Potem ko so kriminalisti v torek izvedli več hišnih preiskav, med drugim so obiskali Direkcijo za infrastrukturo in podjetje ART Rebel 9, ki je izdelalo 133 tisoč evrov vredno maketo za drugi tir, je vodja Oddelka za gospodarsko kriminaliteto na PU Ljubljana Martin Rupnik danes potrdil, da so štiri osebe osumljene kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic.
Pojasnil je, da so vsi štirje osumljeni javni uslužbenci oziroma, da prihajajo iz javne ustanove, v kateri je bila izvedena hišna preiskava. Med njimi naj bi bila tudi direktor omenjene direkcije Damir Topolko in takratna podsekretarka.
Hišno preiskavo so sicer zaradi dolgotrajnega zavarovanja elektronskih podatkov včeraj na Direkciji za infrastrukturo prekinili in nato nadaljevali danes. Policija, ki je bila z izjavami tudi danes zelo skopa, pa je zbrala dovolj dokazov za nadaljni kazenski postopek: "Zavarovali smo nekaj elektronskih naprav in elektronskih podatkov, kot tudi določeno listinsko dokumentacijo," je še potrdil Rupnik.
S predkazenskim postopkom, ki ga usmerja in vodi Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani, je policija začela že marca 2018 "na podlagi lastne zaznave policije", in sicer iz objav v medijih, kot tudi z zbranimi obvestili.
Kot je znano, je bilo v celotnem postopku javnega naročanja makete veliko nepravilnosti, tako je bil namesto najcenejšega izbran najdražji ponudnik, za kar pa je Topolko takrat okrivil ponesrečen vnos nekaterih številk v tabelo programa Excell.
Leben očitke zavrača
Takratni državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo in trenutni okoljski minister Jure Leben, očitke, ki letijo nanj v povezavi s sporno maketo, zavrača. Že v torek je tvitnil, da so na ministrstvu takoj, ko so odkrili nepravilnosti, odredili interno preiskavo: "Ta je potrdila nepravilnosti, zato tudi maketa ni bila plačana. Prav je, da organi pregona še dodatno preiščejo primer," je zapisal in dodal, da pri njemu hišnih preiskav ni.
Danes pa je pred novinarji odgovarjal na vprašanja glede v medijih objavljenega elektronskega sporočila, iz katerega je razvidno, da je prevzel odgovornost za odločanje o maketi. Leben je bil v času dopisovanja v tujini, zato je sporočil, da bo odločitev sprejel po vrnitvi v domovino, če se drugi vpleteni ne bodo dogovorili sami.
Poudaril je, da je šlo za verižno sporočilo. "Ne odstopam od odgovornosti pri sprejemanju odločitev pri oblikovanju vsebine, ne pa tega, kdo mora razpis voditi. Povedal sem, da bom odločitev sprejel sam in v nekaj urah dobil odgovor z direkcije, da je zadeva rešena," je dodal. Zanimivo se mu zdi, da se sporočilo, ki ga je poslal direktor direkcije, v medijih ne pojavlja.
Leben je izpostavil tudi, da so tako kot sedaj na okoljskem tudi na infrastrukturnem ministrstvu delali kot ekipa. "Vsak je odgovoren za svoje področje, javni razpis pa je vodila direkcija za infrastrukturo," je spomnil.
Razloge za napade nanj, kot jih sam imenuje, vidi v aktualnem dogajanju na okoljskem področju: "Odpadki so velik biznis in tu bomo naredili red. Javno sem tudi prvič povedal, da sem proti frackingu v Sloveniji," je naštel.
"S svojim odnosom do dela nekaterim nisem všeč. A ne bom se ustavil, na tak način bom delal še naprej, ker sem prepričan, da lahko v Sloveniji naredimo področje okolja tisto, kar bi moralo iti že desetletja nazaj," je še poudaril.
Na vprašanje, zakaj je bila v elektronsko dopisovanje vključena marketinška agencija Futura, je odgovoril, da je Futura sodelovala kot podpora pri referendumu o drugem tiru. Kdo in zakaj je bil vključen v posamične postopke, pa je treba vprašati direkcijo, je še dodal.
Leben je v oddaji 24UR ZVEČER še enkrat ponovil, da obstaja veliko ljudi, ki si želijo tega, da bi odstopil. Prepričan je, da je ravnal pravilno, saj se od državnih uradnikov "pričakujejo jasna navodila in predvsem odločitve". "Ko so se pojavili izzivi, sem na to odreagiral, dal jasna navodila, naj se zadeva reši, nisem pa povedal, na kakšen način naj se reši. In v 40 minutah sem dobil sporočilo, da je bila zadeva rešena brez mene, s čimer je bila zame narejena kljukica," je dejal.
KOMENTARJI (218)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.