Kriminalisti so danes opravili hišne preiskave na območju Ljubljane, Kopra, Novega mesta, Celja in Maribora. Preiskovali so sume korupcijskih kaznivih dejanj, storjenih na račun in v škodo zdravstvenega zavarovanja državljanov Slovenije. Od jutra je potekalo 58 preiskav, pridržali pa so 13 oseb. Po zadnjih podatkih poteka še ena hišna preiskava, pridržana pa je tudi le še ena oseba. Kriminalisti so že prej dejali, da bodo predvidoma vse preiskave končali v 48 urah. Pri preiskavah je sodelovalo kar 116 kriminalistov, pomoč pa nudijo tudi računalniški forenziki.
Zadevo preiskuje posebna delovna skupina, ki so jo ustanovili na začetku letošnjega septembra. Vodja preiskave NPU Robert Slodej je povedal, da preiskujejo obdobje od leta 2008, gre pa za preiskovanje kaznivega dejanja nedovoljenega sprejemanja in dajanja daril. "Za to kaznivo dejanje sta zmeraj potrebna dva. Tisti, ki daje, in tisti, ki sprejema," je povedal. Za takšno kaznivo dejanje je zagrožena zaporna kazen od treh do petih let.
Preiskovalci so ugotovili, da so si zaposleni v zdravstvenih ustanovah nagrado dobaviteljev pripomočkov in opreme zaslužili tako, da so poskrbeli za vzpostavitev določenega posla. Nagrado so potem dobili na transakcijski račun, ki so ga ravno za ta namen odprli v tujini – v Nemčiji, Avstriji in na Hrvaškem. Slodej je pojasnil, da je bila s kaznivimi dejanji pridobljena materialna korist v višini 1.180.000 evrov. V takšni višini je bila torej storjena škoda zdravstvenozavarovalnemu sistemu Slovenije.
Osumljeni so predstavniki dobaviteljev, ki so darila dajali, in zaposleni v zdravstvenih ustanovah, ki so darila sprejemali. Pridržanih je šest zaposlenih v zdravstvenih ustanovah – štirje so vodje oddelkov, dva sta kirurga. Med pridržanimi so tudi dve vodji lekarn ter nekaj predstavnikov dobaviteljev zdravstvene opreme. Slodej je dodal, da so trije od osumljenih zaposlenih v zdravstvenih ustanovah tudi sodni izvedenci in da trije predavajo na medicinski fakulteti. Višina podkupnin za posameznega "nagrajenca" je znašala med 10.000 in 101.000 evrov.
Slodej je povedal, da so med današnjimi preiskavami našli kar precej koristnega in obremenjujočega gradiva. "Našli smo tudi gotovino, zlate palice," je dejal. Zlate palice so bile po ugotovitvah preiskovalcev kupljene ravno z denarjem, ki ga je oseba pridobila na nezakonit način.
Preiskovalci so prepričani, da so ravno zaradi teh nagrad zdravstveni pripomočki in druga zdravstvena oprema pri javnih naročilih tako dragi. Po Slodejevih besedah je struktura same cene postavljena tako, da je del denarja namenjen za darila. "Lahko trdim, da je od pet do dvajset odstotkov cene dobavljenega blaga namenjeno za nedovoljene nagrade," je povedal.
Med drugim so kriminalisti obiskali Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor, kjer so potrdili, da pri njih izvajajo kriminalistično preiskavo. Obstaja sum, da je eden od zdravnikov naročal določen material določenega dobavitelja, v zameno pa prejel provizijo. Obisk predstavnikov NPU so potrdili tudi v UKC Ljubljana, kjer pa poudarjajo, da v preiskavi ni UKC Ljubljana, temveč gre za preiskavo dveh fizičnih oseb, zaposlenih v UKC Ljubljana. "V preiskavi ni niti generalni direktor niti nihče iz ožjega vodstva UKC Ljubljana," so sporočili.
Kriminalisti so se oglasili tudi v Splošni bolnišnici Celje, kjer pa so prav tako poudarili, da sama bolnišnica ni predmet preiskave. Pojasnili so, da je v kriminalistični preiskavi zaradi suma storitve kaznivega dejanja nedovoljenega sprejemanja daril zdravnik, ki je zaposlen v bolnišnici. Ta zdravnik, ki ni član ožjega vodstva, je bil član komisije za javna naročanja in naj bi od dobaviteljev prejemal darila.
