Glede domnevnih nepravilnosti pri gradnji predora Šentvid, ko je 1. julija in 6. avgusta odpadel protipožarni omet, so ljubljanski kriminalisti v teh dneh na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani podali kazensko ovadbo zoper dve osebi z Darsa, so sporočili s policije. Osebi sta ovadeni za kaznivo dejanje povzročitve splošne nevarnosti.
V zadevi predor Šentvid kriminalistična preiskava v enem sklopu še poteka, in sicer v zvezi s sumom storitve kaznivega dejanja povzročitve nevarnosti pri gradbeni dejavnosti. Po vseh zbranih obvestilih bodo kriminalisti z ugotovitvami seznanili pristojno okrožno državno tožilstvo.
V kabinetu predsednika vlade pa so povedali, da bodo predvidoma na četrtkovi redni seji vlade razpravljali o ponujenem odstopu teh članov uprave Darsa in predsednika uprave Tomislava Nemca.
Z Darsa pa so sporočili, da s kakršnimi koli podrobnostmi v zvezi s kazensko ovadbo niso seznanjeni in zato zadeve ne morejo komentirati.
Spomnimo ...
Kot je znano, so avtocestni odsek Šentvid–Koseze, v okvir katerega spada tudi predor Šentvid, odprli 1. julija, le nekaj ur po odprtju pa so morali del predora v smeri proti Gorenjski zaradi odpadanja protipožarnega ometa zapreti. V noči na 2. julij je promet po predoru znova stekel. Predor je bil nato zaradi sanacije začasno zaprt v noči na 5. in v noči na 6. julij, od 7. do 12. oziroma 13. julija in v noči na 22. julij.
Nato se je v noči na 6. avgust odkrušilo približno dva kvadratna metra protipožarnega ometa, ki je padel na avto z nemško registracijo. Pri tem je bila povzročena zgolj materialna škoda, cev pa so nemudoma zaprli za promet. Dva dni pozneje sta tako uprava Darsa kot tudi minister Radovan Žerjav ponudila odstop. Predsednik vlade Janez Janša ponujenega odstopa Žerjava ni sprejel, usoda uprave Darsa pa še ni znana.
Na Darsu in na ministrstvu za promet so povedali, da je za nastalo situacijo kriv izvajalec, torej SCT. Na SCT-ju pa so trdili, da sta kriva angleški podizvajalec Ceramicoat in pomanjkljiv nadzor.
Vlada je zaradi tega od Darsa zahtevala, da sprejme nekatere ukrepe, po tem pa naj bi se odločala o sprejemu ali zavrnitvi ponujenega odstopa uprave. Med drugim pa bi bil nov ukrep tudi uvrstitev nekaterih podjetij, v primeru težav v preteklosti, na tako imenovane črne liste. To bi pomenilo, da se jih zaradi težav v preteklosti na razpisih avtomatično izloči.
Zaradi odpadanja ometa pa je Dars na izvajalca del v šentviškem predoru – podjetji v skupnem nastopu SCT in Primorje – naslovila odškodninski zahtevek v višini 5.127.746,45 evra.
Gradnja predora se je začela leta 2004, njegova vrednost pa znaša 124,7 milijona evrov oziroma skupaj z elektro in strojno opremo 135,7 milijona evrov.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.