Na pobudo SDS so se na seji odbora za notranjo politiko spet pogovarjali o delu ministrice za notranje zadeve Katarini Kresal. SDS je sejo sklicala, ker so se po interpelaciji zoper ministrico pojavila nova dejstva, ki jih je treba razčistiti. Tako so poslanci spet premlevali o aferi bulmastifi in najetju prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU). Opozicija je vztrajala pri svojem, medtem ko je ministrica zatrdila, da delo opravlja zakonito in korektno in da ne namerava odstopiti.
Predsednik odbora Vinko Gorenak (SDS) je namreč dejal, da bi bilo korektno, če bi se Kresalova umaknila z mesta ministrice, saj da policija v zvezi z najemom prostorov NPU vodi predkazenski postopek. Gorenak je kot temeljno vprašanje izpostavil 11.000 evrov razlike med najemnino za prostore NPU in obrokom, ki ga lastnik Ram Investa Igor Pogačar plačuje Hypo Leasingu. Gorenak je tudi opozoril, da je Kresalova trdila, da ne pozna finančnih okvirov pogodbe med Pogačarjem in banko, in da se je pozneje izkazalo, da je vpogled v pogodbo imela že januarja letos. Po interpelaciji je v javnost prišla tudi vest, da policija v zvezi s tem vodi predkazenski postopek. Ker je cena najema za Gorenaka previsoka, saj 40 odstotkov najetih površin predstavljajo kleti in parkirišča, je ministrico tudi pozval, da pogodbo razdere.
Gorenaka je med drugim tudi zanimalo, kam je 4. februarja potoval varnostnik ministrice Kresalove, ki naj bi po besedah poslanca na tej poti porabil 8000 evrov. Menil je, da glede na odločbo informacijske pooblaščenke ministrica to lahko pove. Ministrico je povprašal tudi po njeni vlogi pri sestanku, ki ga je pravosodni minister Aleš Zalar julija lani imel s tožilci ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva in na katerem je minister skušal tožilce prepričati v najem prostorov na Dimičevi, je pojasnil.
Glede novih dejstev o zadevi Baričevič je Gorenak spomnil, da je 12. marca policija sporočila, da v neposredni bližini hiše na Oražnovi ulici ni kamer in da za daljno okolico tega niso preverjali. 23. aprila pa so novinarji razkrili, da so bile na sosednji hiši odkrite kamere in lastnica je potrdila, da so policijo zanimale, je povedal Gorenak.
V nadaljevanju so svoja stališča predstavili poslanke in poslanci, med katerimi pa sta že kmalu sejo zapustila poslanca Zares Vito Rožej in Franci Kek, ki sta se nato vrnila šele pred glasovanjem o sklepih. Kek je pred tem pojasnil, da njihovi poslanci ne nameravajo sodelovati pri razpravi o Baričeviču, glede pogodbe med ministrstvom in Ram Investom pa Kek meni, da "ni bila gospodarna".
Poslanec SD Miran Potrč je poudaril, da je državni zbor resda odgovoren za racionalno porabo sredstev in da obravnavo terja vsak sum, ki kaže na nasprotno. Vendar pa mora državni zbor to delati po predvidenih postopkih, da bi bila ta obravnava tudi učinkovita. Povedal je tudi, da je zasledil, da je današnja razprava na odboru že priprava na tretjo interpelacijo zoper ministrico. S Potrčem je soglašal poslanec LDS Anton Anderlič, ki je razpravo ocenil kot slabo kopijo očitkov v interpelaciji.
Silven Majhenič (SNS) je na drugi strani trdil, da je policija glede kamer v bližini hiše Baričeviča zavajala. Prav tako je po njegovem zavajala ministrica za notranje zadeve, ko je trdila, da ni imela vpogleda v pogodbo med Ram Investom in Hypo Leasingom.
Kresalova za predkazenski postopek izvedela iz medijev
Ministrica Kresalova je nasprotno menila, da ni novih dejstev, ki bi se pojavila po interpelaciji. Vse je bilo večkrat povedano in pojasnjeno, je poudarila. Glede najema prostorov NPU je pojasnila, da v pogodbo med Pogačarjem in Hypo Leasingom ni pogledala, so jo pa pogledale strokovne službe ministrstva. Da ima ministrstvo vpogled v pogodbo, pa je zapisano v pogodbi sami, je dejala. Kresalova je dejala, da je bila o predkazenskem postopku, ki ga policija vodi v tem primeru, obveščena po interpelaciji in to iz medijev. Kot je izpostavila, mora policija kot neodvisen organ zadevo preveriti in ministrica ne dvomi, da bo delo opravila strokovno. Poudarila je, da minister nima pristojnosti posegati v operativno delo policije, in zatrdila, da tega ne počne.
Kresalova je v zvezi s potovanjem varnostnika pojasnila, da je njegovo delo zaupno, saj gre za taktiko in metodiko dela. Napovedala je, da ministrstvo teh podatkov ne bo razkrivalo, in pojasnila, da je zoper odločbo informacijskega pooblaščenca v zvezi s tem danes vložilo tudi tožbo. Za pojasnila glede odločitev ministra Zalarja, pa je prava oseba on, je dejala.
V popoldanskem pisnem pojasnilu pa je ministrica sporočila, da je trditev, da je potni nalog kar 8000 evrov, "debela laž". Kot je opozorila, Gorenak "vsebine potnega naloga ne pozna, zato si je nonšalantno privoščil senzacionalistično ugibanje o njegovi višini, ki naj bi zdramilo zanimanje javnosti". Kresalova pričakuje, da bo poslanec prenehal širiti laži.
O zadevi Baričevič pa je ministrica med drugim pojasnila, da je že v razpravi o interpelaciji dejala, da je bila pregledana vsa okolica in da je povedala tudi za kamero na hiši na Oražnovi 9. Vendar pa je ta snemala le območje, ki pokriva notranje dvorišče hiše, ne pa tudi dvorišča preminulega Baričeviča je še dejala ministrica.
Na odboru je sicer ministrica izpostavila tudi, da ima predsednik vlade pravico kadar koli predlagati razrešitev ministra. Če ji ne bo več zaupal, bo po njenem to tudi naredil. "Očitno mi v tem trenutku zaupa in sodelujeva dalje odlično," je še zatrdila Kresalova.
KOMENTARJI (241)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.