V svetu bo je ena od osrednjih božičnih maš potekala v vatikanski baziliki svetega Petra, ki jo je ob 21.30 daroval papež Frančišek.
Božič je eden izmed največjih krščanskih praznikov, saj kristjani verjamejo, da je z Jezusovim rojstvom na svet prišel odrešenik. Na njegovo rojstvo se pripravljajo v adventu, ki naj bi ga zaznamovala molitev, dobra dela in tiho pričakovanje v krogu družine.
Mnogi na sveti večer pred polnočnicami postavijo jaslice in okrasijo božično drevesce. Središče jaslic je božja družina z Jožefom, Marijo in malim Jezusom, ki jih spremljajo različne živali tistega okolja. Del jaslic je pogosto tudi betlehemska zvezda, ki je po pripovedi iz Svetega pisma trem modrecem pokazala pot do mesta Jezusovega rojstva.
V Betlehemu ob božiču romarji z vsega sveta
V Betlehemu, rojstnem kraju Jezusa, so se na predbožični dan zbrale množice romarjev z vsega sveta. Pred votlino, kjer se je po izročilu rodil Božji sin, verniki čakajo v vrstah, udeležujejo pa se tudi povork, organiziranih v tem palestinskem mestu.
Palestinski skavti in glasbeniki z dudami so korakali po trgu Manger nasproti bazilike Jezusovega rojstva, ki stoji na kraju, kjer naj bi se rodil Jezus. Obiskovalci si lahko letos v njej ogledajo obnovljene mozaike, ki so jih v okviru velikega projekta nedavno očistili in popravili.
V Betlehemu si lahko množice obiskovalcev, med katerimi je nemalo posameznikov, opremljenih z božičkovimi pokrivali ali baloni, ogledajo tudi veliko božično jelko in jasli. Prek velikih zvočnikov pa predvajajo božične pesmi v arabščini.
Apostolski administrator jeruzalemskega latinskega patriarhata Pierbattista Pizzaballa je v Betlehem pripotoval popoldne, kjer je daroval polnočnico. Med zbranimi, ki so ji prisluhnili, je tudi palestinski predsednik Mahmud Abas.
Pizzaballa je vodil tradicionalno procesijo od Jeruzalema do Betlehema. Med drugim so se ustavili v samostanu Mar Elias, nato pa so jih v Betlehemu sprejeli palestinski predstavniki. V svojem sporočilu vernikom je nadškof spregovoril o zelo težki realnosti za regijo, ki jo pestijo nasilje, politične težave in napetosti.
"Ne moremo spremeniti politične situacije, lahko pa spremenimo način, kako živimo svoja življenja, ter situacije znotraj naših družin," je dejal.
V Betlehemu, ki leži na okupiranem Zahodnem bregu blizu Jeruzalema, a ga od njega ločuje izraelski zid, ob letošnjih praznikih beležijo porast obiska, medtem ko je bil ta v minulih letih zaradi negotovosti, ki je posledica izraelsko-palestinskega konflikta, v upadu. Palestinski turistični delavci in hotelirji pravijo, da gre za največji obisk v več letih. Tudi lokalno prebivalstvo navaja, da so letošnji božični prazniki veliko mirnejši in tako boljši, kot so bili minula leta.
V božičnem času tako pričakujejo okoli 150.000 romarjev. Skupaj naj bi do konca leta Izrael obiskalo več kot štiri milijone ljudi, po podatkih palestinskih oblasti pa jih je tri milijone obiskalo tudi palestinska območja, med njimi Betlehem.
Tudi pri nas tradicionalno k polnočnicam
V ljubljanski stolnici mašo vodi ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, v mariborski pa nadškof metropolit Alojzij Cvikl. Evangeličanski škof Geza Filo je božično bogoslužje opravil popoldne v evangeličanski cerkvi Primoža Trubarja v Ljubljani.
Cvikl v božični poslanici: Ob božiču si vzemite čas drug za drugega
Škofje katoliške in evangeličanske cerkve vernikom pred božičem namenijo tudi posebne poslanice.
Mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl je v letošnji poslanici vsem, ki praznujejo božič, zaželel, da bi ob prazniku začutili božjo ljubezen in veselje do življenja, posebej tisti, ki božič praznujejo kot družinski praznik. "Vzemite si čas drug za drugega: starši za otroke, otroci za starše in stare starše ter vsi za sorodnike," je pozval.
