Skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Stanislavom Revnom državnemu svetu predlaga veto na dopolnitve zakona o policiji. Državni svet bo o tem odločal na jutrišnji izredni seji.
Skupina državnih svetnikov opozarja, da je Nacionalni preiskovalni urad (NPU) začel delovati s 1. januarjem, medtem ko se pravna podlaga za njegovo ustanovitev določa šele v dopolnitvah zakona o policiji. Trenutno delovanje NPU je zato po njihovem vprašljivo z vidika zakonske podlage.
Kot so prepričani svetniki, je vlada v tem primeru zaobšla državni zbor in tako "vsilila svojo odločitev zakonodajni veji oblasti" oz. jo "postavila pred izvršeno dejstvo". S tem pa je po njihovem onemogočila, da bi državni zbor neodvisno razpravljal o rešitvah dopolnjenega zakona. Takšno ravnanje postavlja pod vprašaj ravnotežje med posameznimi vejami oblasti in ruši načela in prakse demokracije, meni skupina svetnikov.
Ob tem poudarjajo, da ne nasprotujejo nastanku in vzpostavitvi NPU in da podpirajo vse oblike organiziranosti, ki bodo "doprinesle k boljšim rezultatom dela policije na področju boja proti najzahtevnejšim oblikam kriminala".
Direktor NPU bo sam odločal o preiskavah. Politizacije policije?
Sporni del zakona po njihovem mnenju predstavlja tudi del zakona, po katerem bo NPU sestavni del kriminalistične policije, ta pa bo zanj zagotavljala zgolj materialno tehnično podporo. Prav tako skupina državnih svetnikov opozarja, da NPU ne bo podrejen direktorju policije, ampak bo odgovoren ministru za notranje zadeve, kar po njihovem predstavlja politizacijo policije.
Sporno pa je tudi, da bo direktor NPU sam odločal o tem, katere preiskave sumov bo prevzel NPU, so še navedli svetniki, ki sklepajo, da bo tako urad prevzel tiste primere, za katere se bosta dogovorila ministrica in direktor NPU.
Med drugim opozarjajo tudi na "sporen vidik najema stavbe" na Dimičevi ulici v Ljubljani. Menijo, da bi moral celoten postopek glede ustanovitve in vselitve NPU potekati brez kančka dvoma glede "koruptivnega ravnanja in klientelističnih povezav".
Državnemu svetu zato skupina 14 svetnikov predlaga, da od državnega zbora zahteva, da o dopolnitvah zakona o policiji odloča ponovno.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.