Gorenjski kriminalisti so zaradi utemeljenega suma zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic zoper odgovorno osebo Mestne občine Kranj in kranjskega odvetnika na okrožno državno tožilstvo podali kazensko ovadbo.
Kdo sta ovadena?
Šlo naj bi za župana Mohorja Bogataja in Kristijana Gnilšaka. Kranjski župan in njegov odvetnik naj bi bila ovadena zaradi sporne poravnave med občino in Stanovanjsko zadrugo Gorenjske v višini 620.000 evrov.
Občina se je tako zavezala zadrugi plačati 620.000 evrov poravnave, avgusta lani pa ju je zato ovadil oziroma prijavil nekdanji direktor kranjske občinske uprave Aleš Sladojević. Kot so kranjski policisti zapisali v sporočilu, je kranjska občina znesek poravnave nato nakazala na fiduciarni račun omenjenega odvetnika.
Kriminalisti so ugotovili, da je bila poravnava sklenjena kot zaključek več let trajajočega pravdnega spora med občino in omenjeno družbo zaradi prodaje komunalno opremljenega zazidljivega zemljišča. Prav tako je bilo ugotovljeno, da župan ni imel pooblastila mestnega sveta za sklenitev poravnave in tudi ne za prevzem 620.000 evrov nenačrtovane oziroma nepredvidene obveznosti za občinski proračun, še pojasnjujejo kranjski policisti.
Kaj pravita?

Oba ovadena zatrjujeta, da se v poravnavi ni zgodilo nič spornega. Odvetnik Gnilšak zatrjuje tudi, da župan soglasja mestnega sveta ni potreboval, poročajo v informativni oddaji 24UR OB ENIH. Mohor Bogataj pravi, da mu ni znano, kje je denar pristal, saj ni njegovo delo, da to poizveduje, za to so imeli odvetnika. Odvetnik na vprašanje, kje je denar, odgovarja, da z njim upravlja stanovanjska zadruga, kaj točno pa počne z denarjem, pa je poslovna skrivnost. Opozarja pa, da se ne dogaja nič spornega.
Sicer pa so iz kranjske občine poslali tudi pisna pojasnila. Pravijo, da so od medijev izvedeli za ovadbo odgovorne osebe na mestni občini. Od PU Kranj namreč niso prejeli obvestila.
"Na Mestni občini Kranj znova poudarjamo, da gre v primeru Stanovanjske zadruge Gorenjske za sodno poravnavo, ki je bila sklenjena v korist občine. S poravnavo se je zadeva zaključila, obresti na glavnico dolga niso več naraščale. Županova odločitev je skladna s Statutom Mestne občine Kranj in Odlokom o proračunu Mestne občine Kranj," je zapisano v sporočilu.
Tudi mestni svet je o sodni poravnavi dvakrat razpravljal in obakrat sprejel sklep, da je bila sklenjena v interesu občine, dodajajo, nato pa so pogledali še v zgodovino. "Dejstvo je, da je Mestna občina Kranj prodala zemljišče, ki ni bilo v njeni lasti. Zato je sodišče določilo sodnega izvedenca, ki je v svojem mnenju zapisal, da je odškodninski zahtevek utemeljen in je Stanovanjska zadruga Gorenjske do odškodnine upravičena. Župan je sledil izvedenskemu mnenju ter sklenil poravnavo v korist Mestne občine Kranj. Poudarjamo torej, da je poravnava bila sklenjena skladno z vsebino izvedenskega mnenja, ki ga je naročilo pristojno sodišče v Kranju," so opozorili in dodali, da so policisti podali kazensko ovadbo, ker po njihovih ugotovitvah "obstaja utemeljen sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti, kar še nikakor ne pomeni, da je bilo kaznivo dejanje tudi storjeno. O krivdi namreč na koncu odloča sodišče s sodbo, če do obravnave na sodišču sploh pride".
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.