Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) je od začetka akcije Ohranimo čebele do 1. novembra zbrala že 30.000 podpisov v podporo peticiji, da se kranjska čebela v Sloveniji razglasi za ogroženo živalsko vrsto. Delegacija ČZS je peticijo danes predala tudi ministru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejanu Židanu, so sporočili iz čebelarske zveze.
Židan je peticijo podpisal in s tem izkazal podporo ohranitvi kranjske čebele. Ob tem je poudaril, da peticijo razume kot podporo za ohranitev kranjske čebele, predajo peticije pa kot začetek potrebnih postopkov. Napovedal je, da se bodo najprej sestale strokovne skupine, ki bodo preučile vse vidike in pripravile nadaljnje ukrepe.
Minister je izpostavil tudi, da je treba za ohranitev kranjske čebele najprej ugotoviti in zagotoviti čistost genetskih virov, pri vprašanju pravne ureditve področja čebelarstva pa je dejal, da bodo to področje – v izogib dodatni nepotrebni regulaciji kmetijstva z novimi predpisi – uredili z uredbo znotraj zakona o živinoreji.
Predsednik ČZS Boštjan Noč pa je pri predaji peticije dejal, naj se kranjsko čebelo čim prej razglasi za ogroženo, in dodal, da je sodelovanje s kmetijskim ministrstvom v zadnjih letih potekalo na visoki ravni, so sporočili z ministrstva.
ČZS je letos znova zabeležila večje izgube čebeljih družin; čebelarji so jih v povprečju izgubili 23 odstotkov. Izgube družin so največje v obalno-kraški (41 odstotkov) in v ljubljanski regiji (37 odstotkov), medtem ko so povprečne izgube v neposredni okolici Ljubljane z njenim zahodnim delom dosegle skoraj 50 odstotkov, so sporočili iz zveze.
Čebelarji želijo zato v okviru kampanje, ki se je začela konec maja, sporočiti, da so čebele ogrožene in da je treba ukrepati. Izgubam čebeljih družin se sicer ni mogoče popolnoma izogniti, lahko pa jih občutno zmanjšamo, in sicer z boljšim poznavanjem vzrokov, pojasnjujejo v zvezi.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.