Slovenija

Kritični na račun devetletke

Ljubljana, 19. 03. 2007 16.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Šolarji so prepričani, da so nacionalni preizkusi znanja sami sebi namen, prav tako svarijo, da so preobremenjeni.

V veliki dvorani državnega zbora je danes sedemnajstič zasedal nacionalni otroški parlament, ki ga organizira Zveza prijateljev mladine Slovenije. Mladi parlamentarci iz vse Slovenije so razpravljali o štirih vsebinskih sklopih - ocenjevanju in nacionalnem preverjanju znanja, izbirnih predmetih in nivojskem pouku, obremenjenosti in prostem času ter o organizaciji dela v devetletki. Zbrane je uvodoma nagovoril predsednik DZ France Cukjati in jim zaželel, da upoštevajo ključna načela komunikacije.

Minister za šolstvo in šport Milan Zver
Minister za šolstvo in šport Milan Zver FOTO: Dare Čekeliš

Minister za šolstvo in šport Milan Zver pa je izrazil veselje, da je parlament zaživel, saj se na ta način razvija koncept aktivnega državljanstva. Ob tem je poudaril, da je osnovna šola živ organizem, ki se mora prilagajati razvoju. Tako bi bili mladi bolj konkurenčni v svetu.

Otroci so o omenjenih vsebinah razpravljali v skupinah ter svoja stališča, sklepe in pobude nato predstavili na plenarnem zasedanju, na katerega so povabili tudi nekaj gostov. Otroškega parlamenta so se tako udeležili državna sekretarka na ministrstvu za šolstvo in šport Alenka Šverc, generalna direktorica direktorata za vrtce in osnovno šolstvo Mojca Škrinjar, namestnik varuhinje človekovih pravic Tone Dolčič in generalna direktorica direktorata za družino Majda Erzar.

Kot 'poskusni zajčki'

Šolarji podpirajo uvedbo drugega tujega jezika v osnovne šole
Šolarji podpirajo uvedbo drugega tujega jezika v osnovne šole FOTO: POP TV

Mlade parlamentarce moti zlasti, da se na področju devetletke nenehno dogajajo spremembe, saj se počutijo kot "poskusni zajčki". Zavzeli so se za to, da bi bilo med posameznimi nacionalnimi preizkusi znanja vsaj en dan presledka, ker so drugače preobremenjeni. Predlagajo, naj se nacionalni preizkusi znanja upoštevajo za vpis v srednje šole, da se tretji predmet iz preizkusov znanja izbere s strani učencev in da naj se za vpis v srednje šole upoštevajo vse zaključne ocene iz zadnjih treh let devetletke.

Na področju nivojskega pouka so mladi predlagali, da naj se ta izvaja v zadnjih treh letih in naj bodo testi za vse nivoje enaki. Prav tako so izrazili željo, da bi imeli učenci pri izbirnih predmetih svobodno možnost izbire med družboslovnimi in naravoslovnimi predmeti. Za obšolske dejavnosti pa so sklenili, naj ne sodijo med izbirne predmete, ker nimajo učnega načrta in tako podlage za ocenjevanje.

Glede organizacije dela v devetletki mladi menijo, da bi morali učitelji učencem vnaprej povedati, katere učne pripomočke bodo potrebovali. Tako bi se izognili pretežkim šolskim torbam.

