Falcon bo verjetno ostal v lasti Slovenije, je danes dejal državni sekretar ne ministrstvu za obrambo Uroš Krek. Na ministrstvu po njegovih besedah razmišljajo o tem, da bi ga država dala v upravljanje podjetju, ki pa ga bo lahko tržilo tudi za komercialne namene.
Vlada bo pri izboru primernega upravljavca izbirala med tremi podjetji, ki so se prijavili na razpis za najem letala – torej med družbami Adria Airways, Gio Poslovne aviacije in Linxair. Falcona pa bo, kot je pojasnil Krek, vlada lahko uporabljala za svoje potrebe.
Fiksne stroške, povezane z letalom (upravljanje, vzdrževanje plovnosti, plače in šolanje pilotov, zavarovanje letala) bi krila država, medtem ko bi operativne stroške kril tisti, ki bo z njim letel.
Kot je znano, je falcon 20. avgusta, potem ko je v ZDA dobil vso potrebno dokumentacijo, priletel neposredno na servis v Basel v Švico, kjer ga je servisiralo izbrano podjetje Jet Aviation. Krek je danes, dober mesec dni potem, ko je falcon 16. oktobra končno pristal na Letališču Jožeta Pučnika, predstavil tudi stroške servisa. Ti so znašali okoli 380.000 dolarjev, pri čemer pa so jih v celoti pokrili iz posebnega sklada za vzdrževanje letala, na katerem se je do tedaj nabralo 417.000 evrov.
Na ministrstvu sicer o možnosti, da bi država dala letalo v upravljanje, za zdaj le razmišljajo, saj bo imela zadnjo besedo pri tem vlada, je še povedal Krek.
Novinarje, ki so se udeležili današnjega brifinga in ogleda letala na Letališču Jožeta Pučnika, so z vladnim letalom tudi popeljali.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.