Policija v sodelovanju z UEFA preiskuje okoli 200 'sumljivih' izidov tekem v devetih evropskih ligah (nemški, avstrijski, madžarski, bosanski, slovenski, hrvaški, turški, švicarski in belgijski). V okviru preiskave so predstavnike posameznih nacionalnih zvez poklicali na sedež UEFA v Nyon, kjer so z njimi opravili pogovore. Po triurnem sestanku, ki sta se ga v imenu NZS udeležila tudi generalni sekretar Dane Jošt in disciplinski sodnik Simon Jeglič, so sprejeli nekaj sklepov.

Strinjali so se, da se UEFA in nogometne zveze spopadajo z organiziranim kriminalom, ki presega jurisdikcijo športnih organizacij, zato podpirajo odločen pristop pristojnih organov, ki je tudi v interesu športa. V svojih državah se bodo zato povezale s pristojnimi organi z namenom pridobitve potrebnih informacij o klubih ali posameznikih, ki so pod njihovo pristojnostjo. UEFA bo v imenu devetih nogometnih zvez od tožilstva v Bochumu uradno zahtevala popoln dostop do celotne dokumentacije o navedenem primeru, kar po besedah pristojnih organov lahko traja tudi več tednov. "Do pridobitve dokumentov je vse objavljene informacije v medijih v povezavi z Bohumškim primerom treba šteti za namigovanja brez ustreznih dokazov in v tej fazi preiskave komentiranje vpletenosti posameznikov ali klubov v navedeni primer ni dovoljeno," so zapisali.
Igralce in funkcionarje, ki so pripravljeni prijaviti dogodke v povezavi s kakršno koli korupcijo, prevaro ali prirejanjem rezultatov, pozivajo, da to posredujejo pristojnim organom pri nogometnih zvezah ali UEFA. Oni bodo v skladu z njihovimi pristojnostmi uvedli potrebne postopke, UEFA pa bo nudila podporo in koordinacijo, v kolikor bo le-ta potrebna. "Zavezani smo k dosledni odpravi nepravilnosti, ki škodujejo nogometni igri, ne glede na to, ali so le-te povezane z igralci, funkcionarji ali drugimi posamezniki,“ so še dodali.
"Vsi smo se strinjali, da moramo v oster boj proti stavniški mafiji. Sprejeli smo sklepe, kako se bomo tega lotili, sam pa o morebitnih sumljivih tekmah v slovenskem prostoru nisem izvedel nič novega. Vse, kar so objavili mediji, so samo špekulacije. Mi imamo informacije le, da se preiskujeta tekmi Drava - Nafta in Interblock - Metalurg, od drugih govora ni bilo," je dejal Dane Jošt.
Med sumljivimi Drava in Interblock
Medtem ko odgovorni zaradi preiskav molčijo, pa nekateri mediji vendarle poročajo, katere tekme so del preiskave. Tako je časnik Delo objavil, da je sumljivih sedem tekem Drave (po dve proti Luki Kopru, CM Celju in Nafti ter tekma dodatnih kvalifikacij za obstanek proti Aluminiju), v nepravilnosti pa naj bi bila vmešana tudi sodnik in trener. Kot poroča AP, so med osumljenci za nepravilnosti na tekmah evropske lige tudi nogometaši ljubljanskega Interblocka, sumljiv je njihov obračun z Metalurgom. Poleg Ljubljančanov naj bi UEFA med osumljene klube navedla še KF Tirano, KS Vlaznio iz Albanije, Dinaburg iz Latvije in Honved z Madžarske. Osumljeni naj bi bili tudi trije sodniki evropskih tekem, katerih imena pa niso sporočili.
Do končne vsebine klobčiča, ki se je začel odvijati prejšnji teden, ko so nemški mediji začeli poročati o stavniški aferi po Evropi, je torej še dolga pot. Najprej bodo morale svoj del naloge opraviti kriminalistične službe oziroma organi pregona, nato bo na vrsto prišlo tožilstvo, šele v končni fazi pa bodo lahko kazni sprejemale nogometne zveze in klubi.
Policija na uradno obvestilo še čaka
Slovenska policija uradnega obvestila o preiskavi sicer še ni dobila. "Zaradi tega smo nemške varnostne organe v okviru mednarodnega policijskega sodelovanja zaprosili, da nam posredujejo njihove ugotovitve v zvezi s tovrstnimi primeri v slovenski nogometni ligi," je povedal predstavnik policije Leon Keder.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.