
Socialni demokrati bi dobili kar 23,7 odstotkov. Sledila bi največja vladna stranka SDS z 18,2 odstotki. Nekdaj največja LDS bi kljub številnim zapletom in odhodom iz stranke dobila 11,8 odstotkov.
Samo malo manj kot LDS bi dobila SNS, in sicer 11,1 odstotek, s čimer bi prišla na četrto mesto. Novonastala stranka Zares-nova politika bi prejela 8,5 odstotkov, NSi 5,2 odstotka, SLS pa bi komaj še presegla volilni prag s 4,6 odstotki. Stranki mladih SMS z 3,8 odstotki in upokojencem DeSUS z 3,4 odstotkov pa ne bi več uspelo priti v parlament.
Na levici se predvsem zaradi razpada LDS-a in novo ustanovljene stranke dogajajo precejšnji premiki, najbolj pa se na ta račun krepi Pahorjeva SD, ki simpatizerje dobiva celo med simpatizerji največje vladne stranke. Kar petina ljudi, ki je pred tremi leti glasovala za SDS, bi danes podprla socialne demokrate. SD bi danes pobrala tudi tretjino glasov nekdanjih volivcev LDS-a, je pa od nje skoraj 12 odstotkov volivcev prebegnilo k stranki Zares.
Vzporedne volitve so izvajali na 90 voliščih po vsej Sloveniji, število anketirancev pa je bilo 8402.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.