Na poligonu v Tacnu je danes dopoldne znova zahrumelo. Policisti na motorjih ter predstavniki Zveze moto klubov Slovenije so namreč vse motoriste in tudi druge udeležence v prometu ob prikazu praktičnih manevrov z motorjem pozvali k večji previdnosti. Kot so še napovedali možje v modrem, bodo med 22. in 25. marcem možje v modrem po vsej Sloveniji prežali tudi na agresivne motoriste in preverjali tehnično brezhibnost motornih koles in mopedov.
Kranjec: Ne bom rekel, da mi med vožnjo ni še nihče zaprl poti
"Promet in cesta napak ne oproščata. Dovolj je zgolj trenutek nepazljivosti in življenje se lahko posamezniku popolnoma spremeni," pravijo policisti, njihove besede pa je za 24ur.com nemudoma potrdil tudi svetovni prvak v smučarskih poletih Robert Kranjec, sicer navdušen motorist. "Zaenkrat sicer še nisem padel ali bil udeležen v prometni nesreči, a motoristu se lahko to hitro zgodi. Nekateri vozniki ne znajo oceniti hitrosti in razdalje od motorista, skočijo na cesto in ti zaprejo pot," pravi priljubljeni skakalec. Kot dodaja, je kljub želji po sproščanju adrenalina na cesti zelo previden in predvidljiv, še posebej v tem času, ko je cesta še umazana in hladna. "Sam vem, da sem včasih odvisen od adrenalina, saj poleg smučarskih skokov tudi skačem z letala, kar se tiče motorja, pa se raje odpravim na piste," pravi in dodaja, da je do zdaj z motorjem, označenim z znamenito številko 244, ki predstavlja dolžino njegovega poleta v Vikersundu, obiskal dirkališča Grobnik, Pannonia ter Brno. Novinarjem je nasmejani Kranjec še zaupal, da je njegova najviše dosežena hitrost na dirkališčih znašala okoli 270 kilometrov na uro, s čimer je bila njegova želja po adrenalinu za dolgo potešena.
'Padec je bil neizogiben'
Predsednik Zveze moto klubov Slovenije Leopold Pungerčar nam je zaupal svojo slabo izkušnjo z motorjem. "Nekaj let nazaj sem zgodaj spomladi vzel motorno kolo iz garaže, ne da bi preveril tlak v pnevmatikah. Z njim sem se odpeljal na Gorenjsko. Ko sem se vračal, sem v Šentvidu rahlo zavrl in ker je bil tlak v prvi pnevmatiki absolutno prenizek, se je ta stisnila in zdrsnila vstran. Padec je bil neizogiben," je dejal in nadaljeval, da jo je k sreči zaradi nizke hitrosti in popolne motoristične opreme odnesel brez hujših posledic. "Nikoli več ne pomislim, da bi se peljal brez tega, da prej preverim tlak v pnevmatikah," je še dodal.
Tone Paderčič, inštruktor varne vožnje, je dejal, da je med vožnjo z motorjem sam večkrat doživel prehitevanje v škarje. "Voznik je verjetno mislil: Saj je dovolj ozek, se bo že umaknil." Velikokrat se mi je zgodilo, da se je v trenutku, ko sem začel prehitevati, enako odločil voznik v vozilu pred mano. Ker sem z leti dobil izkušnje, se mi to ne dogaja več tako pogosto. Raje počakam in prej preverim, če je voznik to opazil," nam je zaupal svoje izkušnje.
Aprila lani umrlo kar osem motoristov
Vozniki motornih koles žal še vedno ostajajo ena izmed bolj izpostavljenih skupin udeležencev v cestnem prometu, ob tem opozarjajo policisti. Kot je dejal Matjaž Leskovar, predsednik Sektorja prometne policije, se je v letu 2010 zgodilo 1193 prometnih nesreč, v katerih so bili udeleženi motoristi. Število je lansko leto naraslo na 1269, umrlo pa je 30 voznikov motornih koles, kar je za sedem več kot leto prej.
Nasveti motoristom:
Da bi bile letošnje številke čim nižje, policisti svetujejo motoristom, da pred vožnjo preverijo tlak v pnevmatiki, uporabljajo zaščitno čelado ter oblačila, hitrost prilagodijo okoliščinam, poskrbijo, da so čim bolj vidni, da se med vožnjo v levi ovinek odmaknejo ločilni črti na sredi vozišča, upoštevajo razdaljo in da naj nikar ne uživajo alkohola, mamil, psihoaktivnih zdravil, na pot pa naj se odpravijo spočiti. Druge udeležence v prometu ob tem pozivajo, naj vozijo previdno in pazijo na ranljivejše udeležence v prometu.
Policisti bodo ob pomoči različnih organizacij in društev pripravili tudi številne delavnice, na katerih bodo motoriste opozorili na pogoste napake, pravila vožnje in praktično pokazali nekaj elementov vožnje, ki bi jih moral obvladati vsak motorist. Do sedaj sta znana dva datuma: 31. marca 2012 ob 9. uri bo na prostoru pred Postajo prometne policije Koper potekala delavnica Bolj pripravljen motorist, bolj varen motorist. 7. aprila 2012 od 10. ure pa bo delavnica Policijska izkušnja kot nasvet v nakupovalnem središču BTC v Ljubljani.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.