Notranja ministrica in predsednica LDS Katarina Kresal po novem na očitke na njen račun odgovarja tudi na posebni spletni strani. Med drugim na njej zavrača navedbe glede najema prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU) in vpletenost v primer Baričevič, zaradi česar je vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko premierja pozval k njeni zamenjavi.
Podjetje Ram Invest, katerega direktor je Igor Jurij Pogačar, je bilo za najem poslovnih prostorov za NPU izbrano na podlagi strokovno opravljenega dela zaposlenih na notranjem ministrstvu (MNZ) ter v celoti ob upoštevanju veljavne zakonodaje na tem področju, zagotavlja Kresalova in kot neresnično zavrača navedbo, da je šlo pri najemu prostorov za NPU za klientelistične povezave.
Zavrača tudi trditve, da bi bil Pogačar izbran, ker je financiral LDS. "Njegova donacija stranki je bila v okvirih, ki jih določa zakon in nima nobene zveze s tem transparentnim postopkom. Politično ali kakšno drugo svetovnonazorsko opredeljenost pa noben zakon ne določa kot izločitveni razlog," je zapisala.
Zanikala je, da bi bila selitev na Litostrojsko, kot je bilo predvideno v času prejšnjega ministra Dragutina Mateja, najugodnejša za ministrstvo, saj je po njenem treba upoštevati, "da bi bili prostori v Matejevi palači neopremljeni, kar pomeni, da bi pohištvo in ostalo opremo še morali kupiti posebej, prostori na Dimičevi pa so že opremljeni".
Poleg tega so bili po njenih navedbah prostori na Litostrojski grajeni mimo veljavnih predpisov in so popolnoma neprimerni za objekt policije zaradi varnostnega vidika. Postopek gradnje objekta na Litostrojski pa ni bil izveden zakonito in pregledno. Prav tako ne drži trditev, piše Kresalova, da bi po 20 letih MNZ oz. država postala lastnik objekta na Litostrojski.
Zanika vpletenost v primer Baričevič
Kresalova poudarja, da ni z ničemer vpletena v primer Baričevič. Da je vplivala na potek preiskave, ker je bila obveščena pred preiskovalnim sodnikom, po njenem ne drži. Celoten postopek obveščanja pa je potekal popolnoma skladno z navodili in usmeritvami, ki veljajo za takšne primere.
Policija jo je o dogodku obvestila skladno z usmeritvami in navodili, ki veljajo za obveščanje ministra za notranje zadeve. Sicer pa je bila o dogodku obveščena takrat, ko so se na kraju dogodka že zbirale novinarske ekipe. Kot dodaja, je policija o podrobnostih preiskave ni obveščala, prav tako takrat, ko jo je policija obvestila, ni spraševala, ali je preiskovalni sodnik že obveščen ali ne. To ni njena pristojnost, navaja Kresalova.
Brez dokazov obtožena vplivanja na policijo
Ministrica Kresalova se je odzvala tudi na obtožbe v zadevi Prijatelj - Jelinčič - Pogačnik. Kot pravi, je bila znova "pavšalno in brez kakršnih koli dokazov obtožena političnega vplivanja na policijo". Kresalova pravi: "Tega ne morem sprejeti niti kot dostojno niti kot dopustno samoobrambo vpletenih.“ Zatrjuje, da ne začenja niti ne končuje policijskih postopkov, niti v postopke ne posega. "Prav tako tudi ne posegam v delo tožilstva, ki v tem in vseh podobnih primerih usmerja policijo, niti ne posegam v delo preiskovalnega sodnika, ki je izdal sodne odredbe za izvedbo preiskovalnih dejanj. Takšnega blatenja, ki je postal stalna spremljevalka mojega dela kot ministrice za notranje zadeve, imam dovolj.“
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.