V Zdravstvenem domu Kranj so kar 22 otrok cepili s cepivom s pretečenim rokom uporabe. V kranjskem zdravstvenem domu dogodek obžalujejo in pojasnjujejo, da se je napaka zgodila zaradi preobremenjenosti pediatrov na primarni ravni, o čemer že dolgo časa opozarjajo ustrezne inštitucije.
Od doma so poročilo, ki so ga tudi že prejeli, zahtevali tudi na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ). Na IVZ bodo poročilo zdravstvenega doma analizirali, nato pa mu bodo svetovali glede nadaljnjih postopkov cepljenja. Ob tem poudarjajo, da morajo vsi izvajalci cepljenje izvesti skladno z varno prakso cepljenja, za kar na IVZ pripravljajo tudi redna izobraževanja, ki so za cepitelje obvezna.
V kranjskem zdravstvenem domu so otroke cepili s cepivom proti ošpicam, mumpsu in rdečkam, ki mu je za dva meseca pretekel rok. Starše otrok so obvestili takoj, ko so ugotovili, da je cepivu pretekel rok.
Direktorica Zdravstvenega doma Kranj Lili Žura je za informativno oddajo Svet na Kanalu A dejala, da jim je proizvajalec cepiva zatrdil, da posebnega tveganja zaradi tega dogodka ni. Čakajo pa še dokončne odgovore proizvajalca cepiva o morebitnih posledicah uporabe cepiva po roku uporabe. V svetu je po navedbah zdravstvenega doma registriranih 1280 takšnih primerov, nikjer pa ni bilo nobenih posledic, le v dveh primerih so imeli otroci izpuščaje.
Varnost uporabe po pretečenem roku praviloma ni zmanjšana
Na splošno "pri zdravilih, med katera sodijo tudi cepiva, po pretečenem roku praviloma ni zmanjšana varnost uporabe, lahko pa bi bila učinkovitost cepiva nižja", navajajo na IVZ. Proizvajalci z raziskavami zagotavljajo učinkovitost cepiva in ustrezno zaščito po cepljenju le, če je cepivo uporabljeno znotraj roka uporabe.
Če pri cepljenju pride do zdravstvene napake, ni nujno, da je to tudi škodljivo, so opozorili na inštitutu. Po pojasnilih inštituta je v zadnjih letih nekajkrat prišlo do odstopanja od pravilnih postopkov in od pričakovanih norm cepljenja, a v nobenem primeru ni bilo škodljivih posledic.
Morajo pa zdravstveni zavodi poročati o napakah po uveljavljenem postopku in poročilo na prepisanem obrazcu, objavljenem na spletni strani IVZ, poslati inštitutu. Ustanova mora tudi navesti oceno, zakaj se je napaka zgodila, in izvesti popravljalne ukrepe. IVZ nato oceni dogodek in predlog popravljalnih ukrepov ter svetuje glede nadaljevanja cepljenja.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.