V izjavi za javnost je predsednik Društva novinarjev Slovenije (DNS) Grega Repovž zapisal, da so zahteve opozicije po neposrednih televizijskih prenosih parlamentarnih sej, "v globokem nasprotju s prakso in ureditvijo v demokratičnih državah ter s slovensko ustavo, zakonom o medijih in zakonom o RTV".
Društvo je izrazilo tudi ogorčenje nad izjavami, da naj bi novinarji posredovali oziroma pri poročanju ponujali "prežvečene in cenzurirane" informacije, zaradi česar naj bi bilo potrebno neposredno prenašanje sej državnega zbora. Opozorilo je, da namen novinarstva ni posredovanje celote, temveč neodvisno in smiselno povzemanje ter tudi komentiranje dogodkov. "Novinarji javnega zavoda RTV Slovenija in drugih medijev, ki redno poročajo iz državnega zbora in o politiki sicer, svoje delo opravljajo dobro in profesionalno." Zato so "pavšalne ocene, podtikanja, lažne obtožbe ter blatenje novinarjev s strani politikov", po mnenju predsednika društva Repovža, "nedopustne".
Janša: "Zlizana" vlada in društvo novinarjev
Predsednik socialdemokratske stranke Janez Janša je danes kritiziral "hkratno intervencijo Ropa in Repovža". To po njegovem mnenju kaže na "veliko zlizanost nekaterih institucij, ki se predstavljajo kot institucije civilne družbe in nekakšni samozvani varuhi javnosti in demokracije". Slednji naj bi se oglasili takrat, ko opozicija kritizira vlado, v korist vlade. Predsedniku Društva novinarjev Slovenije (DNS) Gregu Repovžu zato Janša predlaga, da naj spremeni ime svoje institucije, "v denimo društvo vladnih lakajev".
V zvezi z opozicijskimi zahtevami glede neposrednih televizijskih prenosov sej parlamenta pa je Janša vnovič pojasnil, da niso zahtevali, da RTV Slovenija prenaša seje parlamenta, temveč zahtevajo, da imajo ljudje možnost, da spremljajo delo državnega zbora na način, ki bo pokril čim večji del slovenskega gledalstva. Spodobilo pa bi se, da bi nacionalna televizija to zagotovila, vendar to ne pomeni, da bo zdaj politika narekovala, kaj bodo ljudje videli na javnih frekvencah, je še dodal Janša. "Obstajajo namreč tudi druge, cenejše alternative, denimo prenosi neodvisne 3. tv mreže lokalnih televizij, v kateri vladna politika nima večinskega vpliva," je dejal Janša.
DNS: Janša poskuša zmanjšati ugled novinarjev
Repovž je izjave Janeza Janše na današnji tiskovni konferenci ocenil kot neposredne napade na novinarje, ki naj bi bili moteči, s takšnimi odzivi pa Janša poskuša zmanjšati ugled novinarjev. Po njegovem mnenju cilj zahtev opozicije ni pluralizacija medijev, temveč vzpostavitev odvisnih medijev. "Oni zahtevajo, da mediji postanejo lakaji," meni Repovž. Zahteve po prenosu sej državnega zbora v okviru javne televizije pa je Repovž označil kot uvajanje politične države.
DNS sicer ne nasprotuje uvedbi posebnega kanala za prenos sej državnega zbora, a ne v okviru sredstev in programa javnega servisa. "Glede na to, da parlamentarne stranke preko državnega zbora letno dobijo približno 900 milijonov tolarjev sredstev, bi lahko takšne programe financirale same," je predlagal Repovž.
V DNS so že pred časom odgovorili tudi na zahtevo po delitvi javne televizije na vladno in opozicijsko. Ta zahteva je po Repovževem mnenju "ne samo žaljiva in skregana z ustrojem demokratične države, temveč tudi z novinarstvom kot poklicem". Društvo pa se je opredelilo tudi do zahteve po medijskih skladih. Tak sklad v Sloveniji že obstaja, in sicer v okviru ministrstva za kulturo, ki medijem prispeva 300 milijonov tolarjev letno. "Ta sklad pa ni namenjen politični, temveč medijski pluralizaciji," je še poudaril Repovž.
Današnje novinarske konference se je udeležila tudi predsednica sveta za radiodifuzijo Sandra Bašič Hrvatin, ki je poudarila predvsem vlogo javnega servisa. Ta je po njenem mnenju jasno definiran, to je zagotavljanje interesov vseh državljanov. V različnih državah so na primer prenosi dela parlamentov sicer različno urejeni, a v vseh primerih gre za odločitev tistega, ki je odgovoren za urejanje programa. Sicer pa je Bašičeva izpostavila še temeljno nezaupanje v delo novinarjev, ki obstaja v našem prostoru.