Po besedah Cvikla je božič vabilo, "da odpremo svoja srca Bogu in ljudem okoli sebe, še posebej ubogim, bolnim in osamljenim".
Vsem, ki jih pestijo težave, preizkušnje, bolezen, skrbi in razočaranja, je zaželel, da bi upanje v božični noči napolnilo njihova srca. "Zavedajte se, da vas Bog ne bo nikoli zapustil in vam je vedno blizu," je dejal.
Božičnega veselja je zaželel tudi rojakom zunaj domovine, v zamejstvu, zdomstvu in izseljenstvu: "V tej noči ste še posebej povezani z domovino, ki ji želim, da ohranja vrednoto miru, se veseli življenja otrok in družin ter spodbuja medsebojno spoštovanje."
Voščilo pa je namenil tudi "bratom in sestram v Evangeličanski in Pravoslavni cerkvi". "Želim vam, da bi bili v božični noči še posebej povezani v naši veri v Jezusa Kristusa," je dejal.
V novem letu pa je Cvikl vsem zaželel obilo božjega varstva in zdravja: "Naj bo polno globoke vere, v kateri smo vedno povezani z Bogom in ki jo pogumno izpovedujemo v življenju, javnosti in naših družinah. Želim vam, da bi bili v novem letu še bolj povezani med seboj in iskali to, kar nas povezuje in nam prinaša skupno dobro."
Filo: Sporočilo svete noči vabi k načinu življenja, ki nikogar ne izključuje
Sporočilo svete noči tudi letos ponovno vabi k novemu načinu življenja, ki nikogar ne izključuje in nikogar ne zavrača, je v pridigi na predvečer božiča izpostavil evangeličanski škof Geza Filo. V novem letu je vsem zaželel zdravje, sreče, zadovoljstva in pogojev za človeka vredno življenje.
"Če kdaj, smo prav danes potrebni luči, ki prihaja iz Betlehema, potrebni smo novega razodetja božje dobrote in ljubezni, ko vidimo kaj se dogaja v današnjem svetu, kjer je toliko zla, nasprotovanja, hudobije, krivic in nasilja." je dejal.
Po njegovih besedah tisoči ubogih ljudi, ki bežijo pred grozotami vojnih spopadov, tisoči brezpravnih beguncev, otrok, mladih in starejših tava po svetu, da bi si rešili golo življenje in našli pogoje za človeka vredno življenje. "In v ta zmedeni, z grozečimi in temnimi silami preplavljeni svet, nocoj, danes, na božični praznik, posije nova luč, novo upanje, resnična pomoč, tolažba in rešitev," je dodal.
"Ta sveta noč nagovarja vsakega od nas. Lahko ostanemo zaprti vsak v svojem svetu, vsak s svojimi idejami in načrti. Lahko pa svoje srce odpremo, da nas doseže veselo oznanilo, da nas doseže luč, ki s seboj prinaša tudi mir," je dejal.
Želi si, da bi na to noč vsaj malo začutili vstopanje luči, ki preganja našo temo in strah, da bi vsak začutil v globini svojega srca mir, ki ga svet ne more dati, da bi tako bilo manj nesoglasij in napetosti med nami, več pa konkretnih znamenj ljubezni, sodelovanja in dobrote.
Veselo sporočilo svete noči nas po njegovih besedah tudi letos ponovno vabi k novemu načinu življenja, ki nikogar ne izključuje, nikogar ne zavrača, ker je bog oče vseh ljudi. "Ta nov življenjski slog nam je ljudem nujno potreben zaradi neoporečne lepote slehernega življenja," je še dodal škof.
Vsem želi, da bi se njihova srca napolnila z božičnim veseljem. "Še posebej to želim vam, ki vas pestijo težave, preizkušnje, bolezni, skrbi, razočaranj," je dodal. Zaželel je tudi doživeto praznovanje božičnih praznikov in da bodo dnevi veselja, prežeti z ljubeznijo in upanjem. "V novem letu 2019 pa vam želim zdravja, sreče, zadovoljstva in takih pogojev za življenje, da bo to življenje človeka vredno," je sklenil pridigo.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.