Premier Borut Pahor je pristojnim ministrom naložil, naj preverijo pravne možnosti, da vlada s podjetjem Ram Invest do konca mandata ne bi več sklepala poslov. Tako se je odločil, ker lastnik podjetja Jurij Pogačar ni dovolil razkritja pogodbe o lizingu za Nacionalni preiskovalni urad (NPU). "V politiki je kapital, s katerim razpolagaš, zaupanje ljudi. Če ni zaupanja, da delate za skupno dobro ali da so vaše odločitve sprejete v dobri veri, potem ni osnovnega instrumenta za ustvarjanje prihodnosti države. Zaupanje je bilo med sredino interpelacijo zoper ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal na preizkušnji."
"Sam sem vedel dovolj, da sem tudi na podlagi stvarnih podatkov, poleg vnaprejšnjega zaupanja ministrici Kresalovi, vedel, da ministrica s sklenitvijo pogodbe o najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad na Dimičevi od podjetja Ram Invest ni oškodovala državnega premoženja. Nimam razlogov, da bi dvomil v to, da je zaradi prijateljskih povezav sklenila to pogodbo," je dejal. Zato ni pritrdil opoziciji v kritikah na račun Kresalove. "A zgodila se je stvar, ki je zame pomembna. Na eni točki razprave je zaradi zmanjšanega zaupanja v izrečene besede samo navajanje mnenj vlade – mene in ministrice – ni bilo dovolj in so poslanci želeli vedeti dejstva, ki bi jih lahko izvedeli le z vpogledom v pogodbo.''
Pogodba je, tako Pahor, po obstoječem pravu poslovna skrivnost. "Predsednik vlade mora spoštovati pravo, a ima tudi kake druge pravice. Ne bom kršil pravice našega pogodbenika Ram Investa, ki je kljub moji prošnji nasprotoval javnosti pogodbe, čeprav mi je zaupal vse podrobnosti pogodbe." Poudaril je, da ne želi posegati v Pogačarjeve poslovne interese, "a včeraj je bil ranjen naš politični interes, to je, da ima parlament zaupanje v odločitve vlade." Ministrica Kresalova je sicer že februarja poudarila, da so bili vsi postopki zakoniti in transparentni, cena in pogoji najema pa za ministrstvo ugodni. Takrat so objavili tudi najemno pogodbo v celoti ...
Kresalova pod drobnogledom policistov?
Z NPU se ukvarjajo tudi ljubljanski kriminalisti. Po anonimni prijavi, ki naj bi jo prejeli v začetku aprila, vodijo predkazenski postopek, domnevno zoper ministrico, piše Žurnal24. Preverjali naj bi, ali je zlorabila položaj, ali je pri najemu prostorov za NPU oškodovala državni proračun, ter kakšno razliko med mesečno najemnino ministrstva in mesečnim obrokom lizinga zasluži najemodajalec Ram Invest. Podobno ovadbo je 20. aprila vložila poslanska skupina SNS, ki jo vodi Zmago Jelinčič Plemeniti, vendar na tožilstvo in ne anonimno.
Ministrica Kresalova je za predkazenski postopek izvedela iz medijev, zato natančnejše vsebine niti ne pozna. Meni pa, da že anonimnost ovadbe veliko pove, pri čemer ni želela špekulirati, kdo jo je vložil. "Očitno nekdo nima niti toliko poguma, da bi se podpisal pod njo, očitno je bila vložena v zadnjih predinterpelacijskih dneh." Hkrati je poudarila, da morajo tudi v primeru anonimne prijave "pregledati in preveriti relevantnost dejstev v njej". Pričakuje, da bo policijska preiskava korektna. "Policija je samostojna pri svojem delu, jaz vanjo ne posegam in ona se ne ozira na to, kaj jaz mislim o kakšni stvari," je dodala. Policisti je sicer še niso zaslišali.
Prijavo zoper Kresalovo že 17. februarja vložil NSi
Neparlamentarna stranka NSi pa je sporočila, da so prijavo suma korupcije in klientelizma zoper Kresalovo podali njeni člani, in sicer že 17. februarja. Menijo, da je do podpisa pogodbe za najem prostorov na Dimičevi prišlo zaradi osebnih finančnih interesov posameznikov in ne zaradi interesa po kakovostnem delovanju policije. Sum klientelizma se po njihovem pojavlja tudi v primeru vrnitve bulmastifov Saši Baričeviču.
Prijavi na komisiji se opirata na poročila iz medijev
Zadevo preiskuje tudi protikorupcijska komisija, ki je sredi februarja prejela dve prijavi proti ministrstvu zaradi najema stavbe NPU, hkrati pa je prejela tudi pobudo ministrstva za preučitev zadeve. Prijavitelja nista anonimna, eno je podala politična stranka, vendar po zagotovilih Jelinčiča ne SNS. Prijavi sami sta kratki in se opirata na poročila iz medijev.
Med postopkom so na komisiji pridobili že precej obsežno gradivo. Ker na pobudo prijavitelja obravnavajo tako primer najema stavbe NPU na Dimičevi kot na Litostrojski, ki jo je želel bivši minister Dragutin Mate, gre skupno za nekaj fasciklov gradiva, precejšen del dokumentacije pa so dobili tudi z ministrstva. Postopek je v čisto zaključni fazi, predvidevajo, da bi bila lahko končna odločitev sprejeta na naslednji seji.
V času ministrovanja Katarine Kresal pa so proti delovanju ministrstva na komisiji prejeli osem prijav. Pet so jih prejeli letos, tri pa lani. Rešili so eno lansko zadevo, ki so jo odstopili policiji. Ker je v policijskem postopku, ne morejo posredovati informacij o vsebini prijave. Proti Katarini Kresal so sicer na protikorupcijski komisiji do sedaj prejeli tri prijave glede njenega ministrovanja. Vse še preučujejo, zato njihove vsebine ne morejo komentirati. Obenem so letos prejeli še prijavi, ki se nanašata na zadevo iz obdobja pred njeno ministrsko funkcijo. Obravnavali so jo že pred časom in niso ugotovili suma korupcije.
Računsko sodišče še ne vodi postopka
Predsednik Računskega sodišča Igor Šoltes je za 24ur.com povedal, da sklepov glede revizije ali o morebitni predreviziji še niso izdali. Ob tem ni izključil morebitnega pregleda domnevno spornega najema, v katerem bi preverili, ali je bil posel izpeljan pravilno in gospodarno. Čakajo na mnenje protikorupcijske komisije, ki je lahko tudi podlaga za uvedbo revizije.
KOMENTARJI (380)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.