Svet LDS je v sredo zaradi načelnega mnenja Komisije za preprečevanje korupcije in negativnega mnenja Računskega sodišča glede najema prostorov za NPU glasoval o nadaljnji podpori predsednici LDS Katarini Kresal. Pri tem jo je podprlo vseh 54 članov sveta stranke, nihče pa ni bil proti. Kresalova je po seji izrazila zadovoljstvo in hkrati napovedala, da bo vložila tožbo zoper odločbo Komisije za preprečevanje korupcije.
Na LDS so danes pojasnili, da Kresalova ne bo tožila komisije kot take, temveč da bo s tožbo v upravnem sporu izpodbijala načelno mnenje Komisije. Kot pravijo, ima to pravico vsak in je tudi temelj vsake demokratične države.
Bo Kresalovo na MNZ nadomestil Zalar?
Pojavljajo se tudi neuradne informacije, da naj bi ministrstvo za notranje zadeve po odstopu Kresalove začasno prevzel minister za pravosodje in član LDS Aleš Zalar. Zalar je po seji sveta stranke dejal le, da bo resor prevzel, "če se bo tako odločil predsednik vlade".
Kresalova se je za odstop z ministrskega mesta odločila, potem ko je Komisija za preprečevanje korupcije 10. avgusta ugotovila, da ravnanje pri najemu prostorov za Nacionalni preiskovalni urad (NPU) ustreza definiciji korupcije. Že dan prej je Računsko sodišče omenjenemu poslu tudi izdalo negativno mnenje.
Pahorju se odločitev Kresalove ne zdi sporna
Predsednik vlade Borut Pahor je dejal, da se mu odločitev Kresalove, da bo izpodbijala odločitev Komisije, ne zdi sporna. Pravi, da je ministrica odstopila s svojega položaja, sedaj pa bo uporabila pravno sredstvo, da se soočijo eni in drugi argumenti, in ne politični pritisk. Zato v njeni tožbi ne vidi nič spornega.
Tanko: LDS v vladno koalicijo vnaša ščitenje korupcije
Odločitev sveta LDS, da podpre dosedanjo predsednico stranke Katarino Kresal, je mogoče razumeti tudi tako, da v prvi plan prioritet delovanja vladne koalicije stopata zaščita oz. podpora korupciji in klientelizmu, meni vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko.
Tanko meni, da se je predsednik vlade Borut Pahor v zadnjem času tudi osmešil, saj je sprva zavrnil ponujeni odstop Kresalove. S takšnim ravnanjem je po besedah poslanca vršil pritisk na protikorupcijsko komisijo, ki pa mnenja ni spremenila.
S tem, ko je Pahor zavrnil odstop Kresalove, je po mnenju Tanka dokazal, da je za ohranitev lastnega položaja pripravljen zaščititi tiste, ki "ravnajo sporno ali celo na nezakonit, klientelistično-koruptiven način šarijo po državnem proračunu".
Tanko je sicer posebej izpostavil zadnje dogajanje v LDS, kjer je Kresalova v sredo dobila podporo sveta stranke. To po oceni poslanca SDS "obelodanja politični in etični profil koalicijske liberalne demokracije", ker gre za edino preostalo konstitutivno stranko koalicije, pa tudi politični in etični profil vlade. Kresalovo je označil tudi kot "glavnega kadrovika" vlade.
V LDS pa pravijo, da je Tanko zadnji, ki lahko govori o standardu vedenja v politiki, saj pripada stranki, katere predsednik in drugi vidni člani so po mnenju slovenskega in avstrijskega tožilstva vpleteni v korupcijsko afero mednarodnih razsežnosti.
"Za razliko od predstavnikov SDS, ki iz dneva v dan blatijo institucije pravne države, ki jih preiskujejo, je Katarina Kresal ob izraženem dvomu teh institucij v pravilnost njenega ravnanja nemudoma, brez polemiziranja z njimi odstopila z mesta ministrice,“ je še zapisal tiskovni predstavnik LDS Slavko Gegič.
KOMENTARJI (342)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.