Medtem ko so varuhi konkurence lastniku Agrokorja Ivici Todoriću v prav vseh ostalih državah, kjer nastopata Agrokor in Mercator, celo v njegovi matični Hrvaški, naložili stroge zaveze, se Andreju Krašku, direktorju slovenske agencije za varstvo konkurence, to ni zdelo potrebno. Krašek namreč ne vidi nobene nevarnosti. "Tudi v primeru, če bi združeno podjetje prenehalo kupovati proizvode od obstoječih odbaviteljev, bi slednji imeli za prodajo svojih proizvodov še vedno dovolj obsežno mrežo alternativnih strank, na katere bi lahko preusmerili prodajo svojih izdelkov," je prepričan.
Da varuh konkurence prevzemniku največjega trgovca v državi ne postavlja nobenih pogojev, je, če ne drugega, vsaj nenavadna strokovna odločitev.
Kup nepravilnosti
Andrej Krašek kot vrhovni varuh konkurence v državi bi moral biti strokovnjak za varstvo konkurence. Vendar pa Komisija za preprečevanje korupcije njegovih dokazov, da je strokovnjak, ni mogla preveriti in je zato decembra lani ugotovila, da je šlo pri imenovanju za izrazito korupcijsko tveganje.
Krašek je dokazoval da je delal na področju varovanja konkurence, a ni mogel povedati, kje je nabiral izkušnje, ker ni smel razkriti svojih strank.
Krašek po svoje najema tudi strokovne storitve. Tako agencijo, kot državno institucijo, kot Kraška osebno zastopa odvetnik Damijan Pavlin, ki je Kraškov bivši poslovni partner. KPK tudi tu zdaj ugotavlja, da je gre za konflikt interesov po zakonu o Integriteti in porprečevanju korupcije.
Inšpekcija ministrstva za finance pa Krašku očita, da je službeno vozilo renault laguna na črno uporabvljal v zasebne namene. Gorivo mu je, tudi, ko se je vozil zasebno, plačevala kar agencija. Kraškovi prevozi so agencijo za varstvo konkurence stali 360 evrov na mesec, čeprav mu, po zakonu o uravnoteženju javnih financ, za prevoz na delo priprada le 63 evrov mesečno.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.