Predsednik SD in mandatar za sestavo vlade Borut Pahor je že predstavil ekipo, ki bo zasedla ministrska mesta. Ekipa, če bo potrjena tudi v DZ, bo skupaj s predsednikom vlade štela 19 članov. V vladi bo sedem nestrankarskih kandidatov, v njej pa bo tudi pet žensk. Pahor ekipo ocenjuje kot sposobno premagati vse ovire, ki ločijo Slovenijo na poti do najrazvitejših držav.
Kaj menijo drugi?
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je glede predstavitve ministrske ekipe za 24ur.com povedal, da je Pahor po volitvah dejal, da ne bo kadriral po strankarski liniji, danes pa je vidno, da bodo v vladi sami "stari strankarski obrazi“. "Včeraj se je pokazalo, pri zakonu o bančništvu oziroma o finančni podpori bankam, da jih ne skrbi za dobrobit države. O ekipi je sedaj težko kaj več reči,“ je poudaril Jeličnič.
Omenil je še, da so politični kadri vsi predsedniki političnih strank in po njegovem mnenju je "dejstvo, da bo (Pahor) imel strankarsko in ne nepolitično ekipo“. Poudaril je še, da bi Pahor lahko k sodelovanju povabil tudi kakšnega ministra iz prejšnje vlade. Edini kandidat, ki se mu zdi apolitičen, je nekdanji predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Boštjan Žekš.
Na novinarsko vprašanje, ali se mu zdi ekipa na pomembnih področjih, kot sta finančno ministrstvo in ministrstvo za gospodarstvo, sprejemljiva, pa je dejal, da je treba počakati, katere poteze bodo povlekli, a hkrati dodal star pregovor: "Trije profesorji (v vladi), izgubljena država.“
SDS: Tajkuni odpirajo šampanjce
V stranki SDS so danes komentirali Pahorjevo ekipo."Zares ima kar štiri ministrstva, že prej pa so dobili predsednika parlamenta. Če k tem imenom prištejemo še Milana M. Cvikla, ki bo predvidoma generalni sekretar vlade, vidimo dejansko sliko bodoče vlade. O medijih, ideologiji, vzgoji in gospodarstvu bo preko Majde Širca in Mateja Lahovnika odločal Gregor Golobič. Kadar bo šlo za posebej pomembne zadeve, recimo lastninjenje, bo ideološko zaledje preko Milana Kučana zagotovilo še sodelovanje Mitje Gasparija. Postopki bodo prav tako pod njegovim nadzorom preko Krebsove in Pavla Gantarja,“ so kritični v SDS.
"V to igro se bo odlično vklopil novi generalni sekretar vlade Cvikl. Predsedniku vlade Pahorju bodo ostale tiskovne konference, Slovenci po svetu in poslanska vprašanja v državnem zboru. Ostala mu bo tudi zunanja politika, kjer bo sicer pod skrbnim nadzorom predsednika republike Türka. Edina njegova realna moč v vladi bo finančni minister France Križanič, ki pa bo zaradi finančne krize zelo zaposlen s proračunom, poleg tega pa pod stalnim pritiskom nekdanjega guvernerja in tudi dolgoletnega finančnega ministra Gasparija,“ so še opozorili. Po njihovem mnenju je nenavadno, da je ena stranka (LDS) dobila v roke oba represivna resorja. "Zaresu bosta idejno uspešno sekundirala Kresalova in Zalar. Izjemno nenavadno je, da je ena stranka dobila v roke oba represivna resorja. Obeta se hiter konec boja proti organiziranemu gospodarskemu kriminalu. Tajkuni odpirajo šampanjce," so kritični v SDS.
Kritični so tudi do imenovanja ministra za znanost in visoko šolstvo, saj bi na tem mestu namesto Golobiča raje videli kandidata za ministra brez listnice za Slovence po svetu Žekša. "Žal pa je na povsem napačnem mestu (Žekš), saj bi bilo za državo bolje, če bi prevzel svojo osnovno področje, torej znanost in visoko šolstvo. Tako pa bo sedaj tam ministroval filozof Golobič, ki je znan po tem, da je kar 19 let potreboval za pridobitev univerzitetnega naziva. Res svetel vzor slovenskim študentom.“
V koalicijski pogodbi SD, Zares, Desus in LDS je več prostora in pozornosti namenjene izbrisanim kot pa gospodarski krizi. "Pogodba je še posebej pri izbrisanih povsem konkretna, medtem ko za spopad z gospodarsko krizo levi četvorček ne navaja nobenega konkretnega ukrepa,“ so še zapisali na spletni strani SDS.
