Po binkoštih se v Katoliški cerkvi nadaljuje liturgični čas med letom, ki traja do konca cerkvenega leta oziroma do začetka adventnega časa. Velikonočno svečo v cerkvah z oltarnega prostora odnesejo h krstnemu kamnu, duhovniki in drugi sodelavci pa pri bogoslužju nosijo liturgična oblačila v zeleni barvi, so sporočili s Slovenske škofovske konference.
Binkošti so sicer v Katoliški cerkvi poleg velike noči, božiča in Marijinega vnebovzetja eden od štirih največjih praznikov. Na ta dan je namreč po svetopisemskem sporočilu med zbrane učence in Marijo prišel Sveti Duh.

Ljubljanski nadškof Anton Stres je maševal in birmoval v ljubljanski stolnici, mariborski nadškof Franc Kramberger pa v mariborski. Prav tako je Kramberger maševal še v župnijski cerkvi sv. Urbana v Destrniku, ki praznuje 340-letnico župnije.
Kot je pojasnil evangeličanski škof Geza Erniša, binkoštni dan razumejo kot ustanovni dan Cerkve, ker je tako pomemben, pa ga obhajajo dva dneva. Tako bodo praznična bogoslužja po njihovih župnijah potekala tudi v ponedeljek. Erniša bo bogoslužje vodil oba dneva v evangeličanski cerkvi v Moravskih Toplicah.
Prav tako so binkošti velik praznik pri pravoslavnih vernikih. Ker so letos tudi pravoslavni, ki sicer uporabljajo julijanski koledar, veliko noč praznovali na isti dan kot katoličani in evangeličani, tudi oni binkošti praznujejo danes. Kot je pojasnil paroh Srbske pravoslavne cerkve v Sloveniji Peran Bošković, je večerno bogoslužje pred praznikom potekalo že v soboto. Danes, v ponedeljek in torek pa bo Bošković vodil slovesna bogoslužja v pravoslavni cerkvi sv. Cirila in Metoda v Ljubljani.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.