O imenih za zdaj neuradno
Direktor celjske bolnišnice Marjan Ferjanc je povedal, da so kriminalistom izročili dokumentacijo glede javnega naročanja zdravstvenega materiala – šlo je za obdobje med letoma 2008 in 2013 – nekaj dokumentacije pa še zbirajo. Na vprašanje, za katerega zdravnika gre, Ferjanc ni želel odgovoriti, pojasnil je le, da ta zdravnik že dolga leta dela v celjski bolnišnici, ni vodja oddelka in nima zasebne ambulante. Po neuradnih informacijah gre za kirurga Miodraga Vlaovića, ki naj bi preko računa na Hrvaškem pospravil 18 tisočakov.
Preiskave potekajo tudi v Splošni bolnišnici Novo mesto in na ljubljanskem Onkološkem inštitutu. Na Onkološkem inštitutu Ljubljana pravijo, da je preiskava potekala tudi v lekarni inštituta. Vodja lekarne je Monika Sonc, nekdanja v. d. predsednika Lekarniške zbornice Slovenija.
Preiskovalci so se oglasili tudi v Ortopedski bolnišnici Valdoltra, glede katere je ortoped Danijel Bešič Loredan že dalj časa opozarjal na korupcijo, kadrovsko kuhinjo ter razmere v bolnišnici in umetno podaljševanje čakalnih dob. Samo tam naj bi zdravstvo po podatkih 24UR oškodovali za približno pol milijona evrov.
Najvišjo podkupnino naj bi dobil radiolog
Poleg omenjenih Vlaovića in Sonceve naj bi kriminalisti pod drobnogled vzeli nekatera znana imena iz zdravniških vrst. V ljubljanskem UKC naj bi po podatkih 24UR pridržali radiologa Zorana Miloševiča. Ta velja za pionirja interventne nevroradiologije v Sloveniji. Veliko prahu je v preteklosti dvignila njegova vrtoglava plača v UKC Ljubljana, saj je v enem mesecu zaslužil kar 12.700 tisočakov bruto, dela pa tudi v zasebnem centru Medicor. Prav Miloševič naj bi prejel rekordno podkupnino, kar 100.000 evrov in prav pri njemu naj bi po neuradnih podatkih še vedno tekla preiskava. Drugo zveneče ime iz ljubljanskega UKC je predstojnik ortopedije Vane Antolič, ki ima tudi svoj zdravstveni center Orthops.
Iz mariborskega UKC naj bi pridržali radiologa in predstojnika Jožefa Matelo, iz bolnišnice Valdoltra pa Roberta Cirmana in iz novomeške bolnišnice Gregorja Kavčiča. Slednjega naj bi podkupili z osem tisoč evri. Pridržali naj bi tudi vodjo lekarne Valdoltra Natašo Faganeli.
Od dobaviteljev so v preiskavi po podatkih 24UR podjetja Remedium, Advanta in Oriana.
Erjavec podprl preiskovalce in si prislužil njihovo pohvalo
Začasni zdravstveni minister Karl Erjavec je obvestilo o preiskavah dobil že zjutraj. Na NPU pravijo, da sodelovanje z ministrstvom za zdravje poteka zelo dobro, vodja preiskave Slodej je še posebej pohvalil ministra Erjavca, saj je zagotovil, da preiskovalci v vseh ustanovah lahko delajo nemoteno.
Erjavec je povedal, da se je takoj po nastopu funkcije ministra za zdravje srečal s predstavniki NPU, ki so mu podrobneje pojasnili, kaj se v zdravstvu dogaja na področju korupcije. Zagotovil jim je polno podporo, da lahko začnejo operativno delo.
V zdravstvu se letno obrne štiri milijarde evrov, zato je minister prepričan, da je še posebej na tem področju treba zadeve čim prej razjasniti. Erjavec je povedal, da tudi zato vladi v soglasje ni dal imenovanja direktorja UKC Ljubljana Simona Vrhunca, dokler se ne bo ugotovilo objektivne ali subjektivne odgovornosti vseh vpletenih. To velja tudi za nekatere druge predstojnike zdravstvenih zavodov, ki so jih sveti zavodov že imenovali. Povsod tam, kjer potekajo preiskave, bo minister zadržal obravnavo njihovega imenovanja na vladi.
Ali lahko neki zdravnik kljub preiskavi nadaljuje svoje delo, je po besedah Erjavca odvisno od predstojnika zavoda. Zakon o delovnih razmerjih mu daje možnost suspenza, vendar je odgovornost predstojnika, da odloči, katere instrumente bo uporabil.
Minister za notranje zadeve Gregor Virant je kriminalistično preiskavo označil za pomemben korak v boju proti korupciji. Ocenil je, da je preiskava dokazala, da svetih krav res ni več. "Učinke očiščenja zdravstvenega sistema bomo čutili vsi, ki upravičeno pričakujemo krajše čakalne dobe, kakovostnejše zdravstvene storitve, odgovornejše ravnanje z zdravstveno blagajno, nižje prispevke za zdravstveno zavarovanje in s tem tudi pravičnejšo skrb za zdravje nas vseh," je dodal minister.
KPK: Prepletanje javnega in zasebnega ni nujno kaznivo, ima pa vseeno posledice za bolnike in državni proračun
Na današnje preiskave so se odzvali na Komisiji za preprečevanje korupcije, kjer pravijo, da so sami identificirali več sto primerov, ko osebe, ki so zaposlene v javnem zdravstvu, same ali pa njihovi družinski člani izvajajo tudi zasebno dejavnost s tega področja. "Pri tem se je treba zavedati, da tovrstna dejanja nimajo vedno znakov kaznivih dejanj, kljub temu pa je posledica tega prepletanja javnega in zasebnega interesa neenak dostop do javnih zdravstvenih storitev (na primer čakalne dobe) ter finančna škoda, ki jo ima javno zdravstvo pri nakupih medicinskega materiala," so opozorili na komisiji.
V Iniciativi zdravnikov pravijo, da so že od vsega začetka opozarjali na sistemsko korupcijo v zdravstvu, NPU pa je bil edini, ki je njihova opozorila vzel resno. "Napočil je trenutek za začetek katarze slovenskega zdravstva," so prepričani v iniciativi. Predstavnik Iniciative zdravnikov Erik Brecelj je dejal, da se je "danes začela zdravstvena reforma".
V iniciativi pričakujejo, da se bodo zdaj zganila omrežja, ki so razpredena po našem zdravstvenem sistemu, in poskušala diskreditirati vse tiste, ki so se uprli korupciji v zdravstvu. Verjamejo pa, da bodo preiskovalci kos pritiskom.
Predsednika zdravniške zbornice preiskava ni presenetila, predsednika lekarniške zbornice pa so popolnoma presenetile
Predsednika Zdravniške zbornice Slovenije Andreja Možine preiskava ni presenetila in jo je pričakoval. Že pred časom je iz neuradnih virov namreč izvedel, da se pripravlja. "Slovenija boleha za sistemsko korupcijo in slabo poslovno prakso, zdravstvo pa ni nikakršna izjema," je opozoril Možina. Po njegovih besedah zbornica zato podpira tovrstne ukrepe države, da se končno preide od besed k dejanjem. Možina je pojasnil, da NPU ni obiskal zbornice in je tudi ni obvestil o preiskavi.
Glede zdravnikov, ki so se znašli v preiskavi, Možina meni, da njihovo delo z bolniki "ne sme biti večji problem". "Kar pa se tiče zdravnikov, ki so v teh postopkih in sočasno delujejo aktivneje v zbornici, je naše stališče znano. Sprejeti kodeks zavezuje vsakega zdravnika, ki pride v tak položaj, da se sam izloči iz delovanja zbornice," je poudaril.
Predsednika Lekarniške zbornice Slovenije Mirana Goluba so kriminalistične preiskave popolnoma presenetile, a hkrati pozdravlja razčiščevanje problema korupcije na tem področju. Poudaril je, da zbornica s tem nima nič. V zbornici obsojajo korupcijo na katerikoli ravni in se zavzemajo za transparentnost.
"Upam, da bodo dokazali, da delajo pošteno"
Direktor Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije Metod Mezek upa, da bo osumljenim korupcijskih kaznivih dejanj v zdravstvu uspelo dokazati, da delujejo zakonito in pošteno. Želi, da bodo zagovori osumljenih ustrezni in korektni. Če se je v javnih zdravstvenih zavodih dogajalo kar koli koruptivnega, pa je prav, da se to preganja, ker na združenju zagovarjajo ničelno stopnjo korupcije, je povedal. Če osumljeni niso delovali zakonito, bodo imeli tudi direktorji zdravstvenih zavodov dodatno odgovornost, da povrnejo ugled zavodom, je dodal.
KOMENTARJI (1514)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.