SLS: Pomembna je vodstvena sposobnost kandidatov za ministre
Pahorjevo ministrsko ekipo je komentirala tudi stranka SLS. "Za SLS je presoja, ali so kandidati za ministre v novi vladi RS bolj strokovni ali bolj politični, preozka. Za SLS je najbolj bistveno vprašanje, kakšne vodstvene sposobnosti ima posamezni ministrski kandidat, kajti menedžerske kompetence so predpogoj za dobro in uspešno ministrovanje. Visoka strokovnost kandidata pa tako sama po sebi še zdaleč ne pomeni avtomatično, da bo ta oseba tudi uspešno vodila resorno politiko in učinkovito upravljala ministrstvo,“ menijo v SLS.
Sicer pa se, kot so zapisali v SLS, ministri izkažejo šele s svojim dejanskim delom, vsak minister pa mora izkazovati tudi visoke osebne, strokovne in politične ter etične standarde. Po njihovem mnenju "ni mogoče podati enotne ocene za listo ministrskih kandidatov", se bodo pa ministri izkazali skozi delo. V primeru nekaterih kandidatov gre po mnenju SLS "nedvomno za strokovne ljudi, ki izkazujejo tudi nekatere menedžerske spretnosti, pri drugih pa je ta vtis manjši".
Nekateri kompetentni, drugi manj
Politični komentator in analitik Vlado Miheljak je za 24ur. com dejal, da je Pahorjeva ekipa v večini dobro sestavljena. Po njegovem mnenju so strokovnjaki na pomembnih ministrstvih, kot sta gospodarsko ministrstvo in ministrtvo za finance. Zdi pa se mu nedopustno, da se je za ministrska mesta "javno barantalo“. Pri nekaterih kandidatih manjkajo prav strokovne kompetence, pri drugih pa politične. Pozitivni kandidati so predvsem: Matej Lahovnik, Franc Križanič, Borut Miklavčič, nekdanji direktor ZZZS, ki bo prevzel zdravstveno ministrstvo, in Ivan Svetlik. Ministrska ekipa je tako na ključnih pozicijah v vladi dobro sestavljena.
Glede izbire predsednika DeSUS Karla Erjavca za ministra za okolje pa je Miheljak dejal, da so v stranki ocenili, da bo Erjavec "tam delal najmanj škode. Erjavec je zapravil svoj kredit v javnosti in v svoji stranki, kjer ima zgolj pogojno podporo. Prevzeli (poslanci DeSUS) so vajeti v svoje roke.“ Omenil je še, da so bili tudi nekateri prejšnji ministri (v Janševi vladi) nekompetentni in za primer navedel Janeza Podobnika, ministra za okolje, in Karla Erjavca, ministra za obrambo, ki o svojih področjih nista imela pojma.
Pismo Pahorju
"Imenovanje Karla Erjavca za kandidata za okoljskega ministra kaže na popolno brezbrižnost vas kot tudi vaše stranke SD do okolja, saj na to strateško pozicijo, pomembno za gospodarsko in družbeno smer razvoja Slovenije, nameščate nestrokovnjaka in človeka, ki mu okolje ni niti stroka, niti prioriteta, niti zanimanje,“ so poudarili v Okoljskem združenju Greenslo.
"Stranka in DeSUS z Erjavcem na čelu ni nikoli imela pozitivnega pristopa do okolja, še več, Erjavec je želel na Pokljuki zgraditi vadbeni center za NATO pakt. Stranka DeSUS je tudi podpirala izgradnjo plinskega terminala v Kopru in izgradnjo plinovoda za potrebe Italije,“ so bili še kritični do Pahorjve izbire.
Saje: Upamo na dobro sodelovanje
Predstavnik Slovenske škofovske konference Andrej Saje je za 24ur. com dejal, da bi Pahorjevo ministrsko ekipo težko komentiral. Je pa izrazil upanje, da bi z novo vlado sodelovali na najboljši možen način, v korist vseh državljanov, ki pa so tudi verniki. "Računamo, da bo nova vlada odprta za pogovore in medsebojno sodelovanje, kot se je to že zgodilo v času t. i. prejšnjih liberalnih vlad.“ Saje je predvsem izpostavil nekdanjega predsednika vlade Janeza Drnovška, ki je omogočil podpis in sprejetje Vatikanskega sporazuma, ki ureja odnos med Cerkvijo in državo.
KOMENTARJI (435)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.