Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal meni, da so glede na naravo letošnjih prometnih nesreč uspeli alkoholu precej 'stopiti na rep'. Večini namreč ni botroval alkohol, kar pomeni, da je nenehno opozarjanje, da bo policija neusmiljena do pijanih voznikov, padlo na plodna tla, je povedala ob današnji akciji Naj se ne zgodi v Novem mestu.
Po njenih besedah je na slovenskih cestah še vedno preveč predrznosti, hitre vožnje in precenjevanja lastnih sposobnosti, na področjih preventive in opozarjanja motoristov pa bosta ministrstvo za notranje zadeve in policija okrepila delo. Vsi udeleženci v prometu se morajo zavedati, da imajo v rokah lastna in tuja življenja, opozarja ministrica.
Tisti, ki se ukvarjajo z varnostjo v cestnem prometu, ne smejo nikoli zaspati ali biti zadovoljni z uspehi, pravi ministrica. Na Dolenjskem stanje v prometu po njeni oceni ni tako slabo kot drugod, v letošnjem letu so doslej zabeležili le eno smrtno žrtev.
Širše v Sloveniji je bilo v zadnjih dveh letih s celovito akcijo in predvsem s tem, da so se policija, ministrstvo za notranje zadeve in ministrstvo za promet intenzivno povezali s civilno družbo ter nevladnimi organizacijami, storjeno veliko, meni Kresalova. Prepričana je, da jim je to uspelo ne samo s kaznimi, temveč tudi s preventivo in vsemi drugimi napori za ozaveščanje ljudi.
Pred dvema letoma je na slovenskih cestah umrlo 214 oseb, lani pa 138, je navedla. Ker so letos že zabeležili nekoliko več prometnih nesreč kot v enakem lanskem obdobju, na kar sta po njenem vplivala januar in februar, ki sta z lepim vremenom motoriste predčasno zvabila na ceste, pa je treba smernico upadanja prometnih nesreč s smrtnim izidom ohraniti in izboljšati, je dejala.
Kresalova upa, da bo s poostrenimi nadzori in preventivnimi akcijami policiji uspelo omenjeno smernico obrniti navzdol, je še povedala.
KOMENTARJI (125)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.