sprejeti, pozval vlado, da v najkrajšem možnem času pojasni, kako bo razporedila proračunska sredstva, ki bodo zaradi nerealizacije filmskega programa ostala neporabljena.
Država podržavila Filmski sklad
Država, ki se je doslej le flagrantno vmešavala v delo po zakonu avtonomnega Filmskega sklada, je ta sklad preprosto podržavila, je v izjavi za javnost zapisalo Društvo slovenskih filmskih ustvarjalcev (DSFU). V samo petih letih se je slovenska kinematografija iz obetajočega evropskega tigra uspela razviti v zaostalo paradržavno produkcijo. Danes je mednarodno priznani filmski bolnik na evropskem filmskem zemljevidu, menijo na DSFU in ponovno zahtevajo od vlade, ministrstev za finance in za javno upravo, predvsem pa odgovorne službe za nadzor nad zakonitim delovanjem države, naj čimprej ukrepajo in ustavijo "ta državni vandalizem".
DSFU se je z izjavo odzvalo na petkovo sejo nadzornega sveta sklada, na kateri so odstavili vršilca dolžnosti direktorja FS RS Denisa Miklavčiča, potem ko na pozive predsednika le-ta ni hotel odstopiti sam. Na Miklavčičevo mesto je svet imenoval prav predsednika samega, sicer direktorja direktorata za avdio vizualne medije na ministrstvu za kulturo Igorja Prodnika. "Za" so glasovali Stane Malčič, Igor Prodnik, Jože Pogačnik in Andrej Vajevec. Vzdržala sta se Matjaž Pavlovec in Tomaž Perše, sporočajo iz DSFU.
Razlog za opisano zamenjavo je po sodbi DSFU za demokratično državo nadvse bizaren in alarmanten. Odstavljeni Denis Miklavčič si je namreč na namerno ohromljenem Filmskem skladu prizadeval, da bi realiziral letošnji program v skladu z zakonom in predpisi. Med tem časom je z ministrstva prejemal grožnje, da mora izvesti že sestavljeni program, ki je po presoji velikanskega dela pravne stroke protizakonit. Ker se Miklavčič ni uklonil, ga je nadzorni svet zamenjal, navaja DSFU.
Poseganje v avtonomnost ustanov
Minister za kulturo Vasko Simoniti je junija vztrajal, da v slovenski kinematografiji vse teče normalno in da težave ustvarjajo mediji. Isto je ponovil avgusta v strankarskem glasilu Demokracija, dodaja DSFU in pojasnjuje: "Pogovori, ki so zato, da bi skupaj poskusili poiskati izhod iz poglabljajoče se krize, na pobudo društva potekali od junija z ministrom Simonitijem, so se izjalovili v neokusne pritiske, da bi društvo podprlo nezakonite postopke ministrstva in Filmskega sklada."
Društvo ministrstvu očita, da slovenskemu filmu namesto temeljite institucionalne reforme povzroča nepopravljivo škodo. Tudi predlog novega zakona, ki je sicer zaustavljen na ministrstvu za finance, grozi s celovitim in sistematičnim za Evropo regresivnim podržavljenjem kinematografije.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.