Kot poroča Delo, so kranjski kriminalisti "utemeljili sum storitve kaznivega dejanja ponarejanja listin zoper znanega in neznanega storilca, zaradi česa je bila proti obema na tožilstvo podana kazenska ovadba". Gre za poslanca SDS Branka Mariniča in še nekoga, ki naj bi namesto poslanca na Fakulteti za organizacijske vede v Kranju opravljal izpit iz nemščine.
Na kranjski policijski upravi podrobnejših informacij niso želeli dati zaradi predkazenskega postopka. Ta se nadaljuje zaradi suma drugih kaznivih dejanj.
Ovadbo proti Mariniču je v začetku lanskega leta vložila Komisija za preprečevanje korupcije. Po preiskavi so Mariniču na KPK namreč očitali, da je leta 2005 goljufal pri izpitu iz nemškega jezika. Pri profesorici Marjeti Ekar naj bi izpit namreč s ponarejeno študentsko izkaznico opravljal nekdo drug.
Kriminalisti so opravili tudi grafološko analizo izpitne pole
Kot še poroča Delo, so kriminalisti opravili tudi grafološko analizo pisnega dela izpita iz nemškega jezika, da bi ugotovili, ali je izpit opravljal Marinič ali kdo drug.
Marinič: Izpite sem opravljal sam, o odstopu ne razmišljam
Branko Marinič pa je danes v državnem zboru povedal, da uradno o kazenski ovadbi ni bil obveščen in da je o njej izvedel iz medijev. "Sam si želim, da bi bila ta zgodba, ki se vleče že od leta 2005, dokončno zaključena. Kar je policija zbrala in podala tožilstvu, bom skušal utemeljevati na pristojnem sodišču. To, kar se mi očita, ponovno zavračam. Vse izpite, ki sem jih opravljal in med katerimi je tudi ta, sem opravljal v skladu s pravili, ki veljajo na fakulteti,“ je pojasnil.
Ali razmišlja o odstopu z mesta poslanca, pa je Marinič dejal, da to ni le njegova osebna stvar in da bo ravnal v skladu z dogovori v poslanski skupini.
Kot predsednik komisije državnega zbora, ki nadzira delo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), je tudi v sporu z Dragom Kosom, saj je komisija DZ spremenila pravilnik o poročanju KPK tako, da bi slednja mogla mesečno poročati o svojem delu, med drugim pa bi poslancem morala pokazati tudi vse spiske prijaviteljev sumov korupcije. Predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos se s tem ni strinjal in je na Ustavno sodišče (US) vložil zahtevo za oceno ustavnosti takšnih sprememb. Do presoje US pa komisiji državnega zbora omenjenih podatkov ne želi posredovati.
Marinič ostaja član PS SDS
''Kolikor mi je iz medijev znano, so kriminalisti opravili neko preiskavo, nek postopek preverjanja in ta postopek posredujejo naprej v predkazenski postopek. Mi se odločali ne bomo, dokler ne bo zadeva pravnomočno zaključena. Do takrat bo Marinič član naše poslanske skupine in tudi predsednik komisije za preprečevanje protikorupcijske,'' je dejal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko.
Se je pa Tanko v svoji izjavi obregnil ob način, na katerega so te informacije prišle v javnost in to še preden je bil o tem obveščen sam Marinič. ''To kaže na to, da je najbrž velik interes v delu politične ali pa kakšne druge javnosti, da te informacije pridejo na takšen način ven. In tu se kaže tudi to, da niso ravnanja do vseh enaka,'' je dejal.
KOMENTARJI (201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.