
Na knjižne police po 41 letih, ko je zdaj že pokojni Jože Toporišič napisal slovensko slovnico, ki je kasneje sicer doživela nekaj predelav in ponatisov, prihajata dve slovnici, namenjeni osnovno- in srednješolcem.
"Gre za dve absolutno ločeni zadevi, saj je Toporišičeva slovnica namenjena akademski sferi, moji knjigi pa sta namenjeni šolarjem in dijakom," je o svojih knjigah, ki ju je izdala Založba Rokus Klett, pojasnil izredni profesor, sicer pa raziskovalec in namestnik predstojnika na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, tudi prejemnik Trubarjeve nagrade za izjemne zasluge za ohranjanje slovenske kulturne pisne dediščine Kozma Ahačič.

Naj povemo, da je za svojo knjigo Jezični možje: zgodba o slovenskem jeziku prejel priznanje Zlata hruška in nagrado na mednarodnem sejmu knjig v Minsku.
"Za laike bo razlika zelo velika, saj slovnici opisujeta sodobni knjižni jezik, kakor ga kažejo sodobni korpusi slovenskega jezika, opisu pa je dodano poglavje o pravopisu ter preglednica sklanjatev in spregatev. Na podlagi Toporišičeve slovnice so tudi do zdaj obstajale prilagoditve, najbolj znana je tista, ki jo je sestavil France Žagar, a kljub temu je šlo samo za adaptacije," je povedal Ahačič.
Kratkoslovnica za osnovno znanje, Slovnica na kvadrat pa za kompleksnejše uporabnike
V Sloveniji, je poudaril, že od srede 19. stoletja ni soobstoja različnih slovnic, kot je to običajno za druge narode, zato se ni lotil pisanja le ene, temveč kar dveh slovnic, ki sta narejeni za točno določeno ciljno publiko na sodobnem jezikovnem gradivu. Spisati slovnico na privlačen način, ni mačji kašelj, deli pa sta nastajali kar šest let. Kot je hudomušno pristavil Ahačič, upa, da bosta knjigi vzpodbudili druge raziskovalce slovenskega jezika, da se lotijo pisanja nove akademske slovnice.
Kratkoslovnica: slovenska slovnica za osnovno šolo je namenjena vsem, ki bi radi kratek vpogled v slovnični opis slovenskega jezika, saj obsega osnovno raven jezikovnega znanja. "Zasnoval sem jo po zgledu sodobnih evropskih slovničnih pregledov, predvsem po nemški, njeno osnovno načelo pa je v čim večji meri poenostaviti in čim krajše prikazati temeljne osnove zgradbe sodobnega slovenskega jezika," je povedal ob predstavitvi. Slovnici je z ilustracijami opremil Jaka Vukotič in dejansko vsebinsko dopolnjujejo besedila slovnic.

Slovnica na kvadrat: slovenska slovnica za srednjo šolo pa je namenjena tistim, ki jih zanima kompleksnejši vpogled v slovenski jezik na ravni neprofesionalnega uporabnika. "Osnovni opis sem razširil z jezikovnimi zanimivostmi in z analizo najpogostejših napak v rabi jezika," pojasni avtor, ki dodaja, da je lahko Slovnica na kvadrat tudi neke vrste priročnik za osnovnošolske učitelje.
V slovnici je slovenščino primerjal tudi z angleškim, nemškim in latinskim jezikom, prepričan, "da lahko samo na tak način slovenica postane izhodišče tudi za boljše razumevanje tujih jezikov".
Slovnici so recenzirala eminentna jezikoslovna imena, "in za zdaj me ni še nihče opljuval, kar je pri nas redko", doda avtor. Kako se bosta knjigi prijeli v praksi, je odvisno predvsem od uporabnikov, torej od učiteljev slovenskega jezika, je pojasnila direktorica Založbe Rokus Klett Maruša Kmet. "Oblast običajno ni ravno najboljši pisec slovnic," pa dodaja Ahačič.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.