Mladi so kritično ocenili šolske urnike, v katerih je preveč prostih ur med posameznimi predmeti. Posledično učenci več časa preživijo v šoli in imajo tako manj prostega časa. Tega jim primanjkuje tudi zaradi količine domačih nalog ob koncih tedna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kosir_maks
20. 03. 2007 12.01
Sašo . Fekonja:: Očitno si res genij . Eno ura na dan za naloge in učenje. Pred testom pa še ena ura. Najboljš ,da preskočiš SŠ in greš kar na elektro faks. Da te pol vidm. Mam dva sina v OŠ in vem, kako stvari zgledajo !
svecka@email.si
20. 03. 2007 00.12
@saso.fekonja Ti mogoče dam urnik iz devetletke? Ena urca učenja za test, ya right, če si genij ja, s kakim IQ 120 , matematiko se ne da naučit v 1 uri, kakor tudi kniževnost spravit ko mora otrok toliko znat. Pa to sta samo dva predmeta, da o angleščini ne govorim ko nekaterim sploh ne gre, še posebej če imajo izredno slab jezikovni besednjak. Kaj pa tistim ki matematika sploh en gre, pa četudi buljijo 6 ur na dan samo matematiko? Ne rodijo se vsi geniji, ki imajo že pri 23 po dva faksa narejenega in še v tretjega hodijo.
kosir_maks
19. 03. 2007 22.46
Problematični učenci so dobivali nekoliko lažja vprašanja ja seveda , če so se borili za dvojke ali trojke. Problem je, ker preživega otroka zatrejo , da ne dobi 5 ampak 4 ali 3. Pa zna isto kot negdo ta priden za 5. Točno se ve česa primankuje vendar se posebno za študije na strojni in elektro ne odločajo radi , ker so ti glede na na razne FF dosti zahtevnejši.
saso.fekonja@triera.net
19. 03. 2007 20.42
ne govorit o preobremenjenosti. Človek je največ do dveh v šoli, in če po šoli porabi uro za naloge in da ponovi snov, lahko s tem čisto normalno shaja, pred testom pa kako uro več. Jaz sem delal zraven še glasbeno in treniral pa še mi je vedno ostalo dovolj časa za druženje s prijatelji in "rekreiranje". Sploh starši bi samo jamrali kak so otroci preobremenjeni. časa je dovolj za vse. svecka upam da je tvoj post mišljen ironično. Maks sori samo močno se motiš. Iz lastnih izkušenj vem da so problematični učenci včasih dobivali celo nekoliko lažja vprašanja, boljši pa so včasih kako precej zaribano dobli, prej kot problematični. Govoril sem o tem, da katerikoli sistem za vpisovanje bo, bo vedno na tiste boljše šole prišel tisti najvišji procent, ne glede na to koliko ocen pa vsega še se upošteva, tako je itak vseeno kaki sistem je. Vprašanje pa je kateri je najbolj prijazen do otrok. Kako vezo ma to da tolko odličnjakov? Če bi jih bilo manj, bi bile nižje omejitve, ampak predvidevam da bi še vedno iste ljudje hodili na iste šole. Nekdo ki je imel prej slabšo petko bi zdaj pač imel dobro štirko pa bi še vedno bil sprejet isto gimnazijo kot prej, ker bi se omejitve znižale. Oteževanje OŠ nebi spremenilo ničesar, ker nekateri primerki še zdaj komaj zvozijo, pa je sistem tako zelo lahek, kot praviš. Kar slovensko šolstvo bolj potrebuje, je sodelovanje med šolstvom in gospodarstvom, podatke katerih strok primanjkuje, katerih je preveč itd. nivoji so pa čisto vredu stvar, dosti več možnosti da vsako stopnjo pač. Boljši lahko kaj nadgradijo, slabši več utrjujejo...
svecka@email.si
19. 03. 2007 19.18
otroke bi moral bolj razbremeniti, ne pa da se morajo revčki učiit VSAK DAN ŠE 5 ur po šoli, da o nalogah ne govorimo. TOREJ: bodi v šoli vsak dan 8 ur IMEJ ŠE "POPOLDANSKO SLUŽBO DO 10 ZVEČER" Hja me prav zanima koliko od vas "SLABIČEV" ki delate samo 10 ur na dan in zagovarjate ta sistem . tisti kid elate po 16 ur in več že veste . Naj se otrok normalno razvija da pogleda kako odajo na televiziji, naj se zabava s prijatelji in naj se zunaj ukvarja s športom in tako krepi svoje telo. ne pa da sedi vsak dan doma po 6 ur in se debeli da je en pujs. Potem pa v srednji šoli dobi svek in ga psiha zlomi , tako da se ne pobere cel mesec (to je dejstvo, poznam več kot preveč takih primerov). Za večino takih primerov pa so itak krivi starši ki tako breme nalagajo na svoja otroke. SRAM VAS BODI SLABIČI
kosir_maks
19. 03. 2007 19.09
Ma kakšni nivoji .Te nivoji so šele zgrešeni. Na nekaterih šolah jih že ukinjajo. Sam da razslojujejo učence in to že v tej starosti. Od obnašanja je odvisno kao te bo spraševal učitelj. Sploh je vsako ustno ocenjevanje neobjektivno in totalno pristransko! Ta pridni lažja vprašanja, poredni težja. Nobenega ustnega spraševanja ne bi smelo biti . Pisni testi in gotovo. Razloži mi kako bi morali vpisovati v SŠ. Ne gre drgač kot tako. Samo problem je kako se pride do teh ocen . Lepo te prosim Komplet gimnazije v Ljubljani razemn most z zahtevo po vsaj 68 točkah pa celo do 71 na Poljanah . Pa kaj a mamo same Ajnštajne al kaj ! S takim potencijalom bi moral biti prva država po novih patentih . Pa smo tazadni .
saso.fekonja@triera.net
19. 03. 2007 18.48
max umiri se malo...kolegialnost med učenci je vedno bla in bo, razn v kakih totalno skreganih razredih. Slabšim in problematični učenci pa pri ocenjevanju niso bili nič drugače tretirani kot ostali. Maks ne se preveč pametnega delat prosim. Če je program devetletke dobro in korektno izveden, je zagotovo boljši v smislu priprave na SŠ. Vsaj na naši šoli(lani sem končal oš) se mi zdi da je bil program kr dobro izveden, recimo vsi nivoji smo imeli enake teste, delo je temeljilo na samostojnem razmišljanju in zaključevanju. Zahtevano pa je blo tudi povezovanje in sklepanje, ne samo napiflanost. Recimo zadnji test pri slovenščini je identičen nacionalnemu preizkusu. Če pa je komu bilo gledano skozi prste, je bilo zato ker si je zaslužil in ker je med urami dokazoval da je snov dobro poznal. Mislim da je kot način dela in učenja devetletka dobro zastavljena, popolnoma zgrešeni so le kriteriji za vpis na SŠ, vsaj lani so bli, pa še vedno se spreminjajo. Vendar kakorkoli obrnemo kriterije, na boljše šole bi v vsakem primeru prišli isti ljudje.
kosir_maks
19. 03. 2007 18.14
V OŠ je čedale manj kolegijalnosti. Učenci špecajo drug drugega, če kateri prepisuje. Nevoščljivosti je kokr hočeš ! Pretežen učiteljski kader so ženske, kar ni dobro Preveč živi otroci ponavadi fantje so kaznovani z težjim spraševanjem. Pridnim učenkam pa se gleda skoz prste in futra s peticami. Znanje je površinsko, sama napiflanost in grebenje za točke.
Vegos
19. 03. 2007 18.07
Na Zahodu se tako ali tako vedno bolj kaže trend, da delodajalci iščejo ljudi, ki dejansko kaj znajo, ne pa ljudi ki imajo bleščeče papirje.
kosir_maks
19. 03. 2007 18.04
Starši terajo otroke do onemoglosti . Ni čudn da je pol tok depresivnih in nesrečnih otrok. Starši želijo da je njihov otrok na elitni gimnaziji, pa če se otrok na glavo pustav !
Vegos
19. 03. 2007 17.59
mit.ya najprej definiraj 'nekaj imeti od življenja' potem se bomo pa naprej pogovarjali.
kosir_maks
19. 03. 2007 17.58
Preveč je odličnjakov !!. Programi so očitno premalo zahtevni !!!!!!
mit.ya@email.si
19. 03. 2007 17.53
Ne gre se za to, da je preveč odličnjakov. Biti odličnjak ni pretirano težko. Problem je v tem, ker moraš zaradi odličnih ocen zanemarit preostali del življenja. Kar pa v letih osnovnošolcev ni ravno preveč pametno, saj je pred njimi puberteta in jih bo sistem še prehitro zmlel. Vedno bolj se veča prepad med dobrimi ocenami ali pa, da imaš nekaj od življenja. Konec koncev ne moremo pričakovat, da bo smisel osnovnošolcem učenje oz. bodoča družbena korist. Če povem po domače... Kosir_maks, ne prodajaj gnile jabolke, ti nevednež.
kosir_maks
19. 03. 2007 17.39
Šolarji, da so preobremenjeni ! Očitno še premalo, saj je več kot tretjina dijakov odličnjakov. Lansko leto so gimnazije Ljubljane bežigrajska, viška, gimnazija ledina, šentviška, šubičeva, poljane, šiška sprejemale učence z vsaj 69 točkam . To se pravi sami odličnjaki s samimi petkami . Pa sej ne more bit res . Očitno sami geniji! Bo treba zvišat nivo . Tokle odličnjakov s samimi petkami to neki ni u redu.