V stranki Zares vladi predlagajo, naj sprejme zakon o zasegu protipravno pridobljenega premoženja. Ta bi se nanašal na ljudi, ki so storili najhujša kazniva dejanja, kot so pranje denarja, trgovanje z orožjem, trgovanje z ljudmi ali drogo in utaja davkov, je povedal podpredsednik stranke Brane Lobnikar.
Kako bi potekal postopek?
Ko bi se začel nek predkazenski postopek, bi ustrezen urad – po predlogu bi bil to urad za preprečevanje pranja denarja – skupaj s strokovnjaki iz davčne uprave, carine in policije ter s področij financ in računalništva takoj začel ugotavljati finančno stanje obtoženca. Če bi ugotovil razliko med prijavljenim, zakonsko pridobljenim in dejanskim stanjem, bi razliko zamrznili. V primeru pravnomočne obsodbe bi nato sprožili postopke pred civilnim sodiščem, kjer pa bi veljalo povratno dokazno breme. To pomeni, da bi morala obsojena oseba z verjetnostjo dokazati, da je premoženje dobila zakonito. V nasprotnem primeru bi sledil zaseg.
Postopek bi, kot rečeno, vodil urad za preprečevanje pranja urada, ki trenutno deluje v okviru ministrstva za finance. V Zaresu pa bi si želeli, da bi se preoblikoval, prevzel nekatere naloge davčne uprave in se osamosvojil, tako da bi bil vezan neposredno na vlado.
Lobnikar: To ni kršenje človekovih pravic
Lobnikar ob tem poudarja, da omenjeni postopek ne krši človekove pravice do zasebne lastnine in pravice, da je vsakdo nedolžen, dokler mu krivda ni dokazana. Kot dokaz za to je navedel dejstvo, da podobne postopke poznajo tudi v številnih drugih državah Evropske unije.
Spodbudil jih je Balkanski bojevnik
Po besedah vodje poslanske skupine Zares Cvete Zalokar Oražem so jih k pripravi gradiva spodbudile aretacije v zadevi Balkanski bojevnik in dogajanje, povezano s tajkunskimi prevzemi podjetij. Pri tem, kot poudarja, ne gre za predlog zakona, ampak za zapis vseh ključnih tez, ki naj bi jih zakon imel. Zakon bi namreč moralo pripraviti ministrstvo za finance. Glede predloga so, kot je povedala, v zadnjem času imeli intenzivno izmenjavo mnenj v državnem zboru "in v tem smislu mislim, da je podpora zakonu zagotovljena".
Podoben zakon imata tudi Velika Britanija in Belgija, v Zaresu pa so se pri oblikovanju svojih iztočnic zgledovali predvsem po Italiji in Srbiji. Prav slednji imajo eno najbolje urejenih zakonodaj na tem področju, pri njenem oblikovanju pa so sodelovali tudi predstavniki OECD.
Zalar noče hiteti
Minister za pravosodje Aleš Zalar še ni želel dajati ocen, kakšen sistem zasega protipravno pridobljenega premoženja bi bil ustrezen. Kazenskopravni strokovnjaki imajo namreč glede principa obrnjenega dokaznega bremena različna mnenja. Poleg tega bi morali za spremembo področja zasega protipravno pridobljenega premoženja spremeniti kazenski zakonik in zakon o kazenskem postopku.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.