Na območju policijskih uprav Celje, Ljubljana in Murska Sobota je danes potekalo več hišnih preiskav zaradu suma storitve več kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete, so sporočili iz PU Celje. Kot je še sporočila policija, so preiskave potekale zaradi "sumov različnih nepravilnosti pri vodenju in organiziranju gospodarske dejavnosti v poslovnem sistemu Termoelektrarne Šoštanj, med njimi tudi na projektu izgradnje bloka 6." Policisti so še sporočili, da so kriminalisti zaradi izvedbe nalog dvema osebama odvzeli prostost, in sicer 45-letniku z velenjskega območja ter 45-letnemu moškemu z območja Ljubljane.
Po informacijah 24UR so kriminalisti ob 6. uri zjutraj potrkali na vrata nekdanjega direktorja Termoelektrarne Šoštanj Uroša Rotnika. Uro kasneje v Ljubljani pa še pri finančniku Bogdanu Pušniku. Medtem ko so Pušnika že izpustili, pa naj bi Rotnika pridržali do jutri.
Hišne preiskave naj bi pri Rotniku potekale več ur, kriminalisti pa naj bi odnesli nekaj škatel z dokumentacijo. Nato naj bi Rotnika odpeljali na drugo neznano lokacijo, kjer naj bi prav tako hranil dokumentacijo.
Po neuradnih informacijah 24UR naj bi policisti danes na Rotnikovem domu iskali 3 milijone evrov gotovine. Poleg gotovine pa naj bi iskali še drugo dokazno gradivo, kaj konkretno, ni znano. Rotnika sumijo kaznivega dejanja zlorabe položaja in pravic in ponareditev ali uničenje poslovnih listin. Za zlorabo položaja in pravic je zagrožena kazen od enega do osmih let zapora.
Pušnik v zgodbi veliko presenečenje
Današnja policijska akcija je očitno razkrila novo, za nekatere presenetljivo navezo. Bogdan Pušnik se namreč do zdaj sploh ni omenjal v poslih Teš, z Rotnikom pa naj bi bila dobra prijatelja.
Pušnik je finančnik in poslovnež, ki se je pred leti redno uvrščal na Managerjevo lestvico najbogatejših Slovencev. Zdaj naj bi bilo njegovo finančno stanje bistveno slabše. Pušnik je sicer znan kot eden od lastnikov borzno-posredniške hiše Medvešek Pušnik, pred leti pa je bil med ustanovitelji Alte. Vendar pa je bil v njej le kratek čas, saj lani najprej ni zbral denarja za dokapitalizacijo, letos pozimi pa je svoj delež celo prodal.
Je pa še vedno drugi največji lastnik družbe MP Naložbe, ki je pomembna lastnica Premogovnika Velenje, glavnega dobavitelja premoga za TEŠ 6.
Pušnik je v Šaleški dolini dobro znan tudi zato, ker je bil celo nadzornik Gorenja. Pušnika so poznavalci povezovali tudi z zdaj že propadlo družbo Rent A, znano iz posojilnega posla med Gorenjem in Merkurjem iz leta 2008. Takrat je Gorenje Franja Bobinca Merkurju Bineta Kordeža posodilo pet milijonov evrov.
Ozadje poslov
Ena od možnosti ozadja posla vodi v premogovnik Velenje. MP Naložbe so namreč tretji največji lastnik Premogovnika Velenje. Lastniki MP naložb pa med drugim Bogdan Pušnik, Maja Pušnik in Pušnikovo luksemburško podjetje Towra. Towra je prav tako neposredna lastnica Premogovnika Velenje, torej je Pušnikov krog posredno drugi največji lastnik premogovnika Velenje z 8,74 odstotka.
Mali delničarji Premogovnika Velenje, konkretno tudi Pušnikove družbe, so prek odvetnika v zadnjem letu izjemno pritiskali na vodstvo Holdinga Slovenskih elektrarn, da jim po visokih cenah odkupi lastniške deleže v premogovniku, česar v HSE niso želeli storiti. Prodati so jih želeli petkrat dražje, kot so jih odkupili.
Druga možnost preiskave pa so provizijski posli, ki naj bi potekali v ozadju poslovanja termoelektrarne, so še poročali v oddaji 24UR.
Lani tri hišne preiskave
Junija lani so kriminalisti PU Celje in NPU opravili tri hišne preiskave v povezavi z gradnjo bloka TEŠ 6. Takrat so iskali predvsem dokaze za utemeljevanje sumov storitve več kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete. Kriminalisti so takrat že obiskali nekdanjega prvega moža Teša Uroša Rotnika, ki so ga sumili, da je podpisal škodljivo pogodbo z dobaviteljem opreme Alstomom. Rotnik je vseskozi zatrjeval, da je projekt voden premišljeno in odgovorno. Zanikal je, da bi dobil kakršno koli provizijo.
Kriminalisti so takrat obiskali tudi Bojana Brešarja, nekdanjega vodjo projekta TEŠ 6, in Petra Kotarja, ki je lastnik podjetja CEE. To podjetje je sodelovalo pri izdelavi investicijske dokumentacije za gradnjo šestega bloka, v minulih letih pa je kot posrednik posloval z najmanj dvema podjetjema iz koncerna Alstom, ki so ga v Teš pred dvema letoma izbrali za dobavitelja skoraj 700 milijonov evrov vredne tehnološke opreme za novi blok.
Kotar je eden ključnih mož iz ozadja slovenske energetike. Je solastnik že omenjenega podjetja CEE in podjetja SOL Intercontinental, preko katerega je Kotar imel ekskluzivno pogodbo s hrvaško podružnico Alstoma.
Rotnik pa naj bi prek Kotarja kupil tudi posebne merilne naprave za monitoring, ki pa jih Teš ni nikoli potreboval, s čimer naj bi bil Teš oškodovan za 300 tisoč evrov.
Menjave vodstva v Teš
Ob razrešitvi s položaja direktorja Teša novembra leta 2010 je Rotnik pojasnil, da je njegova razrešitev posledica tega, da ni sledil navodilom tistih, ki bi radi imeli netransparenten projekt gradnje šestega bloka šoštanjske termoelektrarne. Rotnika je na položaju zamenjal Simon Tot, ki so mu delavci onemogočili vstop v zgradbo. Januarja letos je tudi Tot odstopil s položaja, za vršilca dolžnosti pa so takrat imenovali Franca Rosca. Aprila pa so med štirimi kandidati na mesto prvega moža podjetja postavili Petra Dermola.
KOMENTARJI (306)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.