Jutrišnji kongres liberalnih demokratov bo poleg novega predsednika ali predsednice prinesel tudi novega podpredsednika. Davi je namreč izstopno izjavo iz stranke posredoval njen dolgoletni član in podpredsednik Dušan Keber. Sredi tedna je iz stranke izstopil tudi Janez Kopač.
Prav izstopi so bili ena glavnih tem na novinarski konferenci, na kateri je pred predstavnike medijev Jelko Kacin še zadnjič stopil v vlogi predsednika stranke. "Kar zadeva Janeza Kopača, diggerja, kot se predstavlja v tujini, je že vrsto let svojevrsten politik tako na mestni kot državni ravni. Kar pa zadeva Dušana Kebra, pa iskreno povem, ostaja moj prijatelj,“ je Kacin povedal novinarjem. Slednji je veljal za njegovega človeka, prijatelja, zato je njegovo slovo od stranke bolj pomenljivo od slovesa Janeza Kopača, ki je bil že dolgo oster kritik razmer v stranki.
Na sodelovanje Keber-Kacin sta usodno vplivali kandidatka za novo predsednico LDS Katarina Kresal in politika, ki z njo prihaja. Kacin jo podpira, Keber, ki kot avtor manifesta njeno politiko vidi kot premik na desno, v izstopni izjavi piše: "Če bi sodeloval z njo, se nikoli ne bi mogel otresti občutka, da se pogovarjam s sencami v njenem ozadju.“
LDS - prodana stranka
Tako Kopač kot Keber namigujeta, da je bila stranka prodana. "LDS, ki je vsa leta oblasti doživljala očitke, da je v uvedla politični nepotizem, si bo lahko na prsi pripela še eno inovacijo, da je uvedla kapitalski nepotizem v politiki. Tolikšne arogance, da kapital na potencialno zelo pomembno mesto delegira neznanko, ne poznam. In to, da jo stranka sprejme, je dokončen znak predaje, morda celo prodaje," je v odstopnem pismu menil Keber.
Nekaj podobnega je povedal tudi kot gost oddaje 24UR. "Če se v podjetju pojavi nekdo, ki ga tja delegira politika, brez izkušenj, brez znanja, potem govorimo o političnem nepotizmu. Če se v politiki pojavi neznana oseba, brez, ne po lastni krivdi, brez vsebine, brez minute dela v politiki, potem si ne morem misliti drugega, kot da gre morda za gospodarski nepotizem,“ je dejal. Dodal je, da bi njegove dvome lahko ovrgli le z javnim razpisom.
"Ne bo držalo, stranke se ne da prodati, kupiti, največji kapital stranke so ljudje in tega se ne da kupiti z nobenim kapitalom,“ je na obtožbe odgovorila Kresalova. Kacin, ki jo odločno podpira, pa je dodal: "Bomo videli, ko bodo naredili še kakšno stranko, kateri kapital bo financiral transformacijo iz društva v stranko, pa katera od lastovic je povedala, da gre tja, kjer je levi kapital.“
Keber ne izda, kam odhaja
Keber trdi, da o političnem udejstvovanju v drugih strankah za zdaj ne razmišlja, a da se to lahko spremeni. V pogovoru v oddaji 24UR je sicer zanikal govorice, ki ga povezujejo z DeSUS-om. Dodal pa je, da se z nobenim od obstoječih strank ali društev ni pogovarjal "in tudi ne vidim v njihovih besedah, javno izrečenih v zadnjem letu, nekaj, kar bi me pritegnilo“.
Keber je tudi izrazil zaskrbljenost zaradi stanja na slovenski levici. Meni namreč, da levi oziroma levosredinski prostor v slovenski politiki ni pokrit. Nekatere stranke, ki imajo ta predznak v imenu, so v zadnjih letih zelo spremenile svoje poglede in so se začele kopičiti na sredini ali pa celo desno od sredine. Morda se bo kaj spremenilo, morda bo nastopila nova stranka ali pa nov program, je sklenil.
Na lokalni ravni brez pretresov
Vodja poslanske skupine Jožef Školč je pred kongresom povedal, da je lokalna raven stranke zadovoljna, da "enkrat za spremembo“ za kandidaturo ene osebe stoji praktično cel vrh stranke. Na terenu so po njegovih besedah zadovoljni tudi s tem, da so v vrhu stranke "zmogli narediti prostor novemu obrazu".
Školč ugotavlja, da je stranka na terenu ostala praktično nedotaknjena kljub snubitvam, naj gredo "po poti nekdanjih kolegov". Vodja poslanske skupine pričakuje, da se bodo po kongresu resno lotili priprav na volitve v državni zbor prihodnje leto. "Ljudje v občinah se tega veselijo, mi v DZ in vrhu stranke pa tudi," je še dodal.
Odhajajoči predsednik stranke Jelko Kacin pa je ocenil, da bo kongres v Žalcu "odprl novo knjigo o prihodnosti LDS in njeni vlogi v slovenskem in mednarodnem političnem prostoru".
Obtožbe o spodkopavanju LDS
Še zmeraj močno odmeva tudi pismo Matjaža Švagana, ki se bo jutri s Kresalovo pomeril za predsedniško mesto v LDS. Švaganova teorija je, da sta likvidacijo LDS kar leto pripravljalanjegov nekdanji strankarski kolega Anton Rop in predsednik SD Borut Pahor in da je treba v tej luči razumeti tudi Ropove izjave o prisluškovanju. Pahor in Rop sta to že zanikala, vrh LDS, ki stoji za Kresalovo, pa pravi, da gre zgolj za zbujanje pozornosti. Kacin tudi upa, da ima Švagan za svoje trditve dokaze, saj gre za težke obtožbe o tem, kaj naj bi se dogajalo že eno leto.
Zaradi Kebrovega izstopa je po neuradnih informacijah del stranke že zaskrbljen in dvomi v napovedi, da bo konsolidacija LDS-a uspela. Na vprašanje, ali bodo še izstopi, pa vrh stranke odgovora nima.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.