Generalna državna tožilka Barbara Brezigar je izjave varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka, da državni tožilci delujejo politično, označila za nestrpne in neodgovorne. Državno tožilstvo je ugotovilo, da je v primeru nadzora nad romsko družino Strojan policija svoje pristojnosti izvajala na podlagi zakonov, je poudarila.
Vrhovno državno tožilstvo je 22. januarja s strani ombudsmana prejelo dopis, s katerim je ta prosil za pojasnilo, ali je šlo pri policijskem nadzoru Strojanovih v Postojni za nezakonito delovanje policistov. Vrhovna državna tožilka je po preveritvi navedb in zapisov policijskih dnevnikov odgovorila, da niso zaznali sumov kaznivega dejanja, kot tudi ni podatkov, da bi šlo za kakršne koli prikrite preiskovalne ukrepe. Ob tem je Brezigarjeva še poudarila, da v tem primeru ni šlo za kazensko ovadbo, temveč le za dopis, v katerem je Hanžek povsem korektno spraševal, kako takšno situacijo ocenjuje državno tožilstvo.
Ombudsman je pozneje v enem izmed sporočil za javnost zatrjeval, da je bila policija pristojna ukrepati na podlagi nekakšnih internih ukrepov. "To ne drži," je dejala Brezigarjeva in dodala, da je Hanžku izrecno pojasnila, da so na podlagi zbranih podatkov ugotovili, da je šlo za zakonito delovanje policistov.
Hanžek se s takšnimi ugotovitvami tožilcev ni strinjal in je v enem izmed sporočil za javnost dejal, da je delovanje tožilcev politično, ker naj bi v primeru zoper predsednika SNS Zmaga Jelinčiča eno kazensko ovadbo zavrgli, druge pa ne. V prvem primeru je šlo za primer vrednostnega ocenjevanja pedofilov na eni izmed lokalnih televizij, v drugem pa za Jelinčičeve izjave o pripadnikih romske skupnosti v oddaji Piramida. Ker je šlo v drugem primeru za nestrpnost proti pripadnikom narodne skupnosti, ki so zaščiteni z zakonom, je ljubljanska okrožna tožilka zoper Jelinčiča vložila obtožni predlog, je pojasnila Brezigarjeva.
Brezigarjeva se je odzvala na poročanje časnika Dnevnik, da naj bi policija nadzirala tudi intimno življenje Strojanovih. Ob upoštevanju navedb omenjenega časnika ter dejstva, da je izjavo o policijskem nadzoru podala informacijska pooblaščenka in da ta izjava izhaja iz policijskih zapisnikov, je Brezigarjeva odredila, da te navedbe "smatramo kot glas o kaznivem dejanju" in zadevo odstopila vrhovnemu državnemu tožilstvu. Tožilci so prav tako preverili vse policijske zapisnike in tožilske spise, policisti pa so opravili razgovor z informacijsko pooblaščenko in novinarjem Dnevnika ter preverili ali omenjeni policijski zapisi sploh obstajajo, je pojasnila Brezigarjeva.
"Takšnih zapisov nismo našli," je poudarila Brezigarjeva in dodala, da takšnih zapisov tudi nihče ni videl. Vrhovno državno tožilstvo je tako izdalo sklep, s katerim je zavrglo kazenske ovadbe po katerih naj bi policisti storili kaznivo dejanje nevestnega opravljanja službe, je še pojasnila Brezigarjeva.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.