DZ je ustanovil parlamentarno preiskovalno komisijo za ugotovitev politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij, ki so bili odgovorni za pripravo in izvedbo štetja t.i. izbrisanih v letu 2003 in 2009. Predlagatelji komisije namreč sumijo, da so bili uradno objavljeni izidi števila t.i. izbrisanih prirejeni političnim potrebam.
Komisija naj bi tudi ugotavljala politično odgovornost za neustrezno izvrševanje 8. točke odločbe ustavnega sodišča v času od začetka leta 2003 do oktobra leta 2004 in v obdobju od 22. novembra 2008 dalje, katerega posledici sta tudi ustvarjanje očitne neenakosti pred zakonom in ogrožanje sistema javnih financ.
Prav tako naj bi komisija preiskovala sum o klientelizmu oziroma koruptivnem ravnanju nekaterih državnih funkcionarjev in za preiskavo suma zlorabe ministrstva za notranje zadeve v politične namene v času od začetka leta 2003 do oktobra leta 2004 ter v obdobju od 22. novembra 2008 dalje.
Na dveh bregovih
V poslanskih skupinah SD in LDS menijo, da gre pri ustanovitvi komisije za politiziranje, zlasti, ker predlagatelji niso pristali na ugotavljanje odgovornosti za nastanek izbrisa, medtem ko v Zaresu ocenjujejo, da je preiskava poskus linča tistih, ki skušajo zagotoviti delovanje pravne države.
V SDS pa so opozorili, da vprašanje t.i. izbrisanih zaradi odškodnin postaja eksistenčni problem Slovenije. Tudi za SNS in SLS je komisija nujna, ob čemer opozarjajo na "čudežno naraščanje" števila izbrisanih.
Kresalova: Nimam kaj skrivati
"Gre za nadaljevanje žalostne tradicije, ki se je začela pred interpelacijo,“ je že pred parlamentarno obravnavo ustanovitve komisije dejala ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal.
"Komisija nas ne bo ustavila, je pa žalostno, da se ne posveča temam, ki res potrebujejo politično pozornost," pravi.
Kresalova na vprašanje, ali bo komisija DZ, ki naj bi preiskovala tudi odgovornost same ministrice, kaj odkrila pri njej, odgovorila, da bo za komisijo na voljo in da so vrata pri njih vedno odprta. "Nimam kaj skrivati. Popolnoma sem prepričana, da delam zakonito in to, kar je prav," je zatrdila.
Ministrica je izjavo poslanca Branka Grimsa (SDS), da bi moralo biti ime te komisije "preiskovalna komisija glede nesposobnosti koalicije komentirala z besedami, da bi moralo biti ime preiskovalne komisije preiskovalna komisija zoper pravno državo in zdrav razum".
Na vprašanje, kako je prišlo do razlike v številu izbrisanih, je odgovorila, da so "strokovne službe MNZ delale več mesecev, da so prišle do končnih rezultatov" ter jim zaupa, da so prave. Vzrok različnim številkam je po njenih besedah to, da je od začetka pojavljanja problema izbrisanih preteklo že 17 